Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Agentúra Standard & Poor’s potvrdila ratingy Slovenska

Agentúra Standard & Poor's potvrdila ratingy Slovenska
Ilustračné foto: SITA/AP
31. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Aj napriek spomaleniu rastu počas posledných troch rokov a nezamestnanosti na úrovni viac ako 14 % slovenská vláda pokračovala v konsolidácii verejných financií, uviedla S&P. 

Po roku 2014 S&P očakáva postupné zrýchlenie rastu

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) potvrdila Slovensku dlhodobý a krátkodobý rating záväzkov v zahraničnej a domácej mene na stupni A/A-1 so stabilným výhľadom. Rating na súčasnej úrovni podľa agentúry odzrkadľuje miernu, avšak zvyšujúcu sa vládnu dlhovú záťaž, vyhliadky pre udržateľný rast ekonomiky a nízku zahraničnú zadlženosť. S&P ďalej tvrdí, že tieto silné stránky sú na druhej strane vyvažované ekonomickými výzvami vrátane vysokej štrukturálnej nezamestnanosti a nezamestnanosti mladých ľudí.
 

 
Rýchly rast zvýšil hrubý domáci produkt (HDP) na obyvateľa na odhadovaných 17 700 USD za minulý rok zo sumy 3 700 USD v roku 2000, avšak ekonomika krajiny od roku 2011 spomaľuje, poznamenala ďalej agentúra. Ekonomika je podľa nej veľmi otvorená s podielom exportu na HDP na úrovni 100 % a výrazne závislá na vývoze áut do iných častí Európy. Za celý minulý rok ekonomika Slovenska podľa odhadu agentúry zaznamenala reálny rast tesne pod 1 %, čo predstavuje najpomalší rast od recesie v roku 2009. V období rokov 2014 až 2016 agentúra očakáva reálny rast HDP v priemere o 2 % ročne, a to vďaka oživeniu ekonomík kľúčových obchodných partnerov a domácemu dopytu. 
 

 
Aj napriek spomaleniu rastu počas posledných troch rokov a nezamestnanosti na úrovni viac ako 14 % slovenská vláda pokračovala v konsolidácii verejných financií, uviedla ďalej S&P. Za minulý rok plánovala znížiť deficit pod 3 % HDP. Ďalšiu fiškálnu konsolidáciu SR podľa agentúry uskutoční prostredníctvom jednorazových opatrení ako predĺženie dočasných odvodov pre niektoré odvetvia a cez dane z nehnuteľností. Vláda tiež podľa nej zvýši tieto snahy a prijme opatrenia na boj proti daňovým únikom. 
 
Po roku 2014 agentúra očakáva postupné zrýchlenie rastu, čo zmierni tlak na rozpočet. Prognózuje, že dlh centrálnej vlády vzrastie v priemere o 2,8 % HDP ročne a ku koncu roku 2016 dosiahne 55 %. Agentúra oceňuje zlepšenie zahraničného profilu Slovenska vďaka poklesu importu a relatívne silnému rastu exportu. SR od roku 2012 vykazuje prebytky na bežnom účte platobnej bilancie. V strednodobom horizonte zostane podľa nej tento účet v prebytku. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X