Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štátny rozpočet skončil vlani s deficitom 3,811 mld. eur

Štátny rozpočet skončil vlani s deficitom 3,811 mld. eur
Fotobanka Pixmac
2. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Celoročné príjmy rozpočtu dosiahli podľa údajov ministerstva financií 11,83 mld. eur a výdavky 15,641 mld. eur.

 
Ministerstvo vo zverejnenom komentári tvrdí, že sa mu podarilo udržať deficit aj napriek výpadku daňových príjmov vo výške 764,3 mil. eur, a to aktívnym riadením výdavkov.
 

Rozpočtovaný deficit by Slovensko malo dodržať

„Podľa zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy bolo možné v roku 2012 dosiahnuť ešte vyšší schodok a to o 60,8 mil. eur. Zákon tak bol dodržaný, navyše Ministerstvo financií SR koncom decembra rozhodlo realizovať ďalšie výdavky na krytie strát železničných spoločností z minulých rokov vo výške 120 mil. eur,“ uvádza ministerstvo financií.
 
 
Základným cieľom rezortu v minulom roku bolo udržať deficit rozpočtu verejnej správy na úrovni 4,64 % hrubého domáceho produktu (HDP). „Ak nenastane nečakane zlý vývoj v ostatných zložkách verejnej správy, ako sú napríklad samosprávy, schodok rozpočtu verejnej správy roku 2012 dosiahne rozpočtovanú úroveň. A to aj napriek výraznému prepadu príjmov, zhoršenému vývoju európskej a slovenskej ekonomiky,“ uvádza rezort. 
 

Pomohli nižšie výdavky

Celkové príjmy štátneho rozpočtu ku koncu decembra 2012 dosiahli 11,83 mld. eur a medziročne poklesli o 1,4 %. Výdavky rozpočtu vzrástli v medziročnom porovnaní o 2,4 % na 15,641 mld. eur. „V porovnaní so schváleným rozpočtom na rok 2012 sú celkové výdavky štátneho rozpočtu za minulý rok o 1,659 mld. eur nižšie,“ uvádza rezort financií. Bežné výdavky boli oproti rozpočtu nižšie o 1,2 mld. eur a dosiahli 13,658 mld. eur, pričom čerpanie kapitálových výdavkov bolo na úrovni 1,983 mld. eur, čo bolo menej oproti rozpočtu o 459 mil. eur. „Rozpočet na rok 2012 schválený bývalou vládou počítal s rastom výdavkov oproti roku 2011 o 13,2 % a rastom príjmov o 13,5 %. Tak úroveň príjmov, ako aj výdavkov sa nenaplnila. Medziročný rast celkových výdavkov štátneho rozpočtu predstavoval len 2,37 %, príjmy dokonca poklesli medziročne o 1,44 %,“ konštatuje ministerstvo financií. 
 

Daňové príjmy klesali

Daňové príjmy štátneho rozpočtu poklesli vlani v medziročnom porovnaní o 2,7 % na 8,464 mld. eur. „Tento výpadok je na medziročnej báze kompenzovaný nárastom príjmov z rozpočtu EÚ o 96 mil. eur. Taktiež príjmy z dividend zaznamenali medziročný nárast, a to o 114 mil. eur. Ostatné príjmy štátneho rozpočtu sú oproti minulému roku nižšie o 145,7 mil. eur,“ spresňuje rezort financií. Príjmy štátu z dane z príjmov fyzických osôb sa zvýšili medziročne o 109 % na 234,4 mil. eur a príjmy z dane z príjmov právnických osôb stúpli o 7 % na 1,733 mld. eur. Výber dane z pridanej hodnoty (DPH) poklesol v porovnaní s rokom 2011 o 9,4 % na 4,307 mld. eur, pričom príjmy zo spotrebných daní poklesli o 1,1 % na 1,98 mld. eur. 
 

Štátny dlh sa predražuje

Za medziročným rastom výdavkov štátneho rozpočtu stojí podľa rezortu financií najmä nárast výdavkov na obsluhu štátneho dlhu, ktoré sa medziročne zvýšili o 241,9 mil. eur, čo je v súlade s rozpočtom. „U prostriedkov z rozpočtu EÚ dochádza k medziročnému zníženiu o 74,7 mil. eur. V tejto súvislosti dochádza aj k poklesu prostriedkov určených na spolufinancovanie spoločných programov SR a EÚ vo výške 44,3 mil. eur. Vyššie čerpanie je však zaznamenané na platbe do rozpočtu EÚ, a to o 38,6 mil. eur,“ uvádza rezort financií. V rámci transferu Sociálnej poisťovni štát na strane výdavkov rozpočtu usporil 37,9 mil. eur. 
 

Deficit mal byť ešte nižší

Parlament v roku 2011 schválil rozpočet na rok 2012 s deficitom 4,6 % hrubého domáceho produktu (HDP). Pôvodný plán počítal s razantnejšou konsolidáciou až k úrovni 3,8 % výkonu ekonomiky, avšak tieto plány narazili na prehlbujúcu sa finančnú a hospodársku krízu a tiež na pád vlády Ivety Radičovej. Po sérii aktualizácii prognóz daňových a odvodových príjmov rezort financií avizoval, že dodržať schodok na naplánovanej úrovni 4,6 % výkonu ekonomiky môže byť problém. Obzvlášť po poslednej aktualizácii prognóz, kedy minister financií koncom novembra vyhlásil, že v roku 2012 bude vo verejných financiách chýbať ďalších ešte takmer 280 mil. eur. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X