Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Z novely o verejnom obstarávaní vypadli strategické zákazky

Z novely o verejnom obstarávaní vypadli strategické zákazky
Minister vnútra Robert Kaliňák. Foto: SITA
6. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

V upravenom návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní už nie je kritizovaná sporná časť o strategických zákazkách.

 
Ministerstvo vnútra SR to zdôvodňuje tým, že strategické zákazky „možno predbehli čas a možno neboli úplne dobre pochopené“.
 

Zákon upravujúci obstarávanie je takmer hotový

„Nemám rád kontroverzné časti zákona, ktoré nie sú prijaté absolútne, pretože za tento zákon sa musíme zasadiť všetci. Musíme ho prijať taký, že vylepší obstarávanie, najmä tok peňazí do hrubého domáceho produktu štátu a umožní vytvoriť ďaleko viacej pracovných miest. To je hlavný účel tohto zákona,“ povedal pre agentúru SITA minister vnútra Robert Kaliňák.
 
 
Pre súčasný komplikovaný zákon o obstarávaní sa podľa šéfa rezortu vnútra mnohé veci neobstarávajú, resp. nestavajú. „Tých príkladov sú desiatky. Napríklad zbrane, ktoré sa na ministerstve po tragédii v Devínskej Novej Vsi obstarávali dva roky, a napriek tomu sa neobstarali. A nemyslím si, že by sme podozrievali predchádzajúce vedenie ministerstva, že malo nejaké nekalé úmysly,“ uviedol Kaliňák. Návrh novely zákona chce predstaviť vtedy, keď bude mať definitívnu podobu. Podľa ministra je pripravený zhruba na 95 %. 
 

Novela by mala platiť od polovice roka 2013

K návrhu novely verejného obstarávania prišlo spolu 1 240 pripomienok, z toho 482 zásadných. Navrhovaná účinnosť novely je 1. júla 2013 s výnimkou časti o certifikácii zariadení na elektronickú aukciu, ktorá by mala byť účinná 1. januára 2014. Ministerstvo vnútra má dovtedy zriadiť elektronické trhovisko. Vláda by o návrhu novely zákona o verejnom obstarávaní mala rokovať ešte v januári. 
 
„Hlavným cieľom návrhu zákona je dosiahnuť efektívnosť vynakladania verejných zdrojov, spojenú aj s posilnením súťažného princípu a s dôrazom na záujem štátu, zabezpečiť flexibilitu, aktívnu otvorenosť procesov verejného obstarávania a chrániť kvalitných a poctivých dodávateľov,“ uvádza sa v predkladacej správy k návrhu novely verejného obstarávania. 
 

Akcionárov aj subdodávateľov budú musieť zverejniť

Vo verejnom obstarávaní sa má podľa navrhovanej novely posilniť princíp ekonomicky najvýhodnejšej ponuky. Určí sa mimoriadne nízka cena, ak bude o 30 % pod priemerom iných cien a 15 % od druhej najnižšej ceny. Pri zákazkách nad 10 mil. eur majú platiť prísnejšie pravidlá a sprísnia sa podmienky účasti vo verejnom obstarávaní. Uchádzači budú povinní uviesť svojich subdodávateľov nad 10 % objemu zákazky, ako aj akcionárov nad 30 % a spoločníkov. Zábezpeka sa zvýši na 5 % ceny alebo maximálne 1 mil. eur. Povinná bude identifikácia majoritných subdodávateľov. 
 

Niektoré tovary a služby štát obstará centrálne

Zavedie sa centrálne obstarávanie pre bežné tovary, služby a práce, pre ktoré bude štátne elektronické trhovisko a pri ostatných sa bude používať jednotný postup s povinnou elektronickou aukciou. Limit, pod ktorý nebudú upravené formálne pravidlá obstarávania, sa má znížiť na polovicu – pre tovary a služby na 5 tis. eur a pre stavebné práce na 10 tis. eur. Zjednotia sa úpravy pre podlimitné a podprahové zákazky a zákazky s nízkou hodnotou. 
 

Dodávateľov oznámkujú

Ďalšou zmenou majú byť referencie kvality a rating dodávateľov. Verejní obstarávatelia a obstarávatelia budú povinní vyhotovovať referencie na dodané tovary, služby a práce z hľadiska dodržania zmluvných povinností, omeškania a reklamácií. Negatívne referencie môžu viesť k zákazu účasti na obstarávaní na jeden rok a v prípade odstúpenia od zmluvy či výpovede zmluvy pre neplnenie povinností dodávateľa, ako aj podvádzania pri preukazovaní podmienok účasti až na tri roky. 
 

Zrušia rokovacie konanie bez zverejnenia

Zjednodušia sa revízne postupy a zavedie sa druhostupňové odvolacie konanie o námietkach vytvorením Rady na Úrade pre verejné obstarávanie (ÚVO). Konania o námietkach sa zlúčia do jedného, na konci súťaže a s jedným rozhodnutím. Podstatne sa rozšíria zverejňovacie povinnosti a zruší sa rokovacie konanie bez zverejnenia. Vznikne jeden profil pre každého verejného obstarávateľ a obstarávateľa na jednom mieste a celý priebeh zákazky, ako aj zmlúv a ich plnenia bude zverejnený. Zavedie sa zákaz dodatkov o cene plnenia a princíp znižovania ceny pri opakovaných dodaniach. Dodatky o zvýšení ceny alebo ekonomickom zvýhodnení dodávateľa budú možné len so súhlasom Rady ÚVO. Rámcové dohody alebo zmluvy na opakované plnenie budú musieť obsahovať dohodnutý spôsob znižovania ceny podľa vývoja na trhu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X