Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Steve Jobs považoval minimalizmus za kľúč k prijímaniu najlepších rozhodnutí. Ako to funguje?

Apple možno bude vyrábať aj autá
SITA/AP
9. júna 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj www.lifehack.org Tlačiť

Odhaduje sa, že človek urobí denne od 10 do 40 tisíc rôznych rozhodnutí. Uvedený údaj tak svedčí o tom, aké dôležité je prijímať správne rozhodnutia.

Existuje množstvo návodov, ako nájsť vhodné techniky, ktoré vám umožnia prijímať dobré rozhodnutia. Jednou z nich je podľa slov podľa Steva Jobsa aj minimalizmus. O zakladateľovi Applu je známe, že bol zanietený minimalista. Jeho entuziazmus pre túto filozofiu bolo cítiť úplne všade. Odrážal sa v jeho dome aj v produktovom dizajne.

Bývalý výkonný riaditeľ Applu John Sculley v tejto súvislosti raz povedal, že to čo odlišovalo Steva Jobsa od iných, bolo jeho presvedčenie o tom, že najdôležitejšie rozhodnutia, ktoré sme kedy urobili, nie sú sú veci, ktoré budeme robiť, ale tie, ktoré sme sa rozhodli nerobiť. Steve Jobs však nebol jediným zanieteným význavačom teórie minimalizmu. Táto filozofia je blízka aj ďalším úspešným ľuďom ako Michael Bloomberg, Robert Pattison či Agnes Martin.

Apple v USA neuspel so žalobou proti Samsungu
Ilustračné foto SITA/AP

Keďže je reč o minimalizme, aj pravidlá, ktoré vyznával zakladateľ Applu, sú jednoduché. Niektorými z nich sa môžete inšpirovať aj pri čítaní nasledujúcich riadkov.

Poznajte vzory, ktoré stoja za vaším správaním

Väčšina z nás žije svoj život pod diktátom rôznych návykov. Vstávame v rovnakom čase, každý deň jeme približne rovnaké jedlá, chodíme po tých istých cestách. A zatiaľ čo tie správne návyky nám môžu pomôcť ušetriť veľké množstvo času, stresu a zbytočnej práce, tie zlé majú presne opačný efekt. Keď dokážete rozpoznať toxické návyky a vzory od tých užitočných, posunie vás to vpred.

Sústreďte sa na úlohy, ktoré vám pomôžu ukončiť veci

Viete, do ktorých vecí vkladáte najviac úsilia? Sú to oblasti, ktoré prispievajú k splneniu vašich cieľov? Minimalisti si veľmi dobre uvedomujú, do čoho vkladajú svoju energiu a snahu, aby dosiahli požadované výsledky. V tejto súvislosti možno použiť úplne jednoduchý príklad. Potrebujete upraviť záhradu? Miesto pozerania návodu na internete sa radšej rovno vyberte do záhrady a upravte ju ihneď. Rovnaká stratégia platí aj pri rozhodnutiach. Nepremýšľajte príliš dlho o rôznych dopadoch určitého rozhodnutia na váš život. Prioritizujte a prijímajte najmä dôležité rozhodnutia, ktoré sú kľúčové pre váš život.

Rozhodovať sa, rozhodnutie, neistota, voľba, križovatka
Thinkstock

Eliminujte rušivé faktory

Odstránením nepotrebných vecí z prostredia, v ktorom trávite čas, je prvým krokom k minimalistickému spôsobu života. Uvedená stratégia sa však netýka len hmotných vecí. Rovnako platí aj pre vašu myseľ. Osloboďte ju od nepotrebných myšlienok a sústreďte sa na tie dôležité. Výhodou oboch spomenutých techník sú jasnejšie rozhodnutia a voľby.

Zredukujte množstvo elektronických notifikácií

Ak ste aj vy ako väčšina ľudí (platí to najmä pre súčasnú generáciu), tak denne dostávate nespočetné množstvo upozornení z rôznych platforiem, e-mailov či sociálnych sietí. Pravdou však ostáva, že väčšina z nich nemá žiadnu reálnu hodnotu a z tohto dôvodu ich možno zaradiť medzi skutočných rušiteľov vašej koncentrácie. Zredukovaním väčšiny týchto upozornení sa dokážete lepšie sústrediť a budete výkonnejší.

Facebook.jpg
Facebook

Únik z toxických vzťahov

Neexistuje väčší zlodej energie ako toxický vzťah a nie je tu reč len o tých parnerských. Platí to všeobecne na akýkoľvek toxických vzťah. Toxickí ľudia vás oberajú o neuveriteľné množstvo energie a vy sa môžete pri nich cítiť ako vyžmýkaná špongia, čo môže v najhorších prípadoch viesť až k rôznym depresívnym stavom. Ak máte možnosť, odíďte z takého vzťahu. Ako benefit získate naspäť energiu a pozitivitu. Obe uvedené sú pritom kľúčovými faktormi pre prijímanie dobrých rozhodnutí.

Prijatím uvedenej filozofie a životného štýlu si môžete uchrániť psychické aj fyzické zdravie a budete plní pozitivizmu a energie. Tento stav vám napokon umožní prijímať uvážené a dobré rozhodnutia, ktoré naplnia váš život spokojnosťou a úspechom.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva a copywritingu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

minimalizmuspráca a kariérarozhodnutiaSteve Jobs

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X