Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Súd definitívne rozhodol, že Apple musí zaplatiť stovky miliónov dolárov americkej univerzite

Apple.png
SITA/AP
19. októbra 2015 Img_2614.jpg Tlačiť

Porota v americkom meste Madison rozhodla o tom, že spoločnosť Apple využívala patentovanú technológiu vlastnenú organizáciou Wisconsin Alumni Research Foundation bez príslušných oprávnení.

Niekoľko rokov trvajúci súdny spor ohľadom patentu, ktorého vlastníkom je Wisconsinská univerzita a ktorý zefektívňuje účinnosť čipov inštalovaných v technologických zariadeniach spoločnosti Apple, sa skončil rozhodnutím madisonskej súdnej poroty. Verdikt súdu definitívne potvrdil skutočnosť, že technologický gigant dlhé roky porušoval práva chránené uvedeným patentom. Porota zároveň s tým rozhodla o výške škody, ktorú musí výrobca populárnych iPhonov či iPadov zaplatiť americkej Wisconsinskej univerzite.

Technologický obor nesúhlasí s verdiktom súdu

Porota vo svojom rozhodnutí uviedla, že za porušenie patentových práv musí Apple zaplatiť madisonskej univerzite odškodné vo výške viac ako 234 miliónov amerických dolárov. Súdom stanovená suma odškodného však neupokojila protistranu v predmetnom spore, ktorá požadovala odškodné na úrovni minimálne 400 miliónov amerických dolárov. Výkonný riaditeľ WARF Carl Guldbransen však aj napriek tomu uviedol, že rozhodnutie súdu oceňuje. Apple v tejto súvislosti zároveň dodal, že voči rozhodnutiu súdu sa plánuje odvolať.

Organizácia WARF zažalovala spoločnosť Apple ešte v januári minulého roka. V žalobe uviedla, že technologický obor porušuje jej práva z patentu z roku 1998. Apple však namietal, že žiadne patentové práva neporušuje, pretože samotný patent už dávno stratil platnosť. V tejto súvislosti však porota na súde v americkom meste Madison definitívne potvrdila, že predmetný patent je stále platný.

Sporná technológia je inštalovaná aj do populárnych iPhonov či iPadov

Súdna porota v rámci svojho rozhodovania zvažovala aj skutočnosť, či procesory s označením A7, A8 a A8X, inštalované aj do obľúbených inteligentných telefónov iPhone 5S, 6 a 6 Plus a tabletov iPad, tento patent tiež porušujú. WARF zažalovala spoločnosť Apple ešte v januári minulého roka. Minulý mesiac pritom podala na Apple ďalšiu žalobu, v rámci ktorej sa zamerala najmä na najnovšie čipy technologickej firmy s označením A9 a A9X, využívaných v aktuálne uvedených smartfónoch iPhone 6S a 6S a tiež v tablete s označením iPad Pro.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje oblasti korporátneho práva, copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Applepatentypokutasúduniverzita

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X