Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štátu budú zrejme chýbať v rozpočte ďalšie desiatky miliónov

Štátu budú zrejme chýbať v rozpočte ďalšie desiatky miliónov
Národná banka Slovenska. Foto: SITA
26. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Napriek tomu, že už vo februári rezort financií avizoval výpadok vyše 360 mil. eur, dá sa očakávať, že hospodársky rast môže byť v tomto roku ešte pomalší, ako aktuálne predpokladá ministerstvo financií.

 
To by znamenalo aj ďalší výpadok na daniach a odvodoch. Centrálna banka totiž v utorok zrevidovala svoj odhad rastu z pôvodných 1,3 % iba na 0,7 %, kým rezort financií aktuálne počíta s rastom na úrovni 1,2 %.
 

Deficit pod 3 %HDP by malo Slovensko napriek prognózam naplniť

Podľa prepočtov dostupných na stránkach Inštitútu finančnej politiky rezortu financií by tak podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska Jána Tótha znamenalo naplnenie aktuálnej prognózy rastu centrálnej banky dodatočný výpadok na daniach a odvodoch v sume 130 mil. eur. Ani to však nemusí byť všetko. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť totiž upozorňuje aj na ďalšie riziká v oblasti zdravotníctva a samospráv. Spolu tak podľa Tótha negatívne riziká v rozpočte aktuálne predstavujú až 390 mil. eur a to aj po zohľadnení už prezentovaných opatrení, ako sú jednorazový výnos z otvorenia druhého piliera, zvýšenie príjmov z dividend, úspory výdavkov a podobne. 
 
 
Centrálna banka však očakáva, že vláde sa podarí tohtoročný rozpočtový cieľ, teda stlačenie deficitu pod 3 % hrubého domáceho produktu, naplniť, resp. že skončí blízko pri ňom. Počíta s tým aj vo svojich aktuálnych prognózach. „Naša samotná predikcia predpokladá, že fiškálny cieľ bude blízko cieľa. To znamená, že budú prijaté dodatočné opatrenia tak, aby cieľ bol blízko,“ konštatoval na utorňajšej tlačovej konferencii viceguvernér Národnej banky Slovenska Ján Tóth.
 
V súlade s hospodárskym vývojom by sa mala vyvíjať aj situácia na trhu práce. Zamestnanosť by mala v tomto roku podľa centrálnej banky klesnúť o 0,8 %, čo znamenalo ešte mierne zhoršenie prognózy o 0,1 percentuálneho bodu. V roku 2014 sa očakáva iba mierny rast na úrovni 0,2 %, o rok neskôr jeho zrýchlenie na 0,7 %. Odhad miery nezamestnanosti teda NBS pre tento rok zvýšila o 0,3 percentuálneho bodu na 14,9 % a pre nasledujúci rok rovnako o 0,3 bodu na 14,6 %. V roku 2015 by mala nezamestnanosť klesnúť na 13,8 %.
 
V cenovom vývoji po takmer 4-percentných nárastoch z predchádzajúcich dvoch rokov očakáva centrálna banka spomalenie inflácie na 1,9 % v roku 2013 a 1,6 % v roku 2014. „Na tento dezinflačný vývoj by mal vplývať pokles cien energií a spomalenie rastu ostatných zložiek inflácie v dôsledku utlmeného spotrebiteľského dopytu,“ konštatoval guvernér centrálnej banky Jozef Makúch. V roku 2015 by malo tempo rastu cien vplyvom oživenia domáceho dopytu opäť zrýchliť na 1,9 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X