Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako uplatniť nárok na daňový bonus, ak dieťa ukončilo štúdium?

Čerstvá absolventka v talári
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. júla 2014 Zdroj Podnikam.SK, SC Tlačiť

V súvislosti s ukončením stredoškolského a vysokoškolského štúdia študentov sa mnoho rodičov pýta, do kedy si môžu uplatňovať daňový bonus na takéto dieťa. Daňový bonus a ukončenie alebo prerušenie štúdia na vysokej škole spolu súvisia.

Podmienky na uplatnenie daňového bonusu

1. Dosiahnutie minimálnych zdaniteľných príjmov daňovníkom

  • zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy,
  • z podnikania aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy  a vykázanie základu dane, resp. čiastkového základu dane.

Poznámka: Výška minimálnej mzdy v roku 2014 je 352 eur.

2. Splnenie podmienky vyživovaného dieťaťa

  • ide o dieťa vlastné, osvojené, prevzaté do starostlivosti na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo dieťa druhého z manželov, ktoré je nezaopatrené, t. j. ide o dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najviac do dovŕšenia 25 rokov veku, ak sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom, alebo sa nemôže pripravovať na povolanie štúdiom, alebo vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu choroby alebo úrazu,

Sústavná príprava na povolanie

  • sústavná príprava na povolanie sa na strednej škole a na vysokej škole uskutočňuje dennou formou,
  • za sústavnú prípravu na povolanie sa považujú aj opakované ročníky štúdia, nie však obdobie prerušenia štúdia.

POZOR: Daňový bonus sa môže uplatniť len na tie kalendárne mesiace, na začiatku ktorých boli splnené tieto podmienky.

Ukončenie štúdia

1. Ak študent ukončí štúdium na strednej škole

  • sústavná príprava na povolanie trvá najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
  • nárok na daňový bonus vzniká do konca školského roka, t.j. do 31. augusta.

Poznámka: K tejto zmene došlo od 1.2.2014 na základe novely č. 433/2013 Z. z. V minulom roku si rodičia nemohli uplatniť daňový bonus za mesiace po skončení štúdia na strednej škole, ak dieťa vykonávalo zárobkovú činnosť (okrem dohôd o vykonaní práce) alebo bolo evidované v evidencii nezamestnaných na úrade práce.

2. Ak študent ukončí štúdium na vysokej škole (VŠ)

Stupne študijných programov na VŠ:

  • prvý stupeň – bakalárske programy,
  • druhý stupeň – magisterské, inžinierske programy, študijné odbory, kde sa spája prvý a druhý stupeň VŠ štúdia do jedného celku,
  • tretí stupeň – doktorandské programy.

1. Ak študent ukončí vysokoškolské štúdium 1. stupňa a od septembra sa zapíše na bakalárske štúdium na inej vysokej škole

Nárok na daňový bonus si rodič nemôže uplatniť počas prázdnin, lebo prázdniny sa nezapočítavajú do sústavnej prípravy na povolanie, uplatňuje si ho od zápisu študenta na štúdium na prvom stupni ďalšej vysokej školy, napríklad ak zápis prebehne v septembri, nárok na daňový bonus vzniká už za tento mesiac, rodič si môže uplatňovať daňový bonus do dovŕšenia 25 rokov jeho študujúceho dieťaťa.

2. Ak študent prechádza z 1. na 2. stupeň VŠ štúdia

Keďže v tomto prípade sa za sústavnú prípravu na povolanie považuje aj obdobie po skončení VŠ štúdia prvého stupňa do zápisu na VŠ štúdia druhého stupňa najneskôr v októbri roka, v ktorom dieťa ukončilo VŠ štúdium 1. stupňa, má rodič nárok na uplatnenie daňového bonusu aj počas prázdnin.

3. Ak študent neprechádza z 1. na 2. stupeň VŠ štúdia a zápis na vysokú školu sa uskutoční pred začiatkom akademického roka, v ktorom sa má začať štúdium

Sústavná príprava na povolanie sa v tomto prípade začína prvým dňom akademického roka, rodič má preto nárok na daňový bonus najskôr až od septembra, lebo až vtedy opäť začína sústavná príprava študenta na povolanie.
Poznámka: Začiatok akademického roka je 1. septembra a koniec 31. augusta.

4. Ak študent ukončí VŠ štúdium 2. stupňa a zapíše sa na ďalšiu vysokú školu

Rodič nemá nárok na uplatnenie daňového bonusu, lebo dieťa, ktoré dosiahlo vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa, sa nepovažuje za nezaopatrené dieťa.

5. Ak dieťa nastúpi na doktorandské štúdium

Rodič nemá nárok na daňový bonus, lebo ide o vysokoškolské štúdium 3. stupňa, ktoré sa nepovažuje za sústavnú prípravu na povolanie.

Poznámka: Sústavná príprava na povolanie trvá do konca štúdia, pričom dňom ukončenia štúdia je deň, kedy študent splní poslednú z predpísaných podmienok na riadne ukončenie štúdia.

Za sústavnú prípravu na povolanie sa považuje aj iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva SR postavené na úroveň štúdia na našich stredných a vysokých školách. Na stránke ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu nájdete informácie o uznávaní dokladov o vzdelaní zo zahraničia.

Príklady

Príklad č. 1:
Študent ukončil štúdium na strednej škole maturitnou skúškou, ktorú vykonal v máji 2014. V štúdiu ďalej nepokračuje, preto sa zaevidoval na úrade práce. Dokedy má rodič nárok na uplatnenie daňového bonusu na toto dieťa?
» Nárok na daňový bonus si v tomto prípade môže rodič uplatniť do 31. augusta 2014, lebo obdobie sústavnej prípravy na povolanie pri stredoškolskom štúdiu trvá najneskôr do konca školského roka, ktorým je 31. august. 
Príklad č. 2:
Študent ukončil štúdium na strednej škole maturitnou skúškou, ktorú vykonal v máji 2014. Bol prijatý na vysokoškolské štúdium a zápis na vysokú školu bude v septembri 2014. Počas prázdnin vykonáva prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov. Má rodič nárok na uplatnenie daňového bonusu aj počas prázdnin?
» Rodič má nárok na uplatnenie daňového bonusu aj počas prázdnin, lebo toto obdobie sa považuje za sústavnú prípravu na povolanie. 
Príklad č. 3:
Študent ukončil vysokoškolské štúdium prvého stupňa – bakalárske štúdium 16. mája 2014. Zaeviduje sa na úrade práce. Dokedy si rodič môže uplatňovať daňový bonus na toto dieťa?
» Vzhľadom na to, že v prípade vysokoškolského štúdia sa obdobie letných prázdnin nezapočítava do sústavnej prípravy na povolanie, rodič si uplatní nárok na daňový bonus na toto dieťa naposledy v mesiaci máj 2014. 
Príklad č. 4: 
Študent ukončil v máji 2014 bakalárske štúdium a od septembra pokračuje v štúdiu na druhom stupni vysokoškolského štúdia, t. j. prechádza z prvého na druhý stupeň vysokoškolského štúdia. Zápis sa uskutoční v septembri 2014. Ako je to s uplatnením daňového bonusu v tomto prípade?
» Keďže v tomto prípade je sústavnou prípravou na povolanie aj obdobie po ukončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri roka, v ktorom dieťa ukončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa, rodič si uplatňuje daňový bonus na dieťa aj v mesiacoch júl a august. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X