Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sociálna poisťovňa pred uzavretím 2. piliera predĺži otváracie hodiny

SP pred uzavretím 2. piliera predĺži otváracie hodiny
Ilustračné foto SITA
24. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od začiatku septembra minulého roka do 24. januára tohto roka z druhého dôchodkového piliera vystúpilo 37,3 tisíc sporiteľov.

 
V rovnakom období sa účastníkom systému starobného dôchodkového sporenia stalo vyše 9,2 tisíc osôb.
 

Z 2. piliera zatiaľ vystúpilo približne 2,5 % sporiteľov

„Vzhľadom na vysoký počet vystupujúcich sporiteľov z druhého dôchodkového piliera Sociálna poisťovňa predlžuje vo svojich pobočkách na celom Slovensku otváracie hodiny vo štvrtok 31. januára 2013 do 19.00 hod.“ uviedol hovorca Sociálnej poisťovne (SP) Peter Višváder. Za vystupujúcich sporiteľov Sociálna poisťovňa požaduje od dôchodkových správcovských spoločností vrátiť 118,7 milióna eur.
 
 
Ak chce niekto vystúpiť zo systému starobného dôchodkového sporenia, musí Sociálnej poisťovni do 31. januára 2013 doručiť podpísané príslušné tlačivo. „Nestačí tlačivo v tento deň poslať poštou, musí byť v Sociálnej poisťovni najneskôr 31.1.2013 doručené,“ upozornil Višváder. Podpis občana netreba overovať u notára, či na matrike.
 
TIP: Prečítajte si článok Podnikam.SK „Oplatí sa vystúpiť z druhého piliera?“

Tlačivo je dostupné na webovej stránke Sociálnej poisťovne, ako aj vo všetkých pobočkách. Ako dodal, Sociálna poisťovňa pri výpočte dôchodku klientov, ktorí vystúpia z kapitalizačného piliera, bude v budúcnosti pozerať tak, ako keby v druhom pilieri vôbec neboli. Vstup do druhého piliera sporiteľ Sociálnej poisťovni neoznamuje. Stačí, ak s niektorou dôchodkovou správcovskou spoločnosťou uzatvorí zmluvu o starobnom dôchodkovom sporení, tiež do 31. januára 2013. 

 
Od začiatku septembra minulého roka do konca januára tohto roka dostalo 1,45 mil. sporiteľov v druhom pilieri možnosť vrátiť sa z dvojpilierového systému do výlučne priebežne financovaného dôchodkového systému, spravovaného Sociálnou poisťovňou. Po vystúpení sporiteľa z druhého piliera jeho dôchodková spoločnosť prevedie nasporenú sumu na účet Sociálnej poisťovne. Pri predložení legislatívneho návrhu na otvorenie kapitalizačného piliera rezort práce a sociálnych vecí vychádzal z predpokladu, že zo sporivého piliera vystúpi 60 tis. sporiteľov a jeho účastníkom sa stane 10 tis. nových sporiteľov. Otvorenie kapitalizačného piliera má v tomto roku zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovne o 229,1 mil. eur. 
 
Druhý dôchodkový pilier prvá vláda Roberta Fica otvorila dvakrát. Prvýkrát sa tak stalo v prvom polroku 2008, kedy z tohto systému vystúpilo vyše 106 tisíc sporiteľov a jeho účastníkom sa stalo takmer 23 tis. nových sporiteľov. Druhýkrát sa sporivý pilier otvoril v období od 15. novembra 2008 do 30. júna 2009. V tomto období druhý pilier opustilo 66 tis. sporiteľov a vstúpilo do neho 14,5 tisíca nových sporiteľov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X