Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vlani poklesol počet podnikateľov o takmer 5 %

Vlani poklesol počet podnikateľov o takmer 5 %
6. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Zamestnanosť na Slovensku vlani oproti roku 2011 vzrástla o 0,6 %.
 
Počet zamestnaných ľudí sa zvýšil na 2,329 milióna. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu (ŠÚ) SR.
 

Klesol počet živnostníkov aj zamestnnávateľov

V samotnom štvrtom kvartáli minulého roka zamestnanosť medziročne klesla o 0,1 % na 2 313,7 tis. osôb. Sezónne očistená zamestnanosť vo štvrtom štvrťroku oproti tretiemu kvartálu klesla o 24,9 tis. osôb, teda o 1,1 %, na 2 302,4 tis. ľudí. „Z hľadiska štruktúry pracovných síl bol vývoj celkovej zamestnanosti ovplyvnený hlavne medziročným poklesom počtu podnikateľov o 4,9 % na 350,3 tis.,“ informoval ŠÚ SR. Počet podnikateľov so zamestnancami klesol o 14,4 % na 66,8 tis. a počet podnikateľov bez zamestnancov o 2,3 % na 283,5 tisíc. Počet zamestnancov vzrástol o 0,8 % na 1 961,6 tis. osôb. Počet živnostníkov, ktorých práca mala formu závislej práce zamestnanca, sa medziročne znížil o 6,7 % na 97 tis. osôb. 
 
 
Z hľadiska jednotlivých odvetví sa relatívne najviac znížil počet pracujúcich v činnostiach domácností o 35,4 %, v odborných, vedeckých a technických činnostiach o 9,4 % a vo finančných a poisťovacích činnostiach o 6,9 %. V priemysle zamestnanosť klesla o 4,7 %, z toho najviac v priemyselnej výrobe o 4,9 %. „Najväčšie prírastky pracujúcich boli v činnostiach v oblasti nehnuteľností o 55,6 %, v ostatných činnostiach o 17,5 % a v administratívnych službách o 7,5 %,“ uviedli štatistici. 
 

Počet pracujúcich osôb sa medziročne znížil v štyroch krajoch

Podiel jednotlivých krajov na celkovej zamestnanosti bol v rozpätí od 11,3 % v Trnavskom kraji, do 13,6 % v Bratislavskom kraji. Počet pracujúcich osôb sa medziročne znížil v štyroch krajoch, relatívne najviac v Trenčianskom kraji o 1,4 %. Vzrástol v troch krajoch pri najvyššom prírastku v Trnavskom kraji (o 0,7 %). Miera zamestnanosti vo vekovej skupine 20 až 64 ročných medziročne klesla v piatich krajoch, z toho najviac v Trenčianskom kraji o 1,3 percentuálneho bodu. Vzrástla len v Bratislavskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji. 
 
Celková zamestnanosť podľa vekového zloženia sa najviac znížila vo vekovej kategórii 25 až 34 rokov, a to o 1,5 %. Vo veku 50 až 54 rokov poklesla o 2,2 %. Z hľadiska pohlavia vývoj na trhu práce ovplyvňoval najmä pokles počtu pracujúcich mužov v kategórii 15 až 24 rokov o 7,1 % a žien vo veku 25 až 34 rokov o 4,2 %. Počet pracujúcich sa zvýšil vo vekovej skupine nad 55 rokov spolu o 6,8 %. 
 

Zvýšil sa počet pracujúcich v zahraničí

Počet pracujúcich v zahraničí do jedného roka sa vo štvrtom štvrťroku 2012 medziročne zvýšil o 8,5 % na 123 tis. osôb. Z európskych krajín pracovali slovenskí občania najmä v Českej republike (37,6 %) a v Rakúsku (25,3 %). Najvyšší počet osôb, ktoré si našli prácu v zahraničí, bol z Prešovského (34,5 tis.) a Žilinského kraja (20,5 tis.). Zamestnané osoby v zahraničí sa uplatnili najmä v stavebníctve (33,9 %) a v priemyselných odvetviach (23,3 %). 
 
Vo štvrtom štvrťroku 2012 bolo v hospodárstve SR k dispozícii v priemere 13 289 voľných pracovných miest. V porovnaní so štvrtým štvrťrokom 2011 ich počet klesol o 1,3 %, teda o 170 miest. V absolútnom vyjadrení najviac voľných pracovných miest ubudlo v obchode o 424 miest. Výraznejší pokles bol aj v priemyselnej výrobe, zdravotníctve a sociálnej pomoci, činnostiach v oblasti nehnuteľností, ubytovacích a stravovacích službách. Najvýraznejší medziročný rast počtu voľných miest bol vo verejnej správe, obrane a sociálnom zabezpečení (o 1 094 miest), v stavebníctve a v administratívnych službách.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X