Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenská pošta poskytuje univerzálnu službu s novou licenciou

Slovenská pošta poskytuje univerzálnu službu s novou licenciou
Ilustračné foto SITA
3. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenská pošta, a.s. od začiatku tohto roka poskytuje univerzálnu službu na základe novej licencie Poštového regulačného úradu.

 
Licencia platí pre univerzálnu službu vo vnútroštátnom a medzinárodnom poštovom styku na desať rokov do 31. decembra 2022.
 

Cedny poštovného ovplyvnili náklady

Štátna poštová spoločnosť tak naďalej garantuje prijímanie a doručovanie listov, balíkov a poštových poukazov päť dní v týždni na celom území krajiny za rovnakých podmienok pre všetkých. Ako agentúra SITA už informovala, začiatkom roka sa zároveň zvýšili ceny poštových služieb v priemere o 13,67 %.
 
 
„Slovenská pošta od 1. 1. 2012 poskytuje všetky svoje služby plne v konkurenčnom prostredí. Úprava cien sa dotýka aj univerzálnej služby, ktorá je regulovaná a vždy sa skúma, či zohľadňuje ekonomicky oprávnené náklady. Poskytovanie univerzálnej poštovej služby je zabezpečované v celom svete a prevažne ide o služby, na ktorých existencii a dostupnosti je verejný záujem,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca odboru komunikácie Slovenskej pošty Bela Lisáková. 
 
Univerzálna služba neskúma efektivitu doručovania ako primárny cieľ, ale dostupnosť poštových služieb pre všetkých a za rovnakých podmienok. Na Slovensku je univerzálnu službu schopná poskytovať iba Slovenská pošta. „Alternatívni operátori sa sústredia iba na ekonomicky efektívne regióny a produkty, čo často spôsobuje Slovenskej pošte ešte nižšiu efektivitu pri zabezpečovaní univerzálnej služby. Štruktúra cien za univerzálnu službu je plne v súlade s udelenou poštovou licenciou a poštovými podmienkami, ktoré nadobudli účinnosť 1. januára 2013,“ dodala Lisáková. Slovenská pošta tvrdí, že pri štruktúre cien zohľadňovala zákonné ustanovenia, ktoré súvisia s poskytovaním univerzálnej služby. 
 
Prioritou Slovenskej pošty v tomto roku je využitie vlastnej siete vyše 1 500 pobočiek aj na takzvané činnosti asistovaných služieb pre verejný a súkromný sektor. „Cieľom je umožniť zákazníkom, aby na jednom mieste mali prístup k rôznym službám,“ informovala Lisáková. Od minulého roka je na vybraných poštových pobočkách možné vybaviť výpis z obchodného registra na právne účely. V tomto roku chce pošta sprístupniť služby katastra či zabezpečenie výkupu bezhodnotových akcií. „Spolu s finančnou správou pripravujeme projekt podávania daňových priznaní na pošte a ďalšie. Pripravujeme takisto novinky v oblasti sieťových odvetví,“ dodala Lisáková. Pošta podľa nej pritom zjednodušuje a sprehľadňuje portfólio svojich služieb tak, aby vyhovovali jej zákazníkom po všetkých stránkach. 
 
Slovenská pošta vznikla 1. januára 1993 ako štátny podnik so sídlom v Bratislave, od 1. marca 1996 má centrálu v Banskej Bystrici a od 1. októbra 2004 sa zmenila na akciovú spoločnosť. Jej akcionárom je štát v zastúpení Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR. Spoločnosť má základné imanie vo výške 214,3 mil. eur. Od svojho vzniku hospodári samostatne a nedostáva dotácie zo štátneho rozpočtu. Slovenská pošta je najväčším poskytovateľom poštových služieb na Slovensku s 1 542 pobočkami a okrem toho prevádzkuje 45 pôšt Partner. Súčasne patrí k najväčším zamestnávateľom v krajine s približne 14 tis. zamestnancami.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X