Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát hospodáril v roku 2013 s deficitom 2,02 mld. eur

Štát hospodáril v roku 2013 s deficitom 2,02 mld. eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa predbežných údajov rezortu financií príjmy štátneho rozpočtu v minulom roku predstavovali 12,8 mld. eur a výdavky 14,82 mld. eur. 

Štát vraj ošklbal bohatých aj chudobných

Hotovostný deficit Slovenskej republiky dosiahol za obdobie minulého roka výšku 2,02 mld. eur. V schválenom štátnom rozpočte na rok 2013 bol plánovaný hotovostný deficit vo výške 3,08 mld. eur. „Výsledok, ktorý sme zaznamenali sú 2 miliardy 23 miliónov eur. Ušetrili sme na deficite 1 mld. eur. Vyčerpali sme hotovostný deficit len na 66 %,“ uviedol vo štvrtok na tlačovej konferencii podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír.
 

 
Dodal zároveň, že je to najnižší hotovostný schodok za ostatných päť rokov. Hotovostný deficit v roku 2012 dosiahol úroveň 3,8 mld. eur. Podľa predbežných údajov rezortu financií príjmy štátneho rozpočtu v minulom roku predstavovali 12,8 mld. eur a výdavky 14,82 mld. eur. 
 

 
Tieto údaje majú podľa Petra Kažimíra kľúčový význam vo vzťahu k verejnému dlhu, a to preto, lebo hlavným príspevkom nárastu dlhu z roka na rok býva veľkosť hotovostného deficitu. Nižší deficit tak napomáha k realistickejšiemu splneniu cieľa na rok 2014, čo podľa neho znamená verejný dlh pod hranicou 57 % hrubého domáceho produktu (HDP). 
 

Darilo sa oblasti v nedaňových príjmov

Štátu k minuloročným výsledkom dopomohol podľa ministra financií aj boj s daňovými únikmi. „Medzi rokmi 2012 a 2013 stúpli daňové príjmy o 670 mil. eur, len na dani z pridanej hodnoty to bolo 430 mil. eur viac. Ak by sme porovnávali plán kontra skutočnosť, vybrali sme o 222 mil. eur viac, ako stanovoval rozpočet na minulý rok,“ informoval Kažimír. Takisto sa podľa ministra darilo oblasti nedaňových príjmov, ktoré medziročne stúpli o 233 mil. eur. Rozdiel medzi príjmami a výdavkami míňania európskych fondov dosiahol lepšiu plusovú pozíciu, a to 140 mil. eur. Podľa ministerstva boli príjmy štátneho rozpočtu v roku 2013 pri medziročnom porovnaní vyššie o 966 mil. eur. 
 
„V oblasti výdavkov, ktoré vplývali na miliardovú rezervu, sme kľúčovo šetrili na obsluhe dlhu. Vďaka dôvere, ktorú Slovensko na finančných trhoch má sa nám podarilo emitovať dlhopisy za historicky nízke sadzby. Na tejto položke sme ušetrili 160 mil. eur,“ zdôraznil Peter Kažimír. Spotreba štátu podľa neho takisto medziročne klesla oproti rozpočtu na rok 2013 o 192 mil. eur, čo v praxi znamená, že niektoré rozpočtové kapitoly boli o 192 mil. eur nižšie. V konečnom dôsledku prispelo k nižším výdavkom aj lepšie hospodárenie Sociálnej poisťovne o 50 mil. eur. Výdavky štátneho rozpočtu boli pri medziročnom porovnaní podľa ministerstva nižšie o 821 mil. eur. 
 

Boj proti daňovým únikom bude pokračovať

Vláda si podľa predsedu vlády Roberta Fica v roku 2013 svoju úlohu vo verejných financiách splnila. Premiér tiež deklaroval pokračovanie boja proti daňovým únikom. „Naplnil sa náš záväzok, že urobíme všetko preto, aby sa najmä v oblasti boja proti daňovým únikom minimálne 5 až 10 % týchto únikov zastavilo,“ uviedol premiér. Doplnil, že vláda nechce zavádzať žiadne nové poplatky alebo dane. „Chceme aby tí, čo majú podľa zákona zaplatiť, aby zaplatili,“ doplnil Fico. 
 

 
Rezort ministra financií počíta v tomto roku s položkou vo výške 250 mil. eur, ktorú by mal priniesť ďalší boj s daňovými únikmi. „Prvýkrát v histórií Slovenska sme túto položku pomenovali, označili a dokonca sme ju zaznamenali v návrhu štátneho rozpočtu,“ povedal Kažimír. Podľa ministra ju prinesie zavedenie kontrolného výkazu dane z pridanej hodnoty (DPH), ale aj systém obrátenej dane, takzvaný reverse charge. Ten by mal eliminovať podvody v celom reťazci obchodovania s podvodnými komoditami. Ako ďalej uviedol minister financií, stále platí, že daň z pridanej hodnoty je kľúčový zdroj príjmov, a to z každého hľadiska, morálneho aj technického. Kažimír zároveň pripustil, že pokiaľ notifikovaný rozpočet Eurostatu potvrdí rozpočet do alebo na úrovni 3 % HDP, zníži sa od začiatku budúceho roka DPH zo súčasných 20 % na 19 %. 
 

Lepšie sa mali len vyvolení

Celkový výsledok hospodárenia štátu v roku 2013 sa zdá byť podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka dobrý len na prvý pohľad. Vládny Smer-SD totiž podľa neho ošklbal nielen bohatých, ale aj chudobných cez vyššie odvody z práce na dohodu či živnosť. „Lepšie sa počas roka 2013 mali len vyvolené podniky, ktorým sa dane odpúšťali a navyše dostávali od vlády aj štedré stimuly za milióny eur,“ uviedol Moravčík.
 
Ako ďalej dodal, namiesto príjmov z rozpočtu EÚ na úrovni 3,5 mld. eur na Slovensko prišlo len niečo cez 2 mld. eur. „Tento výpadok v príjmoch bol sčasti vykrytý vytunelovaním stoviek miliónov eur zo štátnych podnikov cez takzvané superdividendy,“ informoval podpredseda KDH. Jedno z mála pozitív na strane príjmov štátu sú podľa neho prvé úspechy v boji s daňovými únikmi. Z hľadiska výdavkov štát šetril podľa Moravčíka najmä na dôchodkoch budúcich dôchodcov. To je podľa neho vidno z poklesu transferu zo štátneho rozpočtu do Sociálnej poisťovne. Ten klesol z 1,4 mld. eur v roku 2012 na polovicu v roku 2013.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X