Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát chce kvalitu služieb v turizme hodnotiť certifikátmi

Chce kvalitu služieb v turizme hodnotiť certifikátmi
Ilustračné foto SITA
8. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Slovenské hotely, reštaurácie a iné zariadenia cestovného ruchu chce Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) hodnotiť národným systémom kvality.
 
V závislosti od kvality poskytovaných služieb by mohli subjekty pôsobiace v odvetví turizmu dostať zlatý, strieborný alebo bronzový certifikát.
 

Certifikačným orgánom má byť ministerstvo dopravy

Nové opatrenie by sa malo využívať v roku 2016. Vyplýva to zo Stratégie rozvoja cestovného ruchu do roku 2020, ktorú v pondelok verejnosti predstavil František Palko, štátny tajomník MDVRR.
 
„Pokiaľ subjekty cestovného ruchu nebudú dbať o kvalitu služieb, nikdy nebudeme konkurencieschopní voči ostatným krajinám,“ uviedol Palko na pondelkovej tlačovej konferencii. Kvalita služieb je podľa jeho slov jedným z hlavných kritérií, na základe ktorého sa turisti rozhodujú. Za dôležitú považuje zvyšovanie kvality nielen po technickej stránke, ale aj z hľadiska personálu.
 
Certifikačným orgánom, ktorý by hodnotil úroveň ponúkaných služieb, by podľa Palkových slov bolo samotné ministerstvo dopravy. „Nemôžeme nútiť privátne subjekty, aby sa do toto systému zapojili,“ konštatoval. Avšak myslí si, že konkurenčný tlak bude pre ich prevádzkovateľov dostatočnou motiváciou. 
 

Pri dlhšom pobyte turistov dostanú zariadenia finančnú podporu

V rámci stratégie rozvoja slovenského cestovného ruchu rezort dopravy uvažuje aj o finančnej podpore subjektov v cestovnom ruchu. Tie by si mohli prilepšiť v prípade, že turistov presvedčia, aby na Slovensku strávili viac ako päť dní. „Predpokladom je, že priemerne by bol podporený jeden takýto päť a viacdňový pobyt sumou 30 eur pri návštevníkoch z bezvízových krajín a 60 eur pri návštevníkoch z krajín s vízovou povinnosťou,“ uvádza MDVRR v spomínanej stratégii.
 
Výška príjmu sa bude odvíjať od rastu výkonov oproti predchádzajúcemu roku a súčasne aj od dĺžky pobytu nad päť nocí. K prostriedkom z podpôr by sa tak mohli dostať cestovné kancelárie, ubytovacie zariadenia či dopravcovia. 
 

Očakávaný efekt je 160 mil. eur

Výšku ročných nákladov na túto iniciatívu ministerstvo odhadlo na 10,5 mil. eur (vychádzajúc z údajov roku 2012). Ďalších 200 tis. eur by predstavovali výdavky na administratívu a kontrolu. Pri predpokladanom 10-percentnom raste výkonov v turizme ministerstvo očakáva pozitívny finančný efekt v sume 160 mil. eur. K podporám by sa mohli podnikatelia v cestovnom ruchu dostať už na budúci rok. Stratégiou rozvoja cestovného ruchu do roku 2020 sa tento týždeň bude zaoberať aj vládny kabinet.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X