Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Turbulencie na trhu s plynom sa nedajú v roku 2015 vylúčiť

Turbulencie na trhu s plynom sa nedajú v roku 2015 vylúčiť
Ilustračné foto: SITA/AP
1. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Plynárenský podnik Eustream hodnotí zrušenie projektu plynovodu South Stream, ktoré prednedávnom oznámilo Rusko, pozitívne.

Plynárenský trh v roku 2014 bol ovplyvnený konkurenciou ale najmä rusko-ukrajinským konfliktom

Turbulencie na plynárenskom trhu sa nedajú v roku 2015 vylúčiť. Vzhľadom na pretrvávanie komplikovanej geopolitickej situácie v našom regióne si to myslí slovenský prevádzkovateľ prepravnej siete, spoločnosť Eustream.

„Rozhodli sme sa prijať množstvo opatrení, ktoré nám umožnia udržať si pozíciu lídra aj v zmenených, silne konkurenčných trhových podmienkach. Zvolili sme si cestu nových projektov, ktoré prispejú k diverzifikácii trás a zdrojov v rámci európskych plynárenských koridorov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan, pričom mal na mysli projekt výstavby nového plynovodu z Veľkých Kapušian po turecko-bulharské hranice pod názvom Eastring.

Plynárenský podnik hodnotí zrušenie projektu plynovodu South Stream, ktoré prednedávnom oznámilo Rusko, pozitívne. „Po jeho implementácii by výrazne zamiešal karty v konkurenčnom boji plynovodných trás zemného plynu na európske trhy,“ dodal Chuguryan. 

Plynárenský trh v roku 2014 bol taktiež ovplyvnený narastajúcou konkurenciou, nelichotivým ekonomickým stavom v západnej Európe, ale najmä rusko-ukrajinským konfliktom. „Tento konflikt priniesol zmeny v prepravných trasách zemného plynu, najmä pre región južnej Európy, kde sa v poslednom čase výrazná časť dodávok prepravuje prostredníctvom plynovodu Nord Stream cez Nemecko, Českú republiku, Slovensko a Rakúsko,“ doplnil Chuguryan. 

Spoločnosť Eustream však podľa neho na tieto nové skutočnosti dokázala flexibilne zareagovať. „V spolupráci s Európskou komisiou sme predstavili riešenie zásobovania Ukrajiny prostredníctvom reverzného toku zemného plynu. Najmä vďaka uvedenému projektu sa nám podarilo splniť svoje plánované ciele a rok uzavrieť s dobrými hospodárskymi výsledkami,“ konštatoval Chuguryan s tým, že presnejšie hospodárske výsledky zverejnia až vo výročnej správe. 

Spoločnosť v roku 2014 zaznamenala mierny pokles počtu zamestnancov. Podľa Chuguryana to súviselo predovšetkým s modernizáciou a ekologizáciou prepravnej sústavy. „V roku 2015 bude optimalizácia stavu pokračovať, avšak spoločnosť neplánuje hromadné prepúšťanie,“ uzavrel Chuguryan. 

Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy. Od roku 1972 Eustream prepravil viac ako 2,2 bilióna metrov kubických plynu.

Eustream vlastní a prevádzkuje vysokotlakový prepravný systém, ktorý pozostáva zo štyroch až piatich paralelných potrubí v celkovej dĺžke viac ako 2 255 kilometrov a štyroch kompresorových staníc s celkovým inštalovaným výkonom viac ako 600 megawattov. 

Stopercentným vlastníkom Eustreamu je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH).

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X