Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zo zoznamu rizikových platiteľov DPH už vymazali vyše 7 tisíc firiem

Tlačidlo "DELETE" na klávesnici
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
6. októbra 2014 Zdroj Podnikam.SK, MS Tlačiť

Finančná správa automaticky vymaže daňovníkov zo zoznamu po splnení podmienok.

Na „rizikovom“ zozname zostáva stále viac ako 11 200 daňových subjektov

Zo zoznamu platiteľov dane z pridanej hodnoty (DPH), u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, už finančná správa vymazala prvé subjekty. Tie v uplynulom období splnili zákonom stanovené podmienky, aby zo zoznamu mohli byť vymazané.

Register subjektov, ktoré v uplynulých 12 mesiacoch plnili daňové povinnosti, finančná správa zverejnila na svojej stránke www.financnasprava.sk.

Podľa údajov, ktoré pre Podnikam.SK poskytla hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková, bolo k 3. októbru tohto roka na tomto zozname 7 486 subjektov.

Rizikové sú stále tisícky firiem

Na zozname rizikových platiteľov DPH zostáva stále viac ako 11 200 daňových subjektov. Kompletný zoznam je zverejnený na stránke
Finančnej správy.

Podľa zákona pritom môžu daniari subjekt zo zoznamu vymazať, ak odpadli dôvody, na základe ktorých bol v tomto zozname zverejnený a súčasne v období 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov platiteľ dane neporušil povinnosti pri daňovej kontrole, neporušil povinnosť podať daňové priznanie alebo kontrolný výkaz.

Rovnako tak je podmienkou, aby daňovník neporušil povinnosť zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť a aby bol zastihnuteľný na adrese sídla, miesta podnikania alebo na adrese prevádzkarne. „Finančná správa vymazáva subjekty automaticky,“ spresnila pre Podnikam.SK postup finančnej správy Macíková.

Od januára výmaz už po 6 mesiacoch

Aj keď v súčasnosti platí 12-mesačné hodnotiace obdobie pre vymazanie subjektu zo zoznamu rizikových platiteľov DPH, od začiatku budúceho roka sa táto lehota skráti na polovicu. Daniari tak budú môcť firmy zo zoznamu vymazať už po 6 mesiacoch, počas ktorých musia platitelia dane splniť stanovené podmienky.

Od januára 2015 totiž nadobúda účinnosť ustanovenie o skrátení lehoty na hodnotenie daňovníkov, ktoré schválili poslanci NR SR ešte v júli tohto roka. To hovorí o tom, že 6-mesačné obdobie sa použije aj na platiteľov DPH, ktorí boli zverejnení v zozname pred 1. januárom 2015.

Prvýkrát zverejnila finančná správa zoznam platiteľov DPH, u ktorých nastali dôvody na zrušenie registrácie, začiatkom februára 2013. Tzv. „čierna listina“ vtedy obsahoval zhruba 1 400 subjektov. Zoznam pritom primárne slúži na využitie inštitútu ručenia za daň. Ten sa podľa daniarov využíva v prípade, ak dodávateľ daň uvedenú na faktúre nezaplatil alebo sa stal neschopným zaplatiť daň a platiteľ v čase vzniku daňovej povinnosti vedel alebo na základe dostatočných dôvodov vedieť mal alebo vedieť mohol, že celá daň alebo časť dane z tovaru alebo služby nebude zaplatená.

Po absolvovaní Obchodnej akadémie vo Svidníku pokračoval v štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. V roku 2007, ešte popri štúdiu, začal pracovať ako redaktor pre ekonomickú redakciu agentúry SITA. Venoval sa hlavne makroekonomike, financiám a investovaniu. Ekonomickému svetu ostal verný a po niekoľkých rokoch v agentúre prešiel na pozíciu editora a neskôr šéfeditora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X