Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

ČESMAD má výhrady k nemeckému zákonu o minimálnej mzde

ČESMAD má výhrady k nemeckému zákonu o minimálnej mzde
Ilustračné foto: SITA
5. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zákon má výrazne negatívny dopad na slovenské dopravné spoločnosti a zasahuje do slovenského vnútroštátneho právneho systému, tvrdí ČESMAD.

Nemecký zákon môže zvýšiť ceny za dopravu

Združenie cestných dopravcov ČESMAD Slovakia zásadne nesúhlasí s pôsobnosťou nemeckého zákona o minimálnej mzde na zahraničných dopravcov. Myslí si, že zákon nie je celkom v súlade s právom Európskej únie. Ako agentúru SITA informoval generálny tajomník ČESMAD Slovakia Pavol Reich, vykonali viacero opatrení, spolupracujú so zahraničnými združeniami a rokujú na rôznych úrovniach s cieľom, aby bol tento zákon upravený. 

„Zákon má výrazne negatívny dopad na slovenské dopravné spoločnosti a zasahuje do slovenského vnútroštátneho právneho systému. Pre slovenských dopravcov to hlavne znamená neúmerne zvýšené náklady,“ tvrdí Reich. Tieto náklady podľa neho nemôžu pokryť, ak nebude cena za dopravu navýšená o sumu, ktorá pokryje aj zvýšenú mzdu pre vodiča. „A to znamená bojovať o takúto cenu za dopravu s nemeckými zákazníkmi (prepravcami),“ uviedol. 

Nemecký zákon o minimálnej mzde (8,5 eura na hodinu) prináša aj povinnosť nahlasovať vodičov, ktorí na území Nemecka budú vo výkone práce. O týchto vodičoch je tiež potrebné si viesť evidenciu odpracovaných hodín v Nemecku. Zákon sa zatiaľ nebude uplatňovať pre dopravcov, ktorí prechádzajú územím Nemecka. „Vodiči, ktorí tranzitujú Nemeckom, tak momentálne nemajú povinnosť sa registrovať na colnom úrade v Kolíne nad Rýnom. Toto moratórium platí do vyjasnenia kompatibility zákona s právom EÚ,“ spresnil Reich. 

Dopravcovia musia prehodnotiť zmluvy

Dopravcovia vnímajú nemecký zákon veľmi negatívne a sú nespokojní. Musia prehodnotiť zmluvy, konkrétne ceny za dopravu a požiadať partnerov o prispôsobenie odmeny v súvislosti so zvýšenými nákladmi. „Nemecké spoločnosti vyžadujú od slovenských dopravcov potvrdenie, že ich vodičom bude za výkon na nemeckom území zaplatená minimálna mzda. Týmto potvrdením sa nemecké spoločnosti (logistické centrá, špedície) zbavujú zodpovednosti a prenášajú zvýšené náklady na slovenských dopravcov bez toho, aby bola relevantne navýšená aj cena za dopravu,“ priblížil Reich. 

Združenie ČESMAD Slovakia už vyzvalo svojich členov a odporučilo im, aby k takýmto podmienkam nepristupovali a od nemeckých zákazníkov vyžadovali a nechali si potvrdiť navýšenú cenu za dopravu.

Združenie odporučilo členským dopravným spoločnostiam, aby sa zákonom zatiaľ riadili, dodržiavali ho a vyhli sa tak možným vysokým sankciám – za nevyplácanie minimálnej mzdy 500 tisíc eur, za nevedenie evidencie 30 tisíc eur. 

Zákon už skúma Európska komisia

Slovensko zvažovalo podať sťažnosť na Európsku komisiu v spojitosti s nemeckým zákonom o minimálnej mzde. Európska komisia už začala skúmať, či je spomínaný zákon v súlade s európskym právom, preto podanie sťažnosti podľa ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny nie je potrebné. „SR síce zvažovala aj takýto krok, ale preverovanie Pilot, práve na naše intervencie v Bruseli, začala samotná komisia, na čo v princípe nepotrebuje formálne sťažnosti členských krajín,“ potvrdila pre agentúru SITA Veronika Husárová z tlačového odboru rezortu práce.

„Teraz počkáme, aký bude verdikt komisie, lebo ak aj Európska komisia potvrdí naše obavy z porušenia európskeho práva, ale Nemecko sa s takýmto záverom nestotožní, komisia ho bude vymáhať na Súdnom dvore Európskej únie,“ dodala.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X