- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- Steve Jobs považoval minimalizmus za kľúč k prijímaniu najlepších rozhodnutí. Ako to funguje?
Steve Jobs považoval minimalizmus za kľúč k prijímaniu najlepších rozhodnutí. Ako to funguje?
Odhaduje sa, že človek urobí denne od 10 do 40 tisíc rôznych rozhodnutí. Uvedený údaj tak svedčí o tom, aké dôležité je prijímať správne rozhodnutia.
Existuje množstvo návodov, ako nájsť vhodné techniky, ktoré vám umožnia prijímať dobré rozhodnutia. Jednou z nich je podľa slov podľa Steva Jobsa aj minimalizmus. O zakladateľovi Applu je známe, že bol zanietený minimalista. Jeho entuziazmus pre túto filozofiu bolo cítiť úplne všade. Odrážal sa v jeho dome aj v produktovom dizajne.
Bývalý výkonný riaditeľ Applu John Sculley v tejto súvislosti raz povedal, že to čo odlišovalo Steva Jobsa od iných, bolo jeho presvedčenie o tom, že najdôležitejšie rozhodnutia, ktoré sme kedy urobili, nie sú sú veci, ktoré budeme robiť, ale tie, ktoré sme sa rozhodli nerobiť. Steve Jobs však nebol jediným zanieteným význavačom teórie minimalizmu. Táto filozofia je blízka aj ďalším úspešným ľuďom ako Michael Bloomberg, Robert Pattison či Agnes Martin.
Keďže je reč o minimalizme, aj pravidlá, ktoré vyznával zakladateľ Applu, sú jednoduché. Niektorými z nich sa môžete inšpirovať aj pri čítaní nasledujúcich riadkov.
Poznajte vzory, ktoré stoja za vaším správaním
Väčšina z nás žije svoj život pod diktátom rôznych návykov. Vstávame v rovnakom čase, každý deň jeme približne rovnaké jedlá, chodíme po tých istých cestách. A zatiaľ čo tie správne návyky nám môžu pomôcť ušetriť veľké množstvo času, stresu a zbytočnej práce, tie zlé majú presne opačný efekt. Keď dokážete rozpoznať toxické návyky a vzory od tých užitočných, posunie vás to vpred.
Sústreďte sa na úlohy, ktoré vám pomôžu ukončiť veci
Viete, do ktorých vecí vkladáte najviac úsilia? Sú to oblasti, ktoré prispievajú k splneniu vašich cieľov? Minimalisti si veľmi dobre uvedomujú, do čoho vkladajú svoju energiu a snahu, aby dosiahli požadované výsledky. V tejto súvislosti možno použiť úplne jednoduchý príklad. Potrebujete upraviť záhradu? Miesto pozerania návodu na internete sa radšej rovno vyberte do záhrady a upravte ju ihneď. Rovnaká stratégia platí aj pri rozhodnutiach. Nepremýšľajte príliš dlho o rôznych dopadoch určitého rozhodnutia na váš život. Prioritizujte a prijímajte najmä dôležité rozhodnutia, ktoré sú kľúčové pre váš život.
Eliminujte rušivé faktory
Odstránením nepotrebných vecí z prostredia, v ktorom trávite čas, je prvým krokom k minimalistickému spôsobu života. Uvedená stratégia sa však netýka len hmotných vecí. Rovnako platí aj pre vašu myseľ. Osloboďte ju od nepotrebných myšlienok a sústreďte sa na tie dôležité. Výhodou oboch spomenutých techník sú jasnejšie rozhodnutia a voľby.
Zredukujte množstvo elektronických notifikácií
Ak ste aj vy ako väčšina ľudí (platí to najmä pre súčasnú generáciu), tak denne dostávate nespočetné množstvo upozornení z rôznych platforiem, e-mailov či sociálnych sietí. Pravdou však ostáva, že väčšina z nich nemá žiadnu reálnu hodnotu a z tohto dôvodu ich možno zaradiť medzi skutočných rušiteľov vašej koncentrácie. Zredukovaním väčšiny týchto upozornení sa dokážete lepšie sústrediť a budete výkonnejší.
Únik z toxických vzťahov
Neexistuje väčší zlodej energie ako toxický vzťah a nie je tu reč len o tých parnerských. Platí to všeobecne na akýkoľvek toxických vzťah. Toxickí ľudia vás oberajú o neuveriteľné množstvo energie a vy sa môžete pri nich cítiť ako vyžmýkaná špongia, čo môže v najhorších prípadoch viesť až k rôznym depresívnym stavom. Ak máte možnosť, odíďte z takého vzťahu. Ako benefit získate naspäť energiu a pozitivitu. Obe uvedené sú pritom kľúčovými faktormi pre prijímanie dobrých rozhodnutí.
Prijatím uvedenej filozofie a životného štýlu si môžete uchrániť psychické aj fyzické zdravie a budete plní pozitivizmu a energie. Tento stav vám napokon umožní prijímať uvážené a dobré rozhodnutia, ktoré naplnia váš život spokojnosťou a úspechom.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu a korporátnemu právu.