Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Daňovníkov mohli prekvapiť chyby v elektronických formulároch

Daňovníkov mohli prekvapiť chyby v elektronických formulároch
23. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Medzi chybami bolo aj problematické vygenerovanie daňového priznania do formátu pdf.

Daniari už chyby odstránili

Daňovníkov mohli pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov fyzických alebo právnických osôb cez aplikáciu eDane Java alebo cez portál finančnej správy prekvapiť niektoré chyby. Medzi nimi sa vyskytlo napríklad problematické vygenerovanie daňového priznania do formátu pdf, pokiaľ daňovník v mieste pre osobitné záznamy použil zátvorky. Ďalšou bolo chybné vypočítanie základu dane v daňovom priznaní pre fyzické osoby typ B, a to s jednocentovým rozdielom. Agentúru SITA o tom informoval lektor odborných školení na tému účtovníctva a daní Martin Tužinský. Uviedol tiež, že na tieto chyby upozornil aj finančnú správu. Podľa slov hovorkyne finančnej správy Patrície Macíkovej už daniari tieto chyby odstránili.
 
Tužinský o chybe pri výpočte základu dane na riadku 77 daňového priznania pre fyzické osoby typu B uviedol