Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zahraničný kapitál tvorí u nás 40 % pridanej hodnoty

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Podľa analýzy UniCredit Bank sa Slovensko radí medzi krajiny, v ktorých má zahraničný kapitál na tvorbe pridanej hodnoty v hospodárstve najvyšší podiel.

Zahraničné firmy u nás majú zväčša  európsky kapitál

Na tvorbe pridanej hodnoty v slovenskom hospodárstve sa z dvoch pätín podieľajú spoločnosti so zahraničným kapitálom. Vyplýva to z analýzy UniCredit Bank za rok 2012, podľa ktorej tak Slovensko patrí v rámci Európskej únie medzi krajiny, v ktorých majú zahraničné firmy na tvorbe pridanej hodnoty najvyšší podiel.

Vyšší je už iba v šiestich krajinách, vrátane Českej republiky, kde podiel zahraničného kapitálu na tvorbe pridanej hodnoty tvorí 42 %. Vôbec najviac je to v Írsku, až 57 %.

Na Slovensku ako aj v Českej republike pritom výraznú väčšinu zahraničných firiem tvoria spoločnosti s majoritným kapitálom z niektorej ďalšej krajiny Európskej únie. Na Slovensku napríklad spoločnosti pod kontrolou kapitálu mimo krajín Európskej únie vytvoria iba 6 % pridanej hodnoty. 

Spomedzi jednotlivých krajín najväčší podiel pridanej hodnoty vyprodukujú na Slovensku okrem domácich firiem spoločnosti s nemeckým kapitálom, a to 8 %. Nemecké spoločnosti na Slovensku dopĺňajú najmä spoločnosti pod kontrolou kapitálu z Holandska, Rakúska, Talianska a Českej republiky. Holandsko je však sídlom týchto firiem často len pro-forma, keďže krajinu využívajú vďaka vysokej ochrane investícií ako sídlo aj spoločnosti z iných krajín. 

Spoločnosti pod kontrolou zahraničného kapitálu majú na Slovensku prevahu najmä v spracovateľskom priemysle, kde vytvoria až 66 % pridanej hodnoty. „Podiel zahraničných spoločností na pridanej hodnote v spracovateľskom priemysle je dokonca na Slovensku po Írsku druhý najvyšší v rámci krajín Európskej únie,“ píše sa v analýze UniCredit Bank. 

Z jednotlivých samostatných odvetví priemyslu najväčší podiel na vytvorenej pridanej hodnote evidujeme na Slovensku v automobilovom priemysle, až 98 %. S len o niečo nižším podielom nasledujú odvetvia chémie, spotrebnej elektroniky či základných kovov. Na druhej strane domáci kapitál vyprodukuje najviac pridanej hodnoty v stavebníctve, hoteloch a reštauráciách a v tlači.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X