Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Žilinskej obchodnej komore vadí preferovanie R1 na úkor D1

Žilinskej obchodnej komore vadí preferovanie R1 na úkor D1
Na 5. decembra je naplánované slávnostné otvorenie èasti nového diaľnièného úseku D1 Mengusovce - Jánovce. Pre motoristov by mala by diaľnica otvorená 6. decembra v popoludòajších hodinách. Popradská polícia oèakáva okrem zlepšenia dopravnej situácie v okrese Poprad aj urèité negatíva. Hlavne na zjazde z diaľnice v Poprade oèakáva polícia problémy so spomalením dopravy a vytvorením lievika. Celý diaľnièný úsek Mengusovce - Jánovce, vrátane tunela Bôrik, bude dokonèený až na budúci rok. Poprad, 26. november 2008. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka Ilustračné foto SITA
12. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Žilinskej regionálnej pobočke Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) vadí, že ministerstvo dopravy uprednostňuje výstavbu rýchlostnej cesty R1 na úkor diaľnice D1.
 
Obchodná komora tak reaguje na mediálne vyjadrenia ministra dopravy Jána Počiatka, že do Žilinského kraja, konkrétne do Ružomberka, chce cez PPP projekt potiahnuť rýchlostnú cestu z Banskej Bystrice. 
 

Prioritu by mali mať úseky, kde je najväčšia intenzita dopravy

„V druhom najpriemyselnejšom kraji Slovenska sa v rokoch 2006 až 2010 a po roku 2012 nezačala žiadna výstavba nového úseku diaľnice D1 alebo D3. Len sa píše a oznamuje, aké veľké investície do kraja pôjdu. Žiadame ministerstvo, aby úvahy, projekty a prípravné práce na R1, zastavilo dovtedy, kým nebude schopné začať a aj dokončiť výstavbu na tuneli D1 Višňové – Martin a na úseku D3 Svrčinovec – Skalité,“ povedal riaditeľ Žilinskej regionálnej komory SOPK Ján Mišura s tým, že R1 navyše ohrozuje národný park a jazdí tam iba 7 500 áut za deň. „Pre koho to chce ministerstvo stavať, keď už 14 rokov nemá vo výstavbe zaťaženejšie úseky D1, D3 a R3,“ dodal Mišura. 
 

 
Podľa komory by prioritou ministerstva dopravy mala byť výstavba hlavných európskych koridorov prechádzajúcich cez Slovensko a úseky, kde je najväčšia intenzita dopravy. „Poľsko aj Česko niekoľkokrát požiadalo o urýchlené pokračovanie výstavby na týchto úsekoch D1 a D3. Je tam stavebné povolenie a sú tam ukončené tendre. Už v súčasnosti je tam najväčšia intenzita dopravy, ktorú nikdy úsek R1 cez národný park nedosiahne. Ak sa nevedia zohnať financie z Európskej únie, tento úsek je efektívne financovať aj zo štátneho rozpočtu,“ povedal Mišura. 
 

V Žiline bude železničný intermodálny terminál

Žilinská obchodná komora poukazuje aj na nezmyselnú výstavbu rýchlostnej cesty cez hraničný prechod Milhosť, kde podľa Mišuru posledne meraná intenzita dopravy dosiahla len okolo 5 000 áut za deň. „Keď Poľsko financuje úsek do Skalitého z európskych fondov a my financujeme úsek cez Milhosť z európskych fondov, čo si máme myslieť o situácii na úsekoch D1 Višňové – Martin a D3 Svrčinovec – Skalité, ktoré sú rozostavané už 14 rokov a do ktorých podnikatelia ako daňoví poplatníci investovali cez štát už minimálne 350 miliónov eur,“ dodal Ján Mišura. 
 
Podľa ministerstva dopravy je Žilina v súčasnosti regiónom, kde je rozpracovaných najviac veľkých infraštruktúrnych projektov. „Aktuálne sú totiž v procese verejného obstarávania úseky D3 Žilina Strážov – Žilina Brodno, D1 Hričovcké Podhradie – Lietavská Lúčka a D1 Lietavská lúčka – Dubná Skala (Višňové). Rovnako nie je pravdivé ani tvrdenie, že sa v okolí Žiliny v poslednom čase nerozostaval žiadny diaľničný úsek. V lete tohto roku Národná diaľničná spoločnosť podpísala kontrakt so zhotoviteľom na diaľničný úsek D3 Svrčinovec – Skalité a očakávame, že do konca roka sa nám podarí vyhodnotiť aj súťaže na ostatných diaľničných úsekoch,“ uviedla pre agentúru SITA vedúca oddelenia pre vzťahy s verejnosťou ministerstva dopravy Gabriela Jarošová. 
 
Ministerstvo dopravy tiež zdôrazňuje, že ďalšie miliardy eur sa investujú do modernizácie železničných koridorov práve v okolí Žiliny a rovnako v Žiline bude realizovaný aj pilotný projekt železničného intermodálneho terminálu. „Môžeme zodpovedne povedať, že dnes na Slovensku neexistuje región, kde by bolo rozrobených viac veľkých infraštruktúrnych projektov ako práve v okolí Žiliny. Vzhľadom na vyššie uvedené fakty si nevieme logicky vysvetliť dnešné vyjadrenia SOPK v Žiline. Pravdepodobne ide o nepochopenie systému prípravy a výstavby diaľnic a rýchlostných ciest, ako aj ďalších dopravných projektov,“ dodala Jarošová.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X