Vo februári boli spotrebiteľské ceny medziročne nižšie o 0,5%
Na medziročnej báze klesli ceny v doprave o 7,7 %, ceny potravín a nealkoholických nápojov sa znížili o 1,9 %.
Medziročný pokles cien pokračoval aj vo februári
Podľa Štatistického úradu SR spotrebiteľské ceny v druhom mesiaci tohto roka v porovnaní s februárom 2014 klesli o 0,5 %, kým v januári boli medziročne nižšie o 0,4 %. Rovnako klesali ceny aj v medzimesačnom porovnaní, keď boli vo februári oproti januári nižšie o 0,2 %.
Na medziročnej báze klesli ceny v doprave o 7,7 %. Ceny potravín a nealkoholických nápojov sa znížili o 1,9 %, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá to bol pokles o 0,6 %, ceny poštových a telekomunikačných služieb sa znížili o 0,4 %. Vzrástli ceny v odboroch vzdelávanie o 3,1 %, ceny v rámci nábytku, bytových zariadení a bežnej údržby domu vzrástli o 2,1 %.
Ceny rozličných tovarov a služieb a ceny alkoholických nápojov a tabaku sa zvýšili zhodne o 1,7 %. Ceny odevov a obuvi stúpli o 1,6 %. V rámci hotelov, kaviarní a reštaurácií to bol rast o 1,5 %, ceny rekreácií a kultúry stúpli o 0,9 % a v rámci zdravia to bol rast o 0,4 %.
V medzimesačnom porovnaní klesli ceny v odboroch doprava o 1,2 %, odevy a obuv o 0,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje a alkoholické nápoje a tabak zhodne o 0,3 %. Vzrástli ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,3 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,2 % a zdravie o 0,1 %.
Na januárovej úrovni zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, taktiež poštové a telekomunikačné služby, ako aj rekreácia a kultúra, vzdelávanie, rozličné tovary a služby.
Hlavným dôvodom poklesu cien je stále lacná ropa
Pokles spotrebiteľských cien sa tak po januárovom „rekorde“ zosunul na nové historické minimum. „Hlavný dôvod poklesu cien ostal aj vo februári nezmenený – lacná ropa,“ konštatoval na margo zverejnených údajov analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.
A to napriek tomu, že ceny ropy už vo februári rástli, avšak cena pohonných hmôt na Slovensku ešte polovicu februára klesala. K medziročnému poklesu však podľa Koršňáka ešte stále prispievajú aj regulované ceny a potraviny.
eBooky:
Ako dodáva analytik, naďalej platí, že v súčasnosti neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň a tento stav by mal pretrvávať počas väčšiny tohto roka. V marci by sa však predsa len mal medziročný pokles cien začať zmierňovať, keďže korekcia ceny ropy a slabšie euro by mali začať dvíhať aj ceny pohonných hmôt na Slovensku.
„Ich cena však ostane stále pod úrovňou rovnakého obdobia minulého roka a naďalej ostanú hlavným dôvodom medziročného poklesu,“ hovorí Koršňák. Inflácia by sa podľa neho mala pohybovať blízko nuly, resp. ceny by mali mierne klesať, aj po väčšinu tohto roka. Zrýchlenie rastu medziročného rastu cien sa očakáva až v samom závere roka, kedy vyprchá štatistický efekt poklesu cien ropy.
Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, sa vo februári znížila o 0,3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, sa zvýšila o 0,2 %.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %. V roku 2013 však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %.
V roku 2014 však aj vplyvom faktora prudko oslabujúcej ceny ropy spotrebiteľské ceny naďalej svoju dynamiku spomaľovali a výsledkom bolo prepisovanie historických tabuliek a prvý pokles spotrebiteľských cien v ročnom porovnaní. Inflácia pri nulovej úrovni sa očakáva aj v roku 2015.