Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zadané zákazky na stavebné práce za polrok dosiahli 905 mil. eur

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
13. augusta 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Objem zadaných verejných zákaziek na stavebné práce v prvom polroku 2015 medziročne klesol o 31,1 %.

V júni sa začalo 271 súťaží na stavebné práce, čo bolo najviac od začiatku roka

Verejní obstarávatelia, obstarávatelia a subjekty, ktoré dostali dotáciu, v prvom polroku tohto roku zadali stavebným firmám zákazky na práce v celkovom objeme 905 mil. eur. Medziročne to znamená pokles o 31,1 %.

Porovnanie oproti minulému roku významne ovplyvnili dve veľké zákazky Národnej diaľničnej spoločnosti, a. s., zadané v prvom polroku 2014 na výstavbu diaľnice D3 Žilina, Strážov – Brodno za 255 mil. eur a D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala za 410 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Po modelovom odrátaní týchto zákaziek je hodnota zadaných stavebných zákaziek v prvej polovici tohto roku medziročne vyššia o 39,7 %. Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti CEEC Research na základe údajov Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) ku koncu júna.

Od začiatku roka do júna boli zároveň vyhlásené verejné obstarávania na 979 stavebných zákaziek v celkovej predpokladanej hodnote 765 mil. eur. Medziročne to znamená prepad vyhlásených súťaží o 30,7 % a odhadovaných nákladov na práce o 34,4 %. Ako uviedol riaditeľ CEEC Research Jiří Vacek, z toho objem vyhlásených nadlimitných súťaží na väčšie zákazky sa znížil o 10,2 % na 382 mil. eur. Z vyhlásených tendrov v prvom polroku bolo zatiaľ zrušených 9 % v predpokladanej hodnote 65 mil. eur. 

V júni sa začalo 271 súťaží na stavebné práce, čo bolo najviac od začiatku roka. Celková predpokladaná hodnota týchto zákaziek dosiahla priemerných 134 mil. eur. „Domnievame sa, že je to dôsledkom malej informovanosti v tejto oblasti. Obstarávatelia majú v oblasti verejných zákaziek široké možnosti, ktoré nevyužívajú alebo ich využívajú neefektívne,“ myslí si manažérka vzdelávania firmy Otidea, s. r. o. Monika Svinčáková.

 Desatina vyhlásených tendrov za celkovú vysúťaženú cenu 77 mil. eur už bola ukončená a zákazky rozdelené medzi dodávateľov. Súhrnné zmluvné ceny sú o 14 % nižšie oproti pôvodným predpokladom obstarávateľov.

„Málokedy zadávame zákazku firme, ktorá ponúka cenu o toľko nižšiu než je naprojektovaná. Pokiaľ potenciálny dodávateľ nedokáže úspory obhájiť, vyradíme ho z výberového konania,“ povedal riaditeľ spoločnosti O.M.C. Invest Mário Červenka.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X