Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Tender na overovanie mýta kartami je predražený, tvrdí KDH

Tender na overovanie mýta kartami je predražený, tvrdí KDH
Ilustračné foto SITA
24. novembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Minister dopravy Ján Počiatek a generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš by mali sporný tender vysvetliť na mimoriadnom zasadnutí parlamentného hospodárskeho výboru. 

Firma Paywell má získať viac ako 10 miliónov eur ročne

Tender Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s. na overovanie platieb palivovými kartami za mýto je podľa KDH predražený a „nesie všetky znaky korupcie“. Ako v pondelok informoval podpredseda KDH Pavol Zajac, na konci vlastníckej štruktúry za spoločnosťou Paywell, a. s. ktorá zákazku získala, je schránková firma EVOCK Limited so sídlom v cyperskej Nikózii.

Tá podľa neho sídli v tej istej budove, na tom istom poschodí a v kancelárii ako viaceré firmy zo skupiny J&T. Firma Paywell bola navyše založená vlani 30. októbra, necelý mesiac po vyhlásení tendra a deň pred termínom prihlášky do súťaže.

Minister dopravy Ján Počiatek a generálny riaditeľ NDS Milan Gajdoš by mali sporný tender vysvetliť na mimoriadnom zasadnutí parlamentného hospodárskeho výboru. Predseda tohto výboru a podpredseda KDH Ján Hudacký ho chce zvolať ešte tento týždeň. Náhradnou možnosťou je podľa neho poslanecký prieskum v NDS. „Chcem, aby zodpovední vysvetlili tento extrémne predražený tender a pristúpili ku krokom, ktoré ušetria našim občanom desiatky miliónov eur,“ uviedol Hudacký. 

Za overovanie platieb mýta palivovými kartami 6,75 % z každej transakcie

Firma Paywell mala podľa zmluvy s NDS dostávať za overovanie platieb mýta palivovými kartami 6,75 % z každej transakcie vrátane dane z pridanej hodnoty. „Je zaujímavé, že 19. novembra bol podpísaný dodatok, ktorý znižuje platbu zo 6,75 na 6,15 %. Aj znížená sadzba znamená predpokladanú sumu platby od NDS pre Paywell viac ako 10 miliónov eur ročne,“ povedal Zajac. Upozornil pritom, že autorizované centrá, ktoré vykonávajú takéto operácie pre banky a kontrolujú bankové transakcie, si účtujú poplatok od 0,5 do 1,5 %. Celkový rozdiel je podľa neho viac ako 100 mil. eur. 

Zajac spochybnil, či táto nová firma splnila požadované technické, odborné, finančné a ekonomické podmienky v súťažných podkladoch. „Tvrdíme, že 130 mil. eur zo Slovenska sa v najbližších trinástich rokoch stratí na účtoch cyperských schránkových firiem,“ povedal Zajac. Akcionárom Paywellu je alternatívny poštový operátor Cromwell, a. s., jeho akcionárom je SVK Disribution, a. s. a tá je dcérou spomínanej firmy EVOCK Limited. 

Zákazka je za 135,5 mil. eur, platí 8 rokov

Paywell v tendri spomedzi dvoch predložených ponúk navrhol podľa diaľničiarov najnižšiu sadzbu odplaty zo spracovania autorizovaných transakcií. Počas trvania zmluvy s NDS, podpísanej 10. novembra a účinnej od 12. novembra 2014 do 31. decembra 2022, celková konečná hodnota zákazky podľa diaľničiarov nepresiahne pôvodnú predpokladanú cenu vrátane štyroch opcií 135,5 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty. Predmetom opcií v objeme 60 mil. eur je predlženie platnosti zmluvy o päť rokov a rozšírenie obsahu zmluvy o tri služby. Uchádzači mohli navrhnúť sadzbu maximálne 7 %, inak by ich NDS mohla vylúčiť.

Novelu zákona o verejnom obstarávaní chce opozícia vylepšiť

Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorou chce vláda Roberta Fica zamedziť schránkovým firmám uchádzať sa o zákazky z verejných zdrojov, sa podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica dá ľahko obísť a je nedostatočná. Opozičné strany preto v parlamente predložia k novele pozmeňujúci návrh. 

„Podstatné nie je poznať iba vlastnícku štruktúru, ale toho, kto je konečným užívateľom výhod. Toto zákon premiéra Fica nerieši. Navrhneme v pozmeňujúcom návrhu, aby súťažiaci v čestnom vyhlásení museli uviesť, kto je konečný užívateľ výhod. Po výhre vo verejnom obstarávaní to bude musieť víťaz doložiť aj dokladmi z banky,“ vysvetlil Lipšic. Ako príklad nedokonalosti Ficovho návrhu uviedol nedávny predaj časti Petit Pressu. 

Banky podľa Lipšica majú informácie o konečných užívateľoch výhod, umožňuje im to zákon o praní špinavých peňazí, budú teda vedieť víťazom tendrov za verejné peniaze dávať tieto doklady. Lipšic verí, že Smer-SD pozmeňujúci návrh podporí, keďže Fico viackrát konštatoval, že sa nebráni vylepšeniam predloženého návrhu. Opozičný poslanec rovnako reagoval na vyhlásenia predsedu vlády, podľa ktorého ani Slovenská informačná služba (SIS) nevie, kto okrem Penty je spoluvlastníkom Dôvery. „Vie to SIS a vie to aj pán Fico,“ konštatoval Lipšic. 

Schránkové firmy majú byť mimo verejných zákaziek

Vládna novela zákona o verejnom obstarávaní, reagujúca na kauzu predraženého nákupu CT prístroja piešťanskou nemocnicou, má zamedziť a znemožniť tzv. schránkovým firmám uchádzať sa o získavanie zákaziek z verejných zdrojov. Na verejnom obstarávaní by sa mohli zúčastňovať iba spoločnosti so známou vlastníckou štruktúrou, čo by malo odhaliť možné prepojenia na politiku. Firma so sídlom v štáte, ktorého právny poriadok neumožňuje preukázať jej vlastníkov, bude mať podľa Fica zakázanú účasť na verejnom obstarávaní. 

„Rovnako platí, že ak by sa do verejného obstarávania prihlásila firma, ktorá by síce mala sídlo na Slovensku, ale by mala akcionárov, spoločníkov nejakej firmy, kde nevieme zistiť, kto stojí za touto firmou, aj v tomto prípade je vylúčená z možnosti zúčastňovať sa na verejnom obstarávaní,“ povedal Fico po minulotýždňovom rokovaní vlády. Na verejnom obstarávaní sa nebudú môcť zúčastniť ani firmy, v ktorých majú verejní funkcionári vrátane poslancov a členov vlády účasť 10 % a viac. „Nebránime sa tomu, aby tento návrh zákona bol predmetom širokej diskusie v parlamente. Pokiaľ budú schopní poslanci prísť ešte s ďalšími spresneniami, vylepšeniami tohto mechanizmu, radi takéto vylepšenia zrealizujeme,“ povedal Fico.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X