Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenská ekonomika môže v tomto roku dosiahnuť rast 2,5 %

Slovenská ekonomika môže v tomto roku dosiahnuť rast 2,5 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ratingová agentúra Moody’s predpokladá, že ekonomický rast zrýchli v nadväznosti na silnejšiu exportnú výkonnosť krajiny, keďže dopyt z eurozóny bude opäť rásť.

Štátu sa podarilo zvýšiť príjmy napriek slabému hospodárstvu

Vlaňajší výsledok hospodárenia štátu je pozitívnym signálom aj smerom k ratingovému hodnoteniu. Konštatuje to ratingová agentúra Moody’s vo svojej správe. Štát pritom v minulom roku hospodáril s deficitom na úrovni 2,02 mld. eur, čo bol výsledok zhruba o miliardu eur lepší, ako sa predpokladalo v schválenom rozpočte. Podľa Moody’s to môže pomôcť krajine aj v dosiahnutí tohtoročného cieľa, ktorým je udržanie deficitu verejných financií pod hranicou 3 % hrubého domáceho produktu.
 

 
Agentúra pozitívne hodnotí skutočnosť, že sa štátu podarilo zvýšiť príjmy napriek relatívne slabému hospodárstvu. Ekonomika Slovenska podľa očakávaní v minulom roku totiž stúpla iba o 0,9 % kvôli pokračujúcemu slabému dopytu zo zahraničia a pretrvávajúcemu slabému domácemu dopytu. V tomto roku však možno podľa Moody’s očakávať oživenie. „Predpokladáme, že rast zrýchli na 2,5 % v roku 2014 v nadväznosti na silnejšiu exportnú výkonnosť krajiny, keďže dopyt z eurozóny bude opäť rásť,“ uvádza sa v správe. 
 
Správu agentúry Moody’s v piatok privítal aj premiér Robert Fico. „To, čo sa nám podarilo v roku 2013, je medzinárodne hodnotené tak, že Slovenská republika je vnímaná ako spoľahlivý partner, ktorý je schopný dosiahnuť deficit verejných financií pod 3 % aj v roku 2014,“ vyhlásil v piatok na tlačovej konferencii. 
 
Podľa predsedu vlády to však neznamená, že sa zmenil jeho negatívny názor na ratingové agentúry. „Ja mám svoj názor na ratingové agentúry najmä preto, ako sa správali, keď sa blížila veľká hospodárska kríza. Pravda je taká, že hodnotenie ratingovej agentúry významne pomáha Slovenskej republike na finančných trhoch, takže je úplne jedno, čo si ja myslím o ratingových agentúrach,“ dodal.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X