Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

7 znakov, že je čas vycúvať z priateľstva

Priatelia, zábava, prípitok
ilustračné: thinkstockphotos.com
6. apríla 2017 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Napriek tomu, že sa nás kapela Spice Girls snaží presvedčiť, že priateľstvo sa nikdy nekončí, nie je to pravda. Výskum potvrdzuje to, čo už určite zažil každý z vás, väčšina stredoškolských priateľstiev nevydrží ani rok od skončenia školy. Niektoré priateľstvá trvajú celý život, v niektorých sa cítime, akoby sme boli odsúdení na doživotie. Ako sa dostať na slobodu?

S kamarátom, ktorý sa na vás priživuje, ktorý za vami príde len vtedy, keď niečo potrebuje a ktorý vás ničí, treba skoncovať. Týchto sedem otázok vám situáciu ujasní.

Cítite pocit „pravosti“, alebo máte pocit „transakcie“?

Niektorí ľudia sa s vami priatelia preto, lebo vedia, čo pre nich môžete urobiť. Ak vo vás bliká červená kontrolka, pretože nejaký tzv. kamarát príde len, keď niečo potrebuje alebo aby vám pripomenul, že ste mu dlžný za postráženie vášho psa, mali by ste ju počúvať. Pokiaľ sa po všetkých stretnutiach cítite, akoby ste potrebovali sprchu, je čas s tým niečo robiť.

Cítite sa pri danom kamarátovi zdravšie?

Zdravé, či nezdravé návyky môžu v menšej skupinke priateľov kolovať. Napríklad tendencia neustále sa sťažovať či navzájom sa podpichovať sa môže šíriť. Rovnako ako návyky týkajúce sa zdravia či problémov s návykovými látkami. Priatelia sa navzájom ovplyvňujú, v dobrých i zlých veciach. Ak máte pocit, že keď chcete niečo zmeniť, v skupine priateľov nenachádzate podporu, mali by ste sa dištancovať.

Ste manipulovaný?

Manipulácia je riadenie emócií iných a nie v tom dobrom slova zmysle. Väčšinou si človek to, že je manipulovaný uvedomí až príliš neskoro. Existujú však náznaky – napríklad to, že sa vaše priateľstvo zdá byť zbytočne náročné. Nemáte slová, keď sa vás niekto na priateľstvo opýta. „Je to zložité,“ je najlepšie, čo viete povedať. Ďalším náznakom je to, že ste sa v dôsledku priateľstva zmenili k horšiemu či to, že sa cítite odstrihnuto.

Ste priatelia jednoducho preto, že sa podobáte?

Môže ísť o vynútené priateľstvo. S niekým, kto má podobný život, podobné zázemie, sa kamarátite zo zvyku. Stavebnými kameňmi priateľstva sú dôvera, poctivosť, rešpekt a možnosť byť samým sebou.

Celé vaše priateľstvo „odpracujete“ len vy?

Ospravedlňujete sebecké správanie svojho priateľa slovami „Som si istý, že chcel upratať ten neporiadok, moje auto si požičal určite len kvôli práci“ a pod.? Iniciujete všetky nápady, ste zodpovedný za ich vybavenie a aj väčšinu vášho priateľstva rozprávate len vy? Je vám to povedomé? Ak robíte všetku prácu vo vzťahu, ste zamestnanec, nie priateľ. Čas vyhlásiť štrajk.

Môžete sa na seba spoľahnúť?

Môže to znieť ako klišé, ale je to dôležité. Priatelia by nemali len krúžiť okolo, ale byť tam, keď ich potrebujete. Dobré priateľstvo predstavujete rovnováhu a vzájomnú podporu. Dokonca aj odlišnosti medzi dobrými priateľmi sa vzájomne vyvažujú.

Môžete byť sám sebou?

Človek sa nikdy nespráva rovnako, odlišné je jeho správanie počas pohovoru, počas návštevy u babičky či počas stretnutia s kamarátmi. Spojenie s ozajstnými priateľmi je jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť pre svoje zdravie a šťastie. Ozajstný priateľ je ten, ktorý vás inšpiruje, aby ste boli lepší, šťastnejší, zdravší a viac sám sebou.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

priatelia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

05dec8:30Čierne stavby v obci a prechod kompetencií na nové stavebné úrady8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

05dec8:30Dohovor CMR8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X