Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Výmena daňových informácii s krajinami OECD by sa mala zlepšiť

Výmena daňových informácii s krajinami OECD by sa mala zlepšiť
Fotobanka Pixmac
27. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Výmena daňových informácii medzi Slovenskom a niekoľkými desiatkami ďalších štátov sveta by sa mala zlepšiť. Rezort financií totiž predložil do pripomienkového konania návrh na pristúpenie Slovenska k dohovoru o vzájomnej administratívnej pomoci v daňových záležitostiach.
 
„Dohovor predstavuje multilaterálny právny nástroj umožňujúci využitie všetkých druhov administratívnej spolupráce, ktoré boli v rámci snáh medzinárodného spoločenstva predovšetkým Organizácie pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) a Rady Európy vytvorené,“ uvádza rezort financií.
 

Podnikateľom hrozí aj simultánna daňová kontrola vo viacerých krajinách

Spolupráca medzi krajinami, ktoré pristúpia k dohovoru, by mala obsahovať výmenu informácií, a to na žiadosť, automatickú a spontánnu. Rovnako dohovor obsahuje aj spoluprácu v rámci simultánnej daňovej kontroly, či prítomnosť na daňových kontrolách v zahraničí. Súčasťou dohovoru je aj žiadosť o vymáhanie a uloženie predbežného opatrenia a úprava doručovania písomností. Dohovor má z hľadiska vecnej podstaty charakter prezidentskej zmluvy. Podpísaný dohovor by mal po vyslovení súhlasu Národnej rady SR ratifikovať prezident.
 
 
„Z hľadiska boja proti daňovým únikom je najoperatívnejšou formou spolupráce výmena informácií na požiadanie, umožňujúca správcovi dane vyžiadať si od správcu dane z iného štátu informácie, ktoré sú relevantné na účely správy daní, resp. na účely správneho zistenia a stanovenia daní, zabezpečenia ich úhrady alebo prípadného podania trestného oznámenia,“ uvádza rezort financií. 
 
Dohovor o vzájomnej administratívnej pomoci v daňových záležitostiach bol vytvorený v spolupráci OECD a Rady Európy a je otvorený na podpis od roku 1988. Začiatkom júna 2011 vstúpil do platnosti protokol k dohovoru, ktorým sa zosúladilo znenie dohovoru s novým OECD štandardom pre výmenu informácií v daňových záležitostiach. K 1. marcu 2013 podpísalo dohovor, resp. protokol, ktorým sa mení dohovor, celkovo 44 štátov sveta. „V najbližšej budúcnosti sa očakáva výrazný nárast pristupujúcich štátov, a tým aj rozšírenie územnej platnosti dohovoru,“ avizuje ministerstvo financií. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X