Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štvrtina stavebných firiem zvýši ceny prác zhruba o 7 %

Štvrtina stavebných firiem zvýši ceny prác zhruba o 7 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
15. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

„Dôvodom pre zvyšovanie cien u týchto firiem bude hlavne rast nákladov, a to konkrétne vo forme zvýšenia cien subdodávateľských prác, ktoré musia stavebné firmy svojím subdodávateľom platiť.

Vplyv na rast cien stavebných prác má aj snaha o zvýšenie marží

Štvrtina oslovených slovenských stavebných spoločností bude zvyšovať ceny stavebných prác v tomto roku v priemere o 7 %. Vzhľadom na súčasný stav stavebného trhu a očakávaný iba mierny rast produkcie dve tretiny stavebných spoločností nepripravujú zdražovanie svojich prác.

Zdražovanie pripravujú najčastejšie riaditelia veľkých firiem. Vyplýva to z prvej kvartálnej analýzy slovenského stavebníctva v tomto roku, ktorú pripravila analytická spoločnosť CEEC Research.

„Dôvodom pre zvyšovanie cien u týchto firiem bude hlavne rast nákladov, a to konkrétne vo forme zvýšenia cien subdodávateľských prác, ktoré musia stavebné firmy svojím subdodávateľom platiť. V niektorých oblastiach začínajú mať subdodávatelia už totiž dostatok práce a nechcú ísť pracovať za akúkoľvek cenu,“ uviedol riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek.

Vplyv na rast cien stavebných prác má aj snaha o vytvorenie alebo zvýšenie ziskových marží, ktoré boli u časti firiem v dôsledku tvrdého konkurenčného boja stlačené na minimum, niekedy aj do záporných hodnôt. 

Na trhu je nedostatok zdrojov

„Ceny porastú z dôvodu, že vzrastie počet zákaziek na Slovensku, a aj preto, lebo je na trhu nedostatok zdrojov,“ potvrdil generálny riaditeľ Inžinierskych stavieb, a.s. Košice Philippe Corbel. Generálna riaditeľka spoločnosti Skanska SK, a.s. Bratislava Magdaléna Dobišová uviedla, že ceny stavebných prác a materiálov signalizujú nárast už v súčasnosti. 

Zatiaľ čo z veľkých firiem potvrdzuje zvýšenie cien stavebných prác až 72 % riaditeľov (v priemere o 7 %), z malých spoločností bude zdražovať 16 % (v priemere o 8 %). V odbore inžinierskych stavieb pripravuje zdražovanie polovica spoločností (o 8 %) a z firiem vykonávajúcich pozemné stavby zvýši ceny 18 %. 

Porastie aj cena materiálov

„Predpokladáme nárast cien stavebných prác a materiálov. Ceny boli dlhodobo stlačené na minimum, čo je pre veľa subjektov už ďalej neudržateľné,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Metrostav Slovakia, a.s. Miroslav Zobaník. Aj predseda predstavenstva spoločnosti Železničné stavebníctvo Bratislava, a.s. Jozef Bošanský očakáva nárast cien stavebných prác.

„V predchádzajúcom období boli zákazky súťažené za podhodnotené ceny, čo prinášalo problémy pri realizácii a problémy s neplatením subdodávateľov a následne problémy s ukončovaním stavieb,“ uviedol. 

Situácia na stavebnom trhu v posledných šiestich rokoch prinútila 46 % stavebných spoločností znížiť ceny ponúkaných prác v priemere o 16 %. Prepad cien sa podľa riaditeľov týchto firiem prejavil najviac v maržiach a tiež v znížení cien stavebných materiálov a mechanizácie.

Nárast cien oproti roku 2008 potvrdilo 22 % spoločností a tretina firiem ceny nemenila. Najväčšie a najčastejšie zmeny potvrdili riaditelia veľkých spoločností. Menej za prácu si teraz účtuje 82 % z nich, a to v priemere o 16 %. Medzi malými firmami potvrdilo pokles cien 39 %, v priemere tiež o 16 %. Z pohľadu stavebného zamerania pokles cien potvrdilo 47 % firiem z pozemného a 42 % z inžinierskeho staviteľstva.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X