Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát chce urobiť poriadok v územnom plánovaní

V územnom plánovaní treba podľa rezortu urobiť poriadok
Ilustračné foto SITA
18. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Urobiť poriadok v územnom plánovaní, zefektívniť rozhodovanie a profesionalizovať stavebné úrady. To sú podľa ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja niektoré z hlavných cieľov návrhu nového stavebného zákona, ktorý by mal po schválení nadobudnúť účinnosť 1. júla 2014.
 
Rezort tvrdí, že mestá sa vďaka tomu budú rozvíjať podľa vopred stanovených plánov a zároveň ľudia budú na úradoch tráviť menej času pri vybavovaní rôznych povolení.
 

Vyššia kvalifikácia zamestnancov aj nároky na obce

„Našim záujmom je vytvoriť také podmienky pri plánovaní a schvaľovaní stavieb v zastavanom území, aby ľudia mali radosť z toho, v akom prostredí žijú, aby sa mestá a obce mohli rozvíjať a zároveň, aby tieto procesy nebrzdila zbytočná byrokracia,“ povedal v utorok štátny tajomník ministerstva dopravy František Palko. Tomu podľa neho zodpovedá aj hlavný cieľ nového stavebného zákona, ktorým je zjednodušiť občanom život na úradoch.
 
Výrazne sa má znížiť administratívna záťaž a zvýšiť kvalita služieb, čo zvýši nároky na odbornú prípravu pracovníkov stavebných úradov. Palko predstavil hlavné zámery nového stavebného zákona odbornej verejnosti na konferencii o komunálnom manažmente v Žiline. 
 
Zamestnanci stavebných úradov budú musieť po novom spĺňať prísnejšie kvalifikačné podmienky. „Okrem vzdelania v odbore architektúra, stavebníctvo alebo právo budú musieť získať aj prax vo verejnej správe v oblasti výstavby, čo v súčasnosti nie je povinné. Ešte pred nastúpením do zamestnania povinne prejdú odbornou prípravou a po prijatí budú každých desať rokov skladať skúšky,“ uviedol hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa. 
 

 
Zvýšia sa aj nároky na obce, ktoré si budú musieť podrobnejšie zadefinovať územie na svoj ďalší rozvoj. „Po schválení nového stavebného zákona budú mať všetky obce nad 1 000 obyvateľov povinnosť mať schválený územný plán obce do konca roku 2020. Pre sídla s počtom obyvateľov od 500 do 1 000 bude táto povinnosť platiť od roku 2027 a pre malé obce s menej ako 500 obyvateľmi bude kľúčový termín rok 2034,“ dodal hovorca.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X