Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Chcete prijať svojho prvého zamestnanca? Aj tieto veci treba zvážiť

Pracovný pohovor, personalistka
ilustračné: thinkstockphotos.com
23. januára 2017 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Entrepeneur.com, Podnikam.sk Tlačiť

Prišiel čas, kedy chcete povoliť inému človeku, aby sa infiltroval do radov vašej spoločnosti? Je to vzrušujúci a zároveň veľmi významný krok, ktorý vás môže v mnohom zaskočiť.

Netreba však hneď panikáriť. Zrejme už máte toľko práce, že sami ju nezvládate vykonávať a to je veľký úspech pre každého podnikateľa. Predtým, ako pristúpite k samotnému náborovému procesu, dajte si pozor aj na niekoľko nižšie uvedených faktorov.

Nezamestnanosť, pohovor
Thinkstock

Financie

Prijatie zamestnanca, ktorý pre vás bude pracovať na skrátený alebo plný úväzok, nie je žiadnou lacnou záležitosťou. Dobre si preto preverte, koľko vás bude stáť celková cena práce vrátane všetkých súvisiacich odvodov a poplatkov, prípadne odmien, ktoré plánujete zamestnancovi vyplácať.

Legislatíva

Kým prijmete vášho prvého zamestnanca, uistite sa, že poznáte všetky príslušné právne predpisy, ktoré sa vzťahujú na túto oblasť. Naštudujte si práva a povinnosti zamestnancov aj zamestnávateľa a všetky dôležité zákonné ustanovenia, prípadne sa o tom poraďte s odborníkom. Budete tak vedieť, čo vás čaká na oboch stranách rieky.

Vyhľadávanie uchádzačov

Každý, kto plánuje zamestnávať ľudí, chce to najlepšie, čo trh ponúka. Možností, ako nájsť vhodných kandidátov, je našťastie dosť. Zohľadnite pritom sektor, v ktorom bude pôsobiť a využiť môžete aj rôzne špecializované platformy či sociálne médiá.

V neposlednom rade máte k dispozícii služby rôznych externých subjektov, za ktoré však budete musieť zaplatiť. Aj tieto možnosti je ale dobré poznať a vedieť, čo vám môžu ponúknuť a v čom vás napríklad odľahčia. Urobte si najprv prieskum trhu a podľa toho si napokon zvoľte tú najpriliehavejšiu alternatívu.

Pracovné pohovory

Pri hľadaní vhodných uchádzačov by ste si mali dať pozor na bežné chyby, ktorých sa dopúšťajú manažéri v prijímacom procese. Môžete sa poradiť so skúsenejšími kolegami, alebo využiť služby externých organizácií. Množstvo dôležitých odporučení nájdete aj na internete a v príslušnej literatúre.

Dajte pritom aj na vaše pocity. Ak vám daný kandidát nesedí osobnostne a vy potrebujete človeka, s ktorým budete v blízkom kontakte, radšej zvážte, či nezoberiete niekoho, kto má o niečo menej skúseností, avšak ľudsky vám viac vyhovuje.

Veľmi dôležité je aj to, aby ste k celému procesu pristupovali seriózne. Rozhodnutie o prijatí zamestnanca nepatrí medzi také, ktoré možno meniť zo dňa na deň. Má to obrovský dopad aj na život prijatého človeka. Máte tak na sebe skutočnú zodpovednosť za ďalšieho človeka a aj za jeho rodinu.

V neposlednom rade je to významný krok pre váš biznis ako taký. Nový zamestnanec bude reprezentovať vašu korporátnu kultúru a aj od neho môže závisieť vaše ďalšie napredovanie.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

podnikaniepohovorprijímanie ľudítipy

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

18oct8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X