Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SR je pri dodávkach plynu podľa Fica pripravená na všetko

SR je pri dodávkach plynu podľa Fica pripravená na všetko
Foto: SITA
23. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V prípade potreby nie je problém dostať na Slovensko plyn cez reverzné toky z Českej republiky a Rakúska.

Zastavenie dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu sa nateraz neočakáva

Slovensko je pripravené na všetky možné alternatívy, ktoré by pri dodávkach plynu mohli nastať po 1. júni tohto roka. Vyhlásil to v piatok premiér Robert Fico po mimoriadnom rokovaní bezpečnostnej rady, ktoré bolo zvolané predovšetkým v súvislosti s nedávnym listom ruského prezidenta Vladimira Putina čelným predstaviteľom viacerých európskych krajín. V ňom informoval, že v prípade, ak Ukrajina nezaplatí za dodaný plyn, môžu byť od 1. júna odstavené dodávky plynu pre ukrajinský trh, čo však môže mať dôsledky aj pre dodávky plynu do Európy.
 

 
Zastavenie dodávok plynu do Európy cez Ukrajinu sa však nateraz neočakáva. „Je veľmi pravdepodobné, že od 1. júna 2014 Gazprom prestane dodávať plyn na ukrajinský trh pre domácu spotrebu. To ale neznamená, že by nemal pokračovať plyn tranzitom na Slovensko a ďalej do západnej Európy,“ vyhlásil v piatok po rokovaní bezpečnostnej rady premiér Robert Fico. Pripúšťa však, že v budúcnosti by sa situácia mohla zmeniť a to v prípade, keby Gazprom zistil na ukrajinskom území úniky plynu určeného pre tranzit ďalej na západ. „Pokiaľ by takéto niečo nastalo, potom môžeme uvažovať v budúcnosti o tom, že by prišli ešte radikálnejšie rozhodnutia Gazpromu,“ hovorí Fico. 
 

Kapacita zásobníkov vydrží minimálne do septembra

Vláda, zástupcovia plynárenských firiem na Slovensku, ako aj experti sa však na bezpečnostnej rade zhodli, že domácnosti ani podniky sa v najbližších mesiacoch akýchkoľvek výpadkov v dodávkach plynu obávať nemusia. „Vďaka miernej zime sa v súčasnosti rýchlejšie napĺňajú zásobníky, preto už dnes môžem s istotou povedať, že keby na Slovensko neprišiel ani jeden meter kubický zemného plynu ani zo západu, ani z východu, tak do konca septembra 2014 máme pokryté všetky potreby, pokiaľ ide o domácnosti a hospodárstvo,“ konštatoval Fico s tým, že ročná spotreba plynu na Slovensku je zhruba 5 mld. metrov kubických. 
 
V prípade potreby navyše nie je problém dostať na Slovensko plyn cez reverzné toky z Českej republiky a Rakúska. Z tohto plynu by sa pritom ušlo ešte aj Ukrajine. Cez reverzné toky z Českej republiky a Rakúska totiž vieme k nám dostať 85 až 90 mil. metrov kubických plynu denne, čo prevyšuje reálne potreby slovenskej ekonomiky a domácností. Prebytok by sme mohli v prípade záujmu tlačiť na Ukrajinu. 
 

 

Spôsob dopravy plynu na Slovensko je v kompetencii ruského dodávateľa 

Stopercentnú pripravenosť na všetky možné alternatívy vývoja potvrdzujú aj zástupcovia najväčšieho plynárenského podniku u nás, Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Šéf tranzitnej spoločnosti Eustream Tomáš Mareček navyše tvrdí, že domácnosti sa nemusia obávať ani v prípade tranzitu plynu na Slovensko zo západu nejakého dopadu týchto krokov na ceny. Doprava plynu na Slovensko je totiž v kompetencii ruského dodávateľa a akým spôsobom ho na Slovensko dostane a pri akých nákladoch, je podľa Marečka na pleciach Gazpromu. 
 
Členovia bezpečnostnej rady sa v piatok na mimoriadnom rokovaní okrem plynu venovali aj situácii v oblasti ropy a jadrového paliva. Aj v tomto smere má podľa Fica rezort hospodárstva všetko pod kontrolou. Štátne zásoby ropy pritom evidujeme na 93 dní, podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského však súkromní dodávatelia majú ešte zásoby na ďalších zhruba 150 dní.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X