Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko sa nemusí obávať obmedzenia dodávok plynu

Slovensko sa nemusí obávať obmedzenia dodávok plynu
Ilustračné foto: SITA
27. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Plyn pre obyvateľov, školy, nemocnice a priemysel bol, je aj bude. Nie je absolútny dôvod na obavu,“ povedal pred novinármi minister hospodárstva Pavol Pavlis.

Plynári sa podľa Pavlisa už pripravujú na ďalšiu zimnú sezónu

Slovenskí spotrebitelia sa nemusia obávať prípadného obmedzenia či úplného zastavenia dodávok zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. Ako uviedol po pracovnom stretnutí s predstaviteľmi plynárenských spoločností minister hospodárstva Pavol Pavlis, v súčasnosti aj napriek avizovaným problémom s platbami Ukrajiny za ruský plyn nie je na Slovensku žiadny výnimočný stav s dodávkami plynu.

„Dodávky plynu z východu sú stabilné. Plyn pre obyvateľov, školy, nemocnice a priemysel bol, je aj bude. Nie je absolútny dôvod na obavu. To, že Gazprom avizoval zastavenie dodávok plynu pre Ukrajinu, neznamená automaticky zastavenie dodávok plynu pre Slovensko a pre Európu,“ povedal pred novinármi Pavlis.

„Vzhľadom na to, v akej časti vykurovacej sezóny sa nachádzame, tak sa cítime bezpečne. Môžem vyhlásiť, že zvládneme akúkoľvek situáciu, ktorá by nastala. Na bezpečnosť dodávok kladieme veľmi veľký dôraz,“ doplnil predseda predstavenstva Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Štefan Šabík.

Plynári sa podľa Pavlisa už pripravujú na ďalšiu zimnú sezónu. „SPP už v dnešnom období garantuje stabilné zásobovanie plynom,“ dodal Pavlis s tým, že SPP ako dodávateľ poslednej inštancie je pripravený dodávať plyn aj zákazníkom, ktorí ho odoberajú od iných dodávateľov. 

Minister priznal, že najväčší slovenský dodávateľ, Slovenský plynárenský priemysel, stále eviduje krátenie dodávok plynu z východu. V súčasnosti je to na úrovni zhruba 38 %. Znížené dodávky plynu pritom SPP eviduje od septembra. Zdôvodnenie krátenia dodávok plynu z ruskej strany je stále rovnaké. „Hovoria o technických problémoch s ťažbou,“ dodal Šabík. 

Prepravy plynu sú podľa slovenského prepravcu, spoločnosti Eustream, v súčasnosti normálne. „V dnešných dňoch nič neindikuje, že by mal nastať nejaký problém. A ak by aj k zastaveniu dodávok plynu z východu prišlo, tak sme pripravení poskytnúť reverzným tokom zásobovanie pre celé Slovensko. Tie kapacity reverzu sú násobne väčšie, ako Slovensko potrebuje,“ povedal generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič. Podľa neho slovenská strana v prípade úplného odstavenia plynu z Ruska na Ukrajinu je naďalej pripravená dodávať plyn Ukrajincom reverzným plynovodom Vojany – Užhorod. 

SPP sa v prípade plynovej krízy bude spoliehať na kontrakt so spoločnosťou E.ON o dodávkach zemného plynu. Zmluva uzatvorená v jeseni minulého roka umožňuje slovenským plynárom v období najvyššej spotreby doviezť denne dva milióny metrov kubických plynu. SPP taktiež v rámci preventívnych opatrení zrealizoval mimoriadny nákup plynu na spotovom trhu na obdobie posledného štvrťroka 2014 a prvého štvrťroka 2015. V neposlednom rade sa môže SPP spoliehať aj na zásobníky plynu, ktoré sú v súčasnosti naplnené na 40 %.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X