Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zákon o energetickej efektívnosti je už na svete

Zákon o energetickej efektívnosti je už na svete
Ilustračné foto SITA
4. mája 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Na znižovanie energetickej náročnosti svojho rodinného domu bude môcť fyzická osoba dostať dotáciu do 50 % z celkovej hodnoty investície.

Ministerstvo hospodárstva bude predkladať koncepcie aj akčné plány energetickej efektívnosti

Ministerstvo hospodárstva SR (MH) už vypracovalo a predložilo do legislatívneho procesu návrh zákona o energetickej efektívnosti. Vďaka tomuto zákonu by sa mali energie využívať racionálnejšie a malo by sa zamedziť ich plytvaním. „Cieľom zákona je zvýšiť účinnosť využitia energie v celom energetickom reťazci, najmä v oblastiach konečnej spotreby s vysokým predpokladom úspor energie, ako sú budovy alebo priemysel,“ uviedol rezort hospodárstva.
 
Ministerstvo bude raz za päť rokov predkladať koncepciu energetickej efektívnosti na obdobie desiatich rokov. „Cieľom koncepcie je na základe aktuálneho vývoja vo svete napomôcť riešeniu tých otázok v energetike, ktoré nerieši vnútorný trh s energiou, urobiť inventarizáciu súčasného poznania potenciálov energetických úspor v jednotlivých sektoroch slovenskej ekonomiky, identifikovať bariéry, navrhnúť strategické ciele a priority, či definovať energeticky úsporné opatrenia,“ dodáva ministerstvo. Okrem koncepcie vypracuje rezort hospodárstva v spolupráci s orgánmi štátnej správy raz za tri roky aj akčný plán energetickej efektívnosti. Ten konkretizuje vybrané opatrenia a činnosti na najbližšie tri roky. 
 

 
K zvyšovaniu energetickej efektívnosti prispejú okrem iného vlastníci budov, ktorých plocha je väčšia ako 500 metrov štvorcových. Vlastníci budú povinní zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulovaný vykurovací systém v budove, vybaviť vykurovací systém automatickou reguláciou parametrov teplonosnej látky na každom tepelnom spotrebiči, zabezpečiť a udržiavať hydraulicky vyregulované rozvody teplej vody a budú povinní vybaviť rozvody tepla, chladu a teplej vody tepelnou izoláciou. Každý rok bude musieť vlastník budovy predkladať ministerstvu hospodárstva, ako správcovi monitorovacieho systému, elektronicky súbor údajov o celkovej spotrebe energie a o opatreniach na zlepšenie energetickej efektívnosti za predchádzajúci kalendárny rok. 
 
Ministerstvo je pripravené podporiť fyzické osoby pri zvyšovaní energetickej efektívnosti. Tým plánuje poskytnúť dotáciu. Napríklad na znižovanie energetickej náročnosti svojho rodinného domu bude môcť fyzická osoba dostať dotáciu do 50 % z celkovej hodnoty investície, najviac však v sume 5 tisíc eur. Ministerstvo poskytne dotáciu na projekty, ktoré zlepšia tepelno-technické vlastnosti stavebných konštrukcií domu, na modernizáciu vykurovacieho systému, systému prípravy teplej vody, osvetlenia alebo na inštaláciu systémov merania a riadenia. 
 

 
Spoločnosti pôsobiace v oblasti prenosu, distribúcie a rozvodu energií budú mať taktiež povinnosť prispieť k zvýšeniu energetickej efektívnosti. Budú musieť pravidelne hodnotiť zariadenia na prenos, prepravu, distribúciu a rozvod energie a vybraných médií. Zákon by mal byť účinný od októbra tohto roka.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X