Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zhoršilo sa podnikateľské prostredie, hovorí Radičová

Zhoršilo sa podnikateľské prostredie, hovorí Radičová
Foto: SITA
4. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Bývalá premiérka Iveta Radičová konštatuje, že počas prvého roka vlády Roberta Fica sa zhoršila konkurencieschopnosť Slovenska a jeho podnikateľské prostredie.
 
Nezamestnanosť stúpla na najvyššiu úroveň za ostatných osem rokov a vnímanie nezávislosti súdnictva je na Slovensku najhoršie spomedzi všetkých členských krajín EÚ.
 

Expremiérka kritizovala aj zmeny v daniach a odvodoch

Tieto hodnotenia Radičová opiera najmä o závery medzinárodných a odborných inštitúcií. Podľa správy Svetového ekonomického fóra o globálnej konkurencieschopnosti 2012-2013 sa Slovensko prepadlo oproti minulému roku o dve miesta a dostali sme sa do pozície tretej najmenej konkurencieschopnej krajiny EÚ. „Podľa Indexu podnikateľského prostredia sa podnikateľské prostredie na Slovensku zhoršilo,“ poznamenala Radičová.
 
 
Pripomenula, že Podnikateľská aliancia Slovenska koncom roka 2012 konštatovala najintenzívnejšie vnímanie zhoršených podmienok na podnikanie v celej histórii merania indexu. „Pričom skepsu medzi podnikateľmi spôsobili najmä zmeny v Zákonníku práce a nárast daňovo-odvodového zaťaženia. Zvyšuje sa tak riziko rušenia pracovných miest a nárastu šedej ekonomiky,“ dodala bývala predsedníčka vlády. Slovensko je malá otvorená ekonomika, ktorá žije z exportu. A export sa počas krízy prepadá, znižuje. „Je pravda, že v eurozóne sme svedkami najvyššej miery nezamestnanosti, ale pravdou je i to, že na Slovensku je táto miera najvyššia od mája roku 2004,“ zhodnotila expremiérka.
 

Zmeny v odvodocjh poškodili ľudí

Radičová pripomenula Ficove postoje k otázkam daní, ktoré jeho vláda v uplynulom roku zmenila. „Robert Fico v roku 2002 vyhlasoval, že je za rovnú daň, dnes ju ruší a vyhlasuje, že zarezal posvätnú kravu pravice,“ uviedla expremiérka. Radičová argumentuje štatistikou. Podľa prehľadu daňového zaťaženia z Eurostatu sa pozícia Slovenska v EÚ posunula z ôsmej priečky v roku 2002 postupne až na prvú v roku 2007, v rokoch 2008 a 2009 sme boli na druhom mieste. „Mali sme teda jedno z najnižších daňových zaťažení spomedzi európskych krajín. Škoda, že pán premiér zmenil názor,“ zhodnotila.
 
Radičovej sa nepozdáva ani spôsob, ako vláda zvýšila odvodové zaťaženie dohodárov. Za jej éry navrhovali odvody pre dohodárov tak, aby sa zmena týkala zárobkov nad dvetisíctristo eur ročne. Takže drobné príjmy zhruba do dvesto eur mesačne by boli oslobodené. „Ficova vláda urobila niečo podobné, ale iba pre študentov. Poškodila tým nielen ľudí, ktorí si pri nízkom príjme alebo invalidnom či starobnom dôchodku trošku privyrobili, ale aj mimovládky, školy, nemocnice…“, uviedla. 
 

Zmeny posúvajú obstarávanie vpred

Vláde sa už podarilo presadiť veľkú novelu zákona o verejnom obstarávaní, do ktorej sa dostali aj viaceré návrhy opozície. Novela má podľa predkladateľov zjednodušiť mnohé procesy, aby bolo ľahšie obstarávať a aby čo najviac informácií bolo možné nájsť na internete. Takto by sa mala aj zvýšiť kontrola všetkých, ktorí hospodária so štátnymi finančnými prostriedkami.
 
Podľa Radičovej ale dopad zmien vo verejnom obstarávaní ukáže až prax. „Určite je prínosom zriadenie systému elektronického trhoviska,“ myslí si expremiérka. Nová Rada Úradu pre verejné obstarávanie a jej fungovanie je však podľa jej slov závislé od konkrétnych ľudí, od zloženia rady. Pozitívne hodnotí aj zverejňovanie zápisníc a rokovania rady, čo by mohlo byť prekážkou individuálnych „zlyhaní“. Dobrým smerom je aj zverejňovanie subdodávateľov. „Uvidíme, či a ako budú firmy vynaliezavé,“ dodala.
 

Štátna správa len mení organizáciu

Reforma verejnej správy ESO podľa Radičovej nie je reformou, ale len zmenou jednej časti jedného subsystému verejnej správy, konkrétne miestnej štátnej správy, ktorá sa scentralizuje pod jedného ministra. Myslí si, že výsledkom bude asymetrický model so štyrmi úrovňami verejnej správy: obce (2 891) – štátny okres (72) – samosprávny kraj (8) – ústredné orgány.
 
Podľa Radičovej nemožno spochybniť zámer zvýšiť efektivitu a flexibilitu verejnej správy s využitím informačných technológií. „Avšak neprehodnotilo sa rozdelenie kompetencií medzi obce, VÚC a miestnu štátnu správu, aby sa posúdil celkový model miestnej verejnej správy. Opäť sa mení len organizácia miestnej štátnej správy, apropo, za posledných 20 rokov už štvrtý raz,“ uviedla expremiérka. Na margo rómskej reformy poznamenala, že zatiaľ sú to len slová. 
 
Premiér Robert Fica zdôrazňuje, že jeho vláda je bez škandálov. Jeho predchodkyňa pripomína, že dodnes nie sú vyriešené veľké kauzy ako emisie, nástenkový tender, Gemerský Mlyn. „Či nové kauzy na inšpektoráte práce, Glance House, Havalcov Magic Trading Corporation, niekoľko veľkých otáznikov pri predražených nákupoch či prenájmoch,“ dodala. 
 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Rok vlády"

Zobraziť všetky články v seriáli "Rok vlády"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X