Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Spotrebitelia sa najviac sťažujú na cestovný ruch a dopravu

18. júna 2015 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Sťažnosti sú aj na leteckú dopravu či prenájom auta, na zakúpené oblečenie či obuv a vybavenie domácností.

Pri sťažnostiach ide vo veľkej miere o nákupy cez internet

Sťažnosti slovenských spotrebiteľov najčastejšie smerujú na oblasť cestovného ruchu, ktorá tvorila až vyše 24 percent všetkých podnetov pri cezhraničných nákupoch, ktoré za uplynulých deväť rokov riešilo Európske spotrebiteľské centrum (ESC) na Slovensku. Ako uviedla jeho riaditeľka Dženšída Veliová, medzi problémami, s ktorými sa stretávajú, je napríklad to, že zakúpený zájazd nie je taký, aký bol dojednaný v zmluve, či sú tam účtované dodatočné poplatky.

Sťažnosti sú aj na leteckú dopravu či prenájom auta (19 %), na zakúpené oblečenie či obuv (16,4 %) i vybavenie domácností (14,4 %). Vo veľkej miere ide o nákupy cez internet.

„Zhruba 30 percent ľudí sa na nás obráti s tým, že zakúpili tieto výrobky či služby prostredníctvom internetu,“ povedala Veliová. Celkovo za svoju históriu si slovenské ESC posvietilo na približne štyri tisíc podnetov týkajúcich sa cezhraničných nákupov.

Centrum rieši najčastejšie spory s obchodníkmi z Českej republiky, Nemecka, Poľska či Maďarska. Z týchto krajín nakupujú Slováci aj najviac tovaru. Na druhej strane sa na našich obchodníkov sťažujú prevažne kupujúci z Rakúska, Maďarska či Švédska. Medzi tovarmi a službami, s ktorými sú najviac nespokojní, dominuje doprava, tvorí až 56,5 percenta ich podaní. 

Ľudia majú ešte stále väčšiu dôveru v kamenné predajne

Veliová podotýka, že napriek tomu, že nakupovanie cez internet prekvitá, ľudia majú ešte stále väčšiu dôveru v kamenné predajne. Vedúci Zastúpenia Európskej komisie (ZEK) na Slovensku Dušan Chrenek pripomína, že v minulom roku vstúpila do platnosti nová smernica o právach spotrebiteľov, ktorá okrem iného reaguje aj na práva spotrebiteľov v online prostredí.

„Nákupy cez internet sú dnes bežnou súčasťou našich životov a je potrebné, aby si spotrebitelia vybudovali dôveru aj k tomuto prostrediu,“ uviedol Chrenek. Podotýka, že s prijatím novej smernice začala EK celoeurópsku informačnú kampaň o právach spotrebiteľov. 

Podľa posledného prieskumu svoje práva pozná len 12 percent ľudí

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku odštartovalo kampaň v stredu. K iniciatíve sa pridalo aj Ministerstvo hospodárstva (MH) SR.

„Uvedomujeme si, že nie je iba podstatné garantovať práva v legislatíve, ale i to, aby si spotrebitelia svoje práva uvedomovali a uplatňovali,“ povedala Ivana Kopčanová z MH.

Kampaň má pripomínať päť základných práv

Ide o právo na bezplatnú opravu alebo výmenu chybného tovaru, právo na podporu v domovskej krajine v prípade problémov s obchodníkmi v zahraničí, právo vrátiť tovar kúpený cez internet do dvoch týždňov, právo na kompletné informácie a právo na vrátenie peňazí prostredníctvom európskeho konania vo veciach s nízkou hodnotou sporu. 

Sieť Európskych spotrebiteľských centier vznikla pred desiatimi rokmi, v súčasnosti má 30 pobočiek po celej Európskej únii, v Nórsku a na Islande. Od svojho vzniku až doposiaľ riešila okolo 650 tisíc podnetov. Ako Veliová dodáva, vo viac ako dvoch tretinách prípadov sa podarilo dosiahnuť mimosúdne riešenie.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X