Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ambulantný predaj potravín už nebude tak striktne obmedzený

Ambulantný predaj potravín už nebude tak striktne obmedzený
Ilustračné foto: SITA
9. júla 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od 1. júla mnohé poľnohospodárske a potravinárske tovary, vrátane mäsa či mlieka, sa nebudú môcť ambulantne predávať 

Poslanci odobrili zrušenie deväť dní platného obmedzenia

Parlament ruší obmedzenie, ktoré v súčasnosti neumožňuje ambulantne predávať napríklad mäso či mliečne výrobky v obciach, kde je kamenná prevádzka potravín. V skrátenom legislatívnom konaní schválil novelu zákona o ochrane spotrebiteľa, ktorou sa mení aj zákon o podmienkach predaja výrobkov a poskytovania služieb na trhových miestach z dielne ministerstva hospodárstva (MH).
 
Obmedzenie začalo platiť prvého júla. Od tohto dátumu môžu trhovníci v obci, kde sa nachádza obchod s potravinami, predávať len zeleninu, ovocie, balenú zmrzlinu a jedlo a nápoje určené na priamu konzumáciu na mieste. Poslanci tak odobrili zrušenie deväť dní platného obmedzenia, ktoré sami schválili ešte v marci toho roka. Ako MH konštatuje, obmedzenie bráni plnému využitiu rôznych nových foriem ambulantného predaja, akým je napríklad predaj z dvora, predaj z automatov alebo farmárske trhy. Aké iné potraviny sa budú môcť predávať, okrem vyššie spomínaných, si ustanoví obec sama. 
 

 
Po náprave volala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK), ktorá upozorňovala na to, že mnohé poľnohospodárske a potravinárske tovary, vrátane mäsa či mlieka, sa nebudú môcť ambulantne predávať napriek tomu, že ich producenti investovali do prevádzok nemalé prostriedky. Komora preto víta, že sa sporný odsek v legislatíve vypustí. Verí, že zmena začne platiť čím skôr, aby mohol byť ambulantný predaj realizovaný v takej miere ako predtým. „Sme radi, že sa to podarilo v krátkom čase, niekoľko dní po tom, čo sme začali intenzívne v tejto veci rokovať,“ uviedol hovorca SPPK Stanislav Nemec na margo rýchleho legislatívneho procesu. 
 

Pozmeňujúci návrh poslanca Andreja Kolesíka

Obmedzenie ambulantného predaja sa do legislatívy dostalo pred viac ako tromi mesiacmi s účinnosťou od prvého júla. Návrh samotného ministerstva hospodárstva žiadne takéto ustanovenie neobsahoval, to sa tam dostalo až na rokovaní Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti cez pozmeňujúci návrh poslanca Andreja Kolesíka (Smer-SD). Ten si teraz chybu priznal so slovami „kto robí, robí aj chyby“. Novú úpravu legislatívy podporil. 
 
Novelou zákona o ochrane spotrebiteľa sa zároveň plne implementuje európska smernica o nekalých obchodných praktikách. Európska komisia Slovensku vyčíta nedostatočnú transpozíciu smernice. Návrh podľa rezortu reaguje na tieto výčitky. „Je potrebné zdôrazniť, že navrhovanými úpravami sa v žiadnom smere nemení úroveň ochrany spotrebiteľa. Naopak zmenami sa odstráni duplicita právnej úpravy, čím sa prispeje k zvýšenej právnej istote,“ konštatovalo MH. 
 
Novelu zákona musí ešte podpísať prezident, jej účinnosť sa navrhuje v deň zverejnenia v Zbierke zákonov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X