Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Topmanažéri sa stali obeťou špionážnej operácie Darkhotel

Topmanažéri sa stali obeťou špionážnej operácie Darkhotel
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
12. novembra 2014 Tlačiť

Obete sú z radov vrcholových predstaviteľov firiem cestujúcich po svete, stačí sa pripojiť k hotelovému internetu.

Operácia Darkhotel je naďalej aktívna!

Bezpečnostní analytici spoločnosti Kaspersky Lab odhalili masívnu špionážnu operáciu nazvanú „Darkhotel“. Darkhotel si svoje obete vyberá z radov vrcholových predstaviteľov firiem cestujúcich po svete a útočí na nich v momente, keď sa ubytujú v luxusnom hoteli a pripoja sa napadnutému hotelovému internetu. Hackeri takýmto sofistikovaným spôsobom zbierali citlivé údaje o predstaviteľoch medzinárodných firiem počas obdobia minimálne štyroch rokov.

Útočníci pracovali precízne a nikdy nenapadli rovnakú obeť dvakrát – cenné údaje ukoristili hneď pri prvom kontakte, potom rýchlo zmazali všetky stopy a v úzadí vyčkávali na ďalšiu vysoko postavenú obeť, uviedla v správe spoločnosť kaspersky Lab. Medzi  nedávne obete špionáže patria aj TOP manažéri z USA a Ázie obchodujúci v regióne Ázie a Tichomoria.

Jedná sa pritom aj o generálnych a výkonných riaditeľov, viceprezidentov, šéfov predaja či marketingu a vedúcich výskumu a vývoja. Spoločnosť Kaspersky Lab upozorňuje, že špionážna operácia Darkhotel je naďalej aktívna.

Ako útok prebieha

Kybernetickí špióni obvykle disponujú prístupom do hotelovej siete, vrátane systémov, ktoré sú za bežných okolností proti útokom zabezpečené. Útočník počká, kým sa ubytovaný hosť prostredníctvom svojho priezviska a čísla izby pripojí do hotelovej Wi-Fi siete, pričom útočník ho po prihlásení do napadnutej siete identifikuje. Nič netušiaca obeť si následne stiahne a inštaluje trójskeho koňa v presvedčení, že ide o aktualizáciu legitímneho programu ako napr. Google Toolbar, Adobe Flash alebo Windows Messenger.

Takto nainštalované zadné vrátka útočníkom potom slúžia na sťahovanie ďalších, pokročilejších špionážnych nástrojov – softvér na zaznamenávanie činnosti klávesnice, trójsky kôň „Karba“ a modul pre odcudzenie informácií. Spomínané nástroje zbierajú dáta o systéme a v ňom nainštalovaných bezpečnostných programoch, sledujú každý úder počítačovej klávesnice, zaznamenávajú heslá a prihlasovacie údaje v službách ako Firefox, Chrome, IE, Gmail Notifier, Twitter, Facebook, Yahoo či Google.

Obete takto môžu prísť o množstvo citlivých údajov vrátane duševného vlastníctva spoločnosti, ktorú reprezentujú. Analytici spoločnosti Kaspersky Lab objavili v reťazci škodlivého kódu stopu, ktorá vedie ku kórejsky hovoriacim útočníkom. Produkty Kaspersky Lab dokážu škodlivé programy a ich mutácie v súbore nástrojov Darkhotel odhaliť a neutralizovať.

Ako sa chrániť

Keď cestujete, je nutné považovať akúkoľvek sieť, aj čiastočne privátnu, za potenciálne nebezpečnú. Pretože je Darkhotel alebo jemu podobná operácia stále aktívna, používatelia by mali dodržiavať tieto zásady:

  • Vyberte si poskytovateľa VPN a získajte tak kanál pre šifrovanú komunikáciu pri pripojení na čiastočne privátne alebo verejné Wi-Fi siete.
  • Na cestách považujte každú aktualizáciu softvéru za podozrivú. Uistite sa, že jej autor je legitímnym poskytovateľom daného softvéru.
  • Zaistite, aby mal váš bezpečnostný softvér proaktívnu obranu proti novým hrozbám, nie len základný antivírus.

Kompletnú správu o špionážnej operácii Darkhotel si môžete prečítať na blogu Securelist.com. Kaspersky Lab je najväčším súkromne vlastneným poskytovateľom koncových bezpečnostných riešení na svete. Spoločnosť patrí medzi štyroch najväčších predajcov bezpečnostných riešení pre koncových používateľov.

Zdroj: TS Kaspersky Lab, Podnikam.SK

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zaujímavosti

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X