Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

USA už vedia, ako dolapia daňových neplatičov s účtami v zámorí

USA už vedia, ako dolapia daňových neplatičov s účtami v zámorí
Ilustračné foto SITA/AP
18. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Americké ministerstvo financií vo štvrtok zverejnilo vykonávacie predpisy k zákonu o zdanení zahraničných účtov, na základe ktorého budú zahraničné finančné inštitúcie musieť americkému daňovému úradu (IRS) podať informáciu, ak si u nich akýkoľvek americký daňovník uloží viac ako 50 tis. USD.

 
Cieľom zákona je dolapiť tých Američanov, ktorí si ukladajú majetok do zámoria a vyhýbajú sa tak plateniu daní.
 

Američania chcú mať zmluvy o sledovaní peňazí s vyše 50 krajinami

Zákon vznikol ešte v marci 2010 ako dôsledok švajčiarskeho bankového škandálu, ktorý ukázal, že americkí daňovníci si v zámorí pred IRS ukryli milióny dolárov. Vykonávací predpis k nemu má približne 500 strán a zahŕňa aj medzištátne dohody, ktoré USA podpisovali so zahraničnými partnermi, aby umožnili spoluprácu ich firiem v súlade s novým zákonom.
 
 
 
Ihneď po schválení nariadenia v Kongrese totiž úrady zistili, že jeho zavedenie do prace nebude také jednoduché, keďže informovaním IRS o svojich klientoch by mnohé zahraničné firmy porušovali domáce zákony. Riešením sa ukázali byť medzivládne dohody, ktoré už s USA podpísali Veľká Británia, Mexiko, Dánsko, Írsko, Švajčiarsko, Španielsko a Nórsko.
 

Zo sledovania vkladov chcú celosvetový model

Niektoré z nich dokonca obsahujú pravidlo reciprocity, na základe ktorého IRS môže zahraničným vládam poskytnúť informácie o ich daňovníkoch žijúcich v USA. Ministerstvo financií verí, že sa podarí dohody podpísať s viac ako 50 krajinami a umožniť tak efektívne vymáhanie daní. „Najzaujímavejšie na tom ale je, že to vyzerá, akoby sa to mohlo stať celosvetovým modelom,“ povedal agentúre Reuters zástupca ministerstva pre medzinárodné daňové záležitosti Manal Corwin. 
 

Zákon kritizujú pre porušovanie súkromia

Americký zákon o zdanení zahraničných účtov je prvým svojho druhu na svete a firmy aj americkí spojenci ho kritizovali ako jednostranný a narúšajúci súkromie. Zahraničné firmy budú podľa neho musieť IRS v anglickom jazyku hlásiť mená, adresy a stavy účtov svojich amerických klientov, vrátane dividend a úrokov. Spod zákona sú vyňaté niektoré dôchodkové fondy, životné poistenia a ďalšie finančné produkty „s nízkym rizikom“, ktoré sa nepovažujú za cestu k daňovým únikom.
 

Firmy, ktoré zákon neposlúchnu, vyhodia z burzy

Ministerstvo však zamietlo žiadosť niektorých firiem o posunutie termínu platnosti zákona, ktorý od januára 2014 zavádza veľké pokuty pre osoby a finančné inštitúcie, ktoré ho porušia. Predpokladá sa pritom, že implementačné náklady pre najväčšie finančné firmy, ktorých sa zákon bude týkať, môžu dosiahnuť až 100 mil. USD. Spoločnosti, ktoré sa zákonu nebudú chcieť podriadiť, nebudú už môcť na podnikať na americkom trhu s cennými papiermi. 
 
(1 EUR = 1,3368 USD)
 

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X