Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vo februári boli spotrebiteľské ceny medziročne nižšie o 0,5%

Vo februári boli spotrebiteľské ceny medziročne nižšie o 0,5 %
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. marca 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na medziročnej báze klesli ceny v doprave o 7,7 %, ceny potravín a nealkoholických nápojov sa znížili o 1,9 %.

Medziročný pokles cien pokračoval aj vo februári

Podľa Štatistického úradu SR spotrebiteľské ceny v druhom mesiaci tohto roka v porovnaní s februárom 2014 klesli o 0,5 %, kým v januári boli medziročne nižšie o 0,4 %. Rovnako klesali ceny aj v medzimesačnom porovnaní, keď boli vo februári oproti januári nižšie o 0,2 %. 

Na medziročnej báze klesli ceny v doprave o 7,7 %. Ceny potravín a nealkoholických nápojov sa znížili o 1,9 %, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá to bol pokles o 0,6 %, ceny poštových a telekomunikačných služieb sa znížili o 0,4 %. Vzrástli ceny v odboroch vzdelávanie o 3,1 %, ceny v rámci nábytku, bytových zariadení a bežnej údržby domu vzrástli o 2,1 %.

Ceny rozličných tovarov a služieb a ceny alkoholických nápojov a tabaku sa zvýšili zhodne o 1,7 %. Ceny odevov a obuvi stúpli o 1,6 %. V rámci hotelov, kaviarní a reštaurácií to bol rast o 1,5 %, ceny rekreácií a kultúry stúpli o 0,9 % a v rámci zdravia to bol rast o 0,4 %. 

V medzimesačnom porovnaní klesli ceny v odboroch doprava o 1,2 %, odevy a obuv o 0,7 %, potraviny a nealkoholické nápoje a alkoholické nápoje a tabak zhodne o 0,3 %. Vzrástli ceny za nábytok, bytové zariadenie a bežnú údržbu domu o 0,3 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,2 % a zdravie o 0,1 %.

Na januárovej úrovni zostali ceny v odboroch bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá, taktiež poštové a telekomunikačné služby, ako aj rekreácia a kultúra, vzdelávanie, rozličné tovary a služby. 

Hlavným dôvodom poklesu cien je stále lacná ropa

Pokles spotrebiteľských cien sa tak po januárovom „rekorde“ zosunul na nové historické minimum. „Hlavný dôvod poklesu cien ostal aj vo februári nezmenený – lacná ropa,“ konštatoval na margo zverejnených údajov analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

A to napriek tomu, že ceny ropy už vo februári rástli, avšak cena pohonných hmôt na Slovensku ešte polovicu februára klesala. K medziročnému poklesu však podľa Koršňáka ešte stále prispievajú aj regulované ceny a potraviny. 

eBooky:

Ako dodáva analytik, naďalej platí, že v súčasnosti neexistuje žiaden silnejší inflačný ťahúň a tento stav by mal pretrvávať počas väčšiny tohto roka. V marci by sa však predsa len mal medziročný pokles cien začať zmierňovať, keďže korekcia ceny ropy a slabšie euro by mali začať dvíhať aj ceny pohonných hmôt na Slovensku.

„Ich cena však ostane stále pod úrovňou rovnakého obdobia minulého roka a naďalej ostanú hlavným dôvodom medziročného poklesu,“ hovorí Koršňák. Inflácia by sa podľa neho mala pohybovať blízko nuly, resp. ceny by mali mierne klesať, aj po väčšinu tohto roka. Zrýchlenie rastu medziročného rastu cien sa očakáva až v samom závere roka, kedy vyprchá štatistický efekt poklesu cien ropy. 

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, sa vo februári znížila o 0,3 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, sa zvýšila o 0,2 %. 

Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %. V roku 2013 však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %.

V roku 2014 však aj vplyvom faktora prudko oslabujúcej ceny ropy spotrebiteľské ceny naďalej svoju dynamiku spomaľovali a výsledkom bolo prepisovanie historických tabuliek a prvý pokles spotrebiteľských cien v ročnom porovnaní. Inflácia pri nulovej úrovni sa očakáva aj v roku 2015.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X