Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko si v rebríčku systému platenia daní polepšilo

ThinkstockPhotos 467194613
ilustračné, Thinkstock
19. novembra 2015 Zdroj SITA/Podnikam Tlačiť

Slovensko obsadilo vlani 73. priečku v celkovom hodnotení systému platenia daní a polepšilo si tak oproti predchádzajúcemu roku o 27 priečok.

Podľa výsledkov štúdie, ktorú vydala skupina Svetovej banky a PwC, sa elektronizácia daňovej správy stala najčastejšou reformou daňových systémov vo svete v uplynulom roku. Aj Slovensko patrilo vlani medzi krajiny, kde sa zaviedla elektronizácia podávania daňových priznaní a platenia daní.

Celkové daňové zaťaženie Slovenska, teda celková daňová sadzba vo výške 51,2 %, je však o viac ako 10 percentuálnych bodov vyššia, než je celosvetový priemer a aj priemer krajín EU & EFTA (Európska únia a Európske združenie voľného obchodu, ktorého členmi sú Island Lichtenštajnsko, Nórsko a Švajčiarsko, pozn. red.).

Na Slovensku tvorilo daňové a odvodové zaťaženie práce 39,7 %. Daň z príjmov právnických osôb tvorilo 10,5 % a ostatné dane 1 % celkovej daňovej sadzby. „Okrem pokračujúcej elektronizácie daňovej správy by mohli k zlepšeniu celkovej daňovej známky Slovenska prispieť najmä zníženie daňového a odvodového zaťaženia práce a zjednodušenie daňového systému, vrátane štruktúry daňových sadzieb,“ povedala Christiana Serugová, partner a líder oddelenia daňového poradenstva PwC Slovensko.

V súvislosti so zavedením povinného elektronického podávania daňových priznaní k DPH od 1. januára 2014 pre platiteľov DPH a zástupcov daňových subjektov, sa pozícia Slovenska podľa Serugovej výrazne zlepšila. Dôvodom je, že vykazovaný počet daňových platieb sa týmto podstatne znížil.

Prekvapivo sa na umiestnení podľa nej nepodpísalo negatívne zavedenie dodatočnej administratívnej povinnosti – kontrolného výkazu DPH, keďže sa podáva takisto povinne elektronicky, hoci v ekonomickej realite vyvolalo značné náklady podnikov na úpravu softvérov. „Naše umiestnenie v rebríčku však nie je ovplyvnené len vývojom a zmenami nášho vlastného daňového systému, ale aj zmenami v daňových systémoch ostatných krajín, s ktorými sa výstupy porovnávajú,“ dodala Serugová.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

20feb8:30Najčastejšie chyby vo verejných obstarávaniach – príklady z praxe a ako sa im vyhnúť8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X