Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Bezcenné akcie na štát vlani previedlo 110 tisíc ľudí

Bezcenné akcie na štát vlani previedlo 110 tisíc ľudí
Ilustračné foto SITA/AP
10. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Fond národného majetku SR avizuje, že je pripravený predložiť návrh mechanizmu, aby sa akcie mohli prevádzať aj v nasledujúcom období.

Do firmy Dlhopis, o. c. p. ešte stále prichádzajú plné moci spísané klientmi

Posledný rok možnosti bezodplatného prevodu bezcenných cenných papierov na Fond národného majetku SR (FNM) využilo na ich prevod viac ako 110 tis. občanov. Informuje o tom FNM s tým, že proces bezodplatných prevodov bol, tak ako bolo avizované, ukončený 31. decembra 2014. Občania mali pritom možnosť akcie na fond prevádzať od októbra 2009 a zbaviť sa tak povinnosti hradiť poplatky za vedenie účtu s bezcennými akciami v centrálnom depozitári.

Napriek tomu, že pracoviská Slovenskej pošty, ktoré prevody akcií realizovali, ku koncu minulého roka ukončili svoju činnosť, však fond už avizuje, že možnosť prevádzať bezcenné cenné papiere na štát by sa mohla ešte otvoriť.

Do firmy Dlhopis, o. c. p. pritom ešte aj počas januára tohto roku prichádzajú plné moci spísané klientmi a úradne overené do 31. decembra 2014. Týmto žiadostiam o prevod bude podľa vyhlásenia spoločnosti vyhovené v čo možno najkratšom čase. Napriek tomu je však možné, že klientom bude v roku 2015 doručená faktúra z Centrálneho depozitára cenných papierov SR z toho dôvodu, že prevod nemohol byť technicky zrealizovaný do konca roku 2014. V takomto prípade by mali klienti kontaktovať spoločnosť Dlhopis so žiadosťou o preverenie, či bol prevod zrealizovaný.

„Nakoľko FNM už disponuje konečnými údajmi o počte zrealizovaných prevodov a o počte zostávajúcich majiteľov účtov, je pripravený v prípade spoločenskej objednávky predložiť návrh mechanizmu, aby mohli byť prevody bezcenných akcií realizované aj v nasledujúcom období,“ informuje fond. 

Šéf FNM Branislav Bačík hodnotí proces prevodu bezcenných akcií ako úspešný. „Kým v roku 2009 evidoval Centrálny depozitár cenných papierov viac ako milión majiteľov účtov s bezcennými akciami, k 31. decembru 2014 ich zostalo 326 tisíc, z čoho približne 147 tis. účtov je po zosnulých,“ uviedol. 

Vlani pritom využilo možnosť previesť akcie na štát výrazne viac občanov, ako tomu bolo v roku 2013. Na fond previedlo akcie medziročne až o 45 tis. ľudí viac. „Najviac občanov sa zmobilizovalo v závere roka 2014, v mesiaci december, kedy aj napriek obdobiu sviatkov prišlo na vybrané pracoviská Slovenskej pošty viac ako 46 tis. občanov,“ dodáva generálny riaditeľ spoločnosti Dlhopis, o. c. p. Miloslav Michalík. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X