Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zopár kontroverzných trikov, ktorými vás môžu prekvapiť chytrí komunikátori

Http://www.thealternativedaily.com/improve communication/
www.thealternativedaily.com

Viaceré štúdie naznačujú, že pri komunikácii s ľuďmi si dokážeme uchovať len 25 % z odovzaného obsahu. Súčasná digitálna éra zároveň spôsobuje postupnú degeneráciu schopnosti verbálne komunikovať. Aktívne počúvanie je pritom základnom úspešnej komunikácie a patrí aj medzi kľúčové vlastnosti, ktoré by mal mať každý dobrý líder.

Inými slovami to možno vyjadriť aj tak, že umením na poli komunikácie je vyjsť von z digitálnej komfortnej zóny a priamo sa konfrontovať s nepredvídanými ľudskými emóciami. Schopnosť efektívne počúvať tak možno v tomto prípade považovať za základ medziľudskej komunikácie.

Mnohé štúdie tiež ukazujú, že približne 70 % až 80 % bdelého času strávime určitou formou komunikácie. Len 45 % z toho času však trávime počúvaním. Ich výsledky zároveň poukazujú na fakt, že pri konverzácii s nadriadeným, kolegom či zákazníkom, skutočne venujeme pozornosť maximálne polovici z týchto rozhovorov. Z toho si napokon dokážeme uchovať len 25 % odovzdaného obsahu.

Rozhovor, dohoda, rokovanie
ilustračné: thinkstockphotos.com

Nie je žiadnym tajomstvom, že kľúčom k úspechu v osobnom aj profesionálnom živote sú dobre vybudované medziľudské vzťahy. Aktívne počúvanie vám môže pomôcť pri efektívnom budovaní dlhodobých väzieb. Môžete sa pritom inšpirovať napríklad aj nasledujúcimi komunikačnými technikami, o ktoré sa podelili viacerí úspešní lídri.

Ukončenie rozprávania. Inými slovami, ak prestanete rozprávať, venujete plnú pozornosť človeku, s ktorým sa zhovárate. Váš záujem o jeho slová môžete vyjadriť aj pomocou reči tela, pričom si zachováte pozornosť a môžete počúvať.

Odľahčenie situácie. Najprv sa uvoľnite vy sami. Keď nejde o život, tak nejde o nič. Aj keď rokovanie či tender, kde ide o veľa peňazí, môže pôsobiť stresujúco, na konci dňa naozaj nejde o nič. Otvorenou a nenútenou rečou tela uvoľníte aj osobu, s ktorou komunikujete.

šťastie, relax, muž
ThinkstockPhotos

Neprerušovanie reči. Toto platí najmä v situáciách, kedy ste nahnevaní. Je pritom lepšie, ak sa vám podarí neventilovať vaše emócie v danej vypätej chvíli. Skúste si radšej zahryznúť do jazyka a nechať myšlienky vychladnúť vo vašom vnútri. Pokojne si vypočujte názor druhej strany a nechajte si ho rozležať v hlave spolu s vlastnými myšlienkami. Trpezlivosť je cnosť pánov. O dve hodiny neskôr či v nasledujúci deň sa možno budete na celú situáciu pozerať z úplne iného uhla pohľadu.

Empatia. Kľudne spomeňte, že vám je ľúto toho, o čom vám hovorí človek, s ktorým sa zhovárate. Môžete mu povedať, že si viete predstaviť, čo asi prežíva a že vás to veľmi mrzí. Prípadne mu môžete ponúknuť pomoc.

Muž a žena, dýchanie, pár
ilustračné: thinkstockphotos.com

Parafrázovanie. Skúste v krátkosti zhrnúť, čo sa vám snažila druhá strana počas komunikácie odovzdať. Iným slovami jej prerozprávajte to, čo vám hovorila a ujasnite si pritom, či si rozumiete. Ukážete jej tým, že sa skutočne snažíte porozumieť.

Otázky s otvoreným koncom. Kladenie otázok, ktoré poskytujú priestor na vlastné odpovede, je skvelý spôsob, ako sa zapojiť do konverzácie. „Čo by ste navrhovali?“ Napríklad na túto otázku dostanete odpoveď, ktorá vás môže posunúť ďalej v celom procese a vyjasniť, čo je potrebné.

Otázka, mladá žena
ilustračné: thinkstockphotos.com

Ticho. Ak budete na chvíľu potichu, získate tým priestor na stotožnenie sa s nepoznaným. Môžete ostať v pozadí a nechať diskommfort pomaly odísť. Aj takto je možné zdravým spôsobom riešiť vzniknutý konflikt. Treba si však dať pozor na to, aby ste si nepomýlili zdravé ticho s rastúcim napätím.

Z vyššie uvedeného možno usúdiť, že komunikácia musí byť obostranná. Slová sú dôležité a majú veľkú váhu, no musia byť vyvážené prijímaním prichádzajúcich informácií. S nimi dokážete pracovať a vytvoriť si potrebný obraz. Všetky tieto techniky sa dajú trénovať, je len potrebné vyjsť von medzi ľudí. Digitálna éra má svoje plusy aj mínusy, ktoré by sme mali vedieť urdžať v určitej rovnováhe.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, právu obchodných spoločností, podnikovému právu a oblasti seba-rozvoja.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

komunikáciapočúvanieriadenietechniky

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X