Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za celý rok 2012 slovenské hospodárstvo vzrástlo o 2 %

Hospodársky rast koncom roka spomalil na 0,7 %
6. marca 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Medziročný rast slovenského hospodárstva v poslednom štvrťroku vlaňajška spomalil na 0,7 %. Informoval o tom v stredu Štatistický úrad SR, ktorý tak potvrdil svoj rýchly odhad rastu hrubého domáceho produktu z februára tohto roku.
 
V medziročnom porovnaní tak hospodárstvo rástlo o 3,1 percentuálneho bodu pomalšie.
 

Domáci dopyt prehĺbil medziročný pokles

V predchádzajúcom štvrťroku pritom hrubý domáci produkt medziročne stúpol o 2,1 %, v druhom kvartáli o 2,6 % a v prvom štvrťroku 2012 bol vyšší o 2,9 %. Za celý rok 2012 tak slovenské hospodárstvo vzrástlo o 2 %. V medzikvartálnom porovnaní oproti tretiemu štvrťroku po sezónnom očistení však ekonomika stále mierne rástla, a to o 0,2 %. V bežných cenách objem hrubého domáceho produktu v štvrtom štvrťroku medziročne stúpol o 2 % na 18,212 mld. eur. Ekonomický rast v posledných troch mesiacoch minulého roka pritom podľa štatistikov rovnako ako v predchádzajúcich štvrťrokoch ovplyvnil výlučne zahraničný dopyt. Objem vývozu výrobkov a služieb medziročne vzrástol o 7,1 %, čo bolo o 2,9 percentuálneho bodu viac ako zvýšenie dovozu výrobkov a služieb. 
 
 
Domáci dopyt naopak podľa štatistikov prehĺbil svoj medziročný pokles o 1,1 percentuálneho bodu na 1,9 % vplyvom zníženia takmer všetkých jeho výdavkových zložiek. „Z nich najvyšší medziročný pokles zaznamenala tvorba hrubého kapitálu o 5,8 %, pričom tvorba hrubého fixného kapitálu sa znížila o 5 %,“ informuje ŠÚ. Nižšia bola aj konečná spotreba domácností o 1,2 % a konečná spotreba verejnej správy o 0,3 %. Konečná spotreba neziskových inštitúcií slúžiacich domácnostiam ostala na minuloročnej úrovni. 
 
Vyprodukovaná pridaná hodnota v štvrtom štvrťroku dosiahla 16,651 mld. eur, čo znamenalo jej medziročný nárast o 3 %. Najväčší podiel na vyprodukovanej pridanej hodnote mal priemysel s 26,9 %. Podiel obchodu, dopravy a skladovania a ubytovacích a stravovacích služieb dosiahol 19,3 %, podiel verejnej správy, vzdelávania, zdravotníctva a sociálnej pomoci bol 14,7 %. V medziročnom porovnaní najviac vzrástol podiel priemyselnej výroby o 1 percentuálny bod, najväčší pokles bol v stavebníctve, o 1,3 percentuálneho bodu. 
 
Slovenské hospodárstvo tak vlani pokračovalo v spomaľovaní svojej dynamiky. V roku 2011 totiž ešte reálne hrubý domáci produkt vzrástol o 3,2 %, čo znamenalo spomalenie zo 4,4-percentného rastu z roku 2010.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X