Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Daňovníci budú mať nárok na úroky z omeškania pri zadržaní nadmerného odpočtu – a to aj na tie z minulosti!

Parlament schválil nový zákon o verejnom obstarávaní
24. novembra 2015 Zdroj Accace Tlačiť

V októbri 2015 bol prijatý rozsudok európskeho súdneho dvoru C-120/15 Kovozber s.r.o. v súvislosti s oneskoreným vrátením nadmerného odpočtu DPH. Na základe tohto rozsudku existuje predpoklad, že platitelia dane si budú môcť nárokovať tzv. úroky z omeškania za obdobie jeho „zadržania“.

Daňový poradca Peter Pašek z poradenskej spoločnosti Accace vysvetľuje, aká je aktuálna úprava nadmerného odpočtu DPH, aké zmeny prináša predmetný rozsudok a čo to v praxi znamená pre platiteľov dane.

Aktuálna úprava nadmerného odpočtu

V súlade so Zákonom o DPH všeobecne platí, že ak v zdaňovacom období vznikne platiteľovi nadmerný odpočet, odpočíta platiteľ nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období.

Ak platiteľ nemôže odpočítať nadmerný odpočet od vlastnej daňovej povinnosti v nasledujúcom zdaňovacom období – napr. z dôvodu, že opäť vykáže nadmerný odpočet – daňový úrad vráti neodpočítaný nadmerný odpočet alebo jeho neodpočítanú časť do 30 dní od podania daňového priznania za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol alebo do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania, ak platiteľ nebol povinný podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie nasledujúce po zdaňovacom období, v ktorom nadmerný odpočet vznikol.

Zároveň umožňuje Zákon o DPH vrátenie nadmerného odpočtu aj do 30 dní od uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadmerný odpočet vznikol, ale iba v nasledujúcom prípade:

  • jedná sa o platiteľa s mesačným zdaňovacím obdobím
  • platiteľ je registrovaný dlhšie ako 12 mesiacov
  • platiteľ nemá daňové alebo colné nedoplatky a nedoplatky na povinných odvodov za posledných 12 mesiacov

Daňová kontrola a nadmerný odpočet

Ak daňový úrad v lehote na vrátenie nadmerného odpočtu začne daňovú kontrolu – na čo má právo – vráti nadmerný odpočet do 10 dní od skončenia daňovej kontroly, a to vo výške zistenej daňovým úradom. Zákonná lehota na vykonanie daňovej kontroly v súlade s Daňovým poriadkom je najviac 1 rok od jej začatia, samozrejme za predpokladu, že nie je prerušená. V prípade prerušenia sa môže jej doba ešte predĺžiť.

„Podľa súčasného znenia Daňového poriadku vznikne nárok na „úroky z omeškania“ platiteľovi až v prípade, ak sa daňový úrad omešká s platbou vrátenia nadmerného odpočtu po vykonaní daňovej kontroly práve až uplynutím tých10 dní od jej skončenia,“ vysvetľuje Peter Pašek, Managing Director poradenskej spoločnosti Accace. „Treba upozorniť, že za deň vrátenia sa považuje moment odpísania prostriedkov z účtu správcu dane,“ dopĺňa Pašek.

Rozsudok európskeho súdneho dvora

V rámci októbrového rozsudku ESD rozhodol, že Smernica o DPH bráni takej vnútroštátnej právnej úprave, ktorá upravuje výpočet úrokov z omeškania pri vrátení nadmerného odpočtu DPH až od uplynutia lehoty 10 dní po skončení daňovej kontroly, t.j. rozhodol, že slovenská úprava „nie je v súlade so Smernicou o DPH“ (obdobnú situáciu už ESD riešil v rozsudku C-107/10 Enel Marica).

