Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovenská pošta zvýšila ceny zásielok v priemere o 13,67 %

Slovenská pošta zvýšila ceny zásielok v priemere o 13,67 %
Ilustračné foto SITA
1. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Slovenská pošta, a.s. zvýšila od 1. januára 2013 ceny v tuzemskom poštovom styku v priemere o 13,67 %.

 
Drahšie bude podávanie obyčajných listov, doporučených a poistených listov, ako aj balíkov a poštových poukazov.
 

Poštu k zvýšeniu cien dotlačili náklady

Slovenská pošta zdôvodnila nárast cien univerzálnej poštovej služby tým, že ich poslednú úpravu vykonala ešte v polovici roku 2009 a index cien odvtedy stúpol v priemere o 12,5 %. Návrh na zmenu rozsahu regulovaných cien predtým schválil Poštový regulačný úrad.
 
 
„Úpravu cien si vyžiadali faktory, ktoré vo významnej miere ovplyvňujú rast nákladov. Predovšetkým sú to rastúce ceny pohonných hmôt, energií a služieb. Úprava tarify neslúži na to, aby sme sa stali ziskoví, ale len na čiastočnú redukciu straty z univerzálnej služby a na úhradu časti nákladov na univerzálnu službu,“ informovala agentúru SITA vedúca odboru komunikácie Slovenskej pošty Bela Lisáková. 
 
Poplatok za podanie listu 1. triedy do 50 gramov sa zvyšuje zo 60 na 65 centov a listu 2. triedy zo 40 na 45 centov. Poslanie doporučeného listu v oboch triedach do 50 gramov stojí po novom 1,30 a 1,10 eura. Poistený list do 30 eur a 50 gramov v 1. triede stojí 1,65 a v 2. triede 1,45 eura, balík do 2 kilogramov 3,50, resp. 2,80 eura, pričom podanie balíka cez ePodací hárok je v oboch triedach lacnejšie o 10 centov. Poslanie dvojdielneho poštového poukazu na účet do 150 eur vyjde na 0,50 a trojdielneho na 0,60 eura. 
 
Slovenská pošta v tomto roku očakáva, že rast cien prinesie zvýšenie jej výnosov z regulovaných služieb vo vnútroštátnom styku o 20,533 mil. eur. Očakáva sa, že náklady podnikateľov, živnostníkov a organizácií na poštovné by sa pritom mali zvýšiť celkom o 13,839 mil. eur a na jeden subjekt o 23,65 eura ročne, resp. 1,97 eura mesačne. Zvýšenie poštových cien by v prepočte na jedného obyvateľa malo mať dopad okolo 0,89 eura za rok alebo 0,075 eura za mesiac. 
 
Vyššie ceny za doručovanie poštových zásielok majú zároveň zabezpečiť poskytovanie univerzálnej služby v stanovenom rozsahu a vo zvýšenej kvalite, ako aj stabilizovať zamestnanosť. „Podnikateľský plán na rok 2013 počíta s rastom oproti očakávaným výnosom v roku 2012, ktorý prinesú nové tarify v rámci poštových služieb a v poštovom platobnom styku, ako aj so zvýšením výnosov z ďalších služieb a činností,“ potvrdila Lisáková. Slovenská pošta podľa nej zároveň predpokladá zlepšenie hospodárenia oproti predchádzajúcim rokom, a to pri udržaní zamestnanosti. 
 
Poštový regulačný úrad pri rozhodovaní o výške maximálnych cien vychádzal z predložených ekonomických údajov a do cien zahrnul len ekonomicky oprávnené náklady a primeraný zisk. Zohľadnil pritom rozvojové zámery Slovenskej pošty ako poskytovateľa univerzálnej služby i výhľadové a kvalitatívne požiadavky na jej zabezpečenie. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X