Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Spoločnú menu považuje za dobrú 59 % Slovákov

Spoločná mena je pre Slovensko dobrá podľa 59 % Slovákov
Fotobanka Pixmac
15. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Viac ako polovica Slovákov aj Európanov žijúcich v eurozóne si myslí, že euro je dobrou vecou pre ich krajinu.

 
Vyplýva to z prieskumu spoločnosti TNS, podľa ktorého tento názor prezentovalo 59 % Slovákov a 55 % Európanov.
 

Veľa Slovákov stále prepočítava eurá na starú menu

Až dve tretiny respondentov sa pritom domnievajú, že euro je dobrou vecou pre Európsku úniu (EÚ), pričom s týmto názorom sa stotožňuje až 73 % Slovákov. Čo sa týka eura a identity Európana, podľa záverov prieskumu 24 % Európanov a 21 % Slovákov tvrdí, že euro im umožňuje cítiť sa viac európskejšie.
 
 
Až 64 % respondentov v prieskume uviedlo, že pri každodenných nákupoch rátajú s eurom a v priemere 28 % Európanov stále prepočítava euro na starú menu, pričom v celej EÚ sú Slováci práve tí, ktorí euro prepočítavajú najviac. „Robí tak 38 % Slovákov,“ dodáva TNS Slovakia.
 

Problémy robia centy

Z prieskumu taktiež vyplynulo, že až 78 % respondentov z eurozóny a 71 % Slovákov uviedlo, že je pre nich ľahké rozlišovať euromince a taktiež aj manipulácia s nimi je jednoduchá. Vo viacerých eurokrajinách respondenti uviedli, že ak majú problém s euromincami, tak najmä s dvoma s najnižšou nominálnou hodnotou, a to s 1- a 2-centovými mincami. „S jednocentovými mincami má problém 60 % Európanov a až 91 % Slovákov. V priemere však boli práve dvojcentové mince tie, s ktorými majú ľudia najviac problémov,“ uvádza spoločnosť v správe z prieskumu. 
 
Dve tretiny Európanov a 54 % Slovákov je pritom spokojných so súčasným rozdelením euromincí, čo je oproti roku 2003 nárast o 10 percent. Pri odpovediach na otázku, ktorú z euromincí by Európania zrušili, odpovedalo 88 % respondentov, že by zrušili jednocentové mince a 82 % sa vyjadrilo za dvojcentové euromince. Toto tvrdenie má podporu aj u Slovákov, z ktorých bolo 97 % za zrušenie jednocentových 84 % za dvojcentových mincí. 
 

Cestovanie s eurom je pohodlnejšie

Polovica respondentov v eurozóne tvrdí, že do zahraničia vycestujú aspoň raz ročne. Najväčšími cestovateľmi sú Luxemburčania, kde takto odpovedalo 91 % opýtaných a naopak najmenej cestujú Gréci, konkrétne 28 %. „Čo sa týka Slovákov, u nás je 61 % cestovateľov. V priemere 74 % Európanov a 67 % Slovákov odpovedalo, že im euro uľahčuje porovnávanie cien v rôznych krajinách EÚ a 48 % sa vyjadrilo, že euro im taktiež uľahčuje cestovanie a vďaka euru je aj lacnejšie,“ dodáva TNS. 
 

Ekonomiky je potrebné koordinovať aj rozvíjať

Takmer tri štvrtiny Európanov a 64 % Slovákov si podľa záverov prieskumu myslí, že by mala existovať väčšia koordinácia medzi ekonomickými politikami a viac ako štvrtina opýtaných je pritom schopná správne odhadnúť úroveň inflácie v minulom roku. Najväčšími znalcami makroekonomických veličín sú Francúzi a Rakúšania, ktorí úroveň inflácie odhadli najpresnejšie. Najviac ju však podhodnotili Slováci, Holanďania a Nemci. To, že sú potrebné značné reformy potrebné pre rozvoj ekonomickej výkonnosti únie, si podľa prieskumu myslí 79 % obyvateľov EÚ. S týmto názorom sa stotožňuje aj 80 % opýtaných na Slovensku. 
 
Výskum spoločnosti TNS sa realizoval od 8. októbra do 10. októbra 2012. Zber dát pozostával z osobných rozhovorov na vzorke 15 519 respondentov starších ako 15 rokov v 17 členských štátoch Európskej únie, ktoré sú súčasťou eurozóny. Z tohto počtu respondentov bolo 1 000 obyvateľov Slovenska. Terénny zber na Slovensku zrealizovala agentúra TNS Slovakia.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X