ESD zastal názor, že členské štáty, t.j. aj SR, musia pri stanovení podmienok vrátenia nadmerného odpočtu dbať na to, aby tieto podmienky nespochybňovali zásadu neutrality systému DPH tým, že zdaniteľná osoba bude podľa nich povinná v celom rozsahu alebo sčasti znášať DPH, t.j. musí sa umožniť, aby mohla byť zdaniteľnej osobe za primeraných podmienok vrátená celá suma vyplývajúca z nadmerného odpočtu. Znamená to, že vrátenie sa uskutoční v primeranej lehote.

ESD súčasne uznal, že členské štáty s cieľom zabezpečiť na svojom území správne vyberanie splatnej DPH v plnej výške sú povinné vykonať daňové kontroly, t.j.  že lehota na vrátenie nadmerného odpočtu môže byť v zásade predĺžená na účely vykonania daňovej kontroly bez toho, aby bolo nutné považovať túto lehotu za neprimeranú, ak toto predĺženie neprekračuje medze toho, čo je nevyhnutné na riadne vykonanie tejto daňovej kontroly. ESD však zdôraznil, že keďže zdaniteľná osoba dočasne nemôže disponovať finančnými prostriedkami vo výške nadmerného odpočtu DPH, je postihnutá hospodárskym znevýhodnením, ktoré by malo byť kompenzované zaplatením úrokov, čím je zaručené dodržanie zásady daňovej neutrality.

„V súlade s judikatúrou ESD platí, že keď dôjde k vráteniu nadmerného odpočtu DPH zdaniteľnej osobe po uplynutí primeranej lehoty, zásada neutrality daňového systému DPH vyžaduje, aby takto generované finančné straty za ujmu zdaniteľnej osoby, ktoré vyplývajú z nemožnosti disponovať s predmetnými peňažnými sumami, boli kompenzované zaplatením úrokov z omeškania,“ vysvetľuje P. Pašek.

ESD súčasne upozornil, že právna úprava, ktorá ponecháva daňovým orgánom možnosť začať daňovú kontrolu kedykoľvek, dokonca aj tesne pred uplynutím lehoty na vrátenie nadmerného odpočtu DPH, čím umožňuje značné predĺženie lehoty na toto vrátenie, nielenže vystavuje zdaniteľnú osobu finančným nevýhodám, ale navyše zdaniteľná osoba nemôže predvídať dátum, od ktorého môže disponovať finančnými prostriedkami vo výške sumy nadmerného odpočtu DPH, čo pre ňu predstavuje ďalšiu záťaž.  Rovnako ESD vyjadril názor, že pri výpočte úrokov sa musí zobrať do úvahy ako počiatočný okamih deň, keď by mal byť nadmerný odpočet DPH v súlade so Smernicou o DPH obvykle vrátený.

Čo to znamená pre slovenského daňovníka

Ako upozorňuje P. Pašek, „slovenskí platitelia majú nárok na tzv. „úroky z omeškania“ od momentu kedy uplynula bežná lehota na vrátenie nadmerného odpočtu a to aj v prípade, ak táto lehota nebola dodržaná z dôvodu vykonania daňovej kontroly oprávnenosti nároku nadmerného odpočtu.“  V praxi to znamená, že daňovníci majú nárok „na úroky z omeškania“ z nadmerného odpočtu zadržiavaného počas výkonu daňovej kontroly  po uplynutí bežnej lehoty na vrátenie nadmerného odpočtu.

„Osobne máme zato, že platitelia dane, ktorým sa aj v minulosti nadmerné odpočty vrátili oneskorene sa s podporou svojich daňových poradcov resp. právnikov budú a môžu domáhať svojich nárokov, t.j. predmetných úrokov z omeškania,“ dodáva P. Pašek.

Rovnako existuje predpoklad, že predmetný rozsudok môže mať dopad na urýchlenie všetkých daňových kontrol oprávnenosti nároku na vrátenie nadmerného odpočtu, teda aj tých ktoré už bežia a neprimerane sa predlžujú.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

Chcem začať podnikaťPodnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

04aug8:30Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony,Medzinárodné zdaňovanie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X