Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slováci trávia na Slovensku kratšie dovolenky

Slováci trávia na Slovensku kratšie dovolenky
Ilustračné foto: SITA
25. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

To, kde sa dovolenkári na Slovensku ubytovávajú, záleží do veľkej miery od toho, či cestujú na kratší alebo dlhší pobyt. 

Najčastejšie využívaným typom ubytovania bolo v roku 2013 v penzióne alebo apartmánovom dome

Ak sa Slováci rozhodnú cestovať po Slovensku, uprednostňujú kratšie dovolenky vo forme predĺžených víkendov a pobytov spojených s wellnessom a aquaparkom. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý agentúra TNS Slovakia realizovala vo februári 2014 na vzorke 525 respondentov vo veku 18 až 65 rokov. V minulom roku cestovali po Slovensku dve tretiny, 65 % opýtaných, pričom cestovaním sa rozumie každá cesta spojená s aspoň jedným prenocovaním.
 
Viac ako polovica, 55 % slovenských cestovateľov, preferuje kratšie pobyty v podobe víkendov alebo predĺžených víkendov. Necelá polovica, 45 %, cestovala do kúpeľov, wellnessu a aquaparkov. Odpočinok a relax vo všeobecnosti, resp. dlhšie pobyty vyhľadáva na Slovensku 37 % ľudí. 
 

 
Jednodňové pobyty využívajú Slováci skôr na prehliadku miest a pamiatok, návštevu kultúrnych akcií a zoologickej záhrady. Víkendové pobyty a predĺžené pobyty trávia radšej oddychovaním a relaxom, prípadne vo wellnessoch, saunách alebo na rôznych procedúrach a masážach. Na dlhšie, týždňové pobyty cestujú Slováci kvôli rekreačnej turistike, návšteve prírodných krás a do kúpeľov na rôzne liečebné procedúry. 
 
Hlavným dôvodom pre cestovanie sú už spomínané wellness pobyty a aquaparky, ktoré navštevuje 38 % ľudí. Pre ľudí sú dostatočným dôvodom na cestovanie aj prírodné krásy Slovenska, ako sú národné parky, jaskyne, vodopády. Tieto miesta vyhľadáva 29 % a samotné Tatry 28 % respondentov. Dovolenku hocikde pri vode trávi 27 % a kvôli návštevám hradov a zámkov a za poznávaním miest, ich kultúry a histórie cestuje 24 % opýtaných. 
 
To, kde sa dovolenkári na Slovensku ubytovávajú, záleží do veľkej miery od toho, či cestujú na kratší alebo dlhší pobyt. Najčastejšie využívaným typom ubytovania bolo však v roku 2013 v obidvoch prípadoch ubytovanie v penzióne alebo apartmánovom dome. 
 

 
Najatraktívnejšou lokalitou sú podľa Slovákov jednoznačne Vysoké Tatry, ktoré za atraktívne označilo 71 %. Približne pre polovicu opýtaných sú atraktívne Nízke Tatry a Bojnice. Za nimi nasledujú ďalšie známe turistické lokality ako Orava, Liptov, Slovenský raj, Banská Štiavnica a Kremnica. Bratislavu, Košice, Piešťany, Levoču, Vlkolínec a Pieniny považuje za zaujímavé štvrtina cestovateľov. Medzi ďalšie turisticky menej zaujímavé lokality patria aj Trenčín, Východná, Poprad, Bardejov, Poloniny, Tokaj, Gemer a Malokarpatská vínna cesta.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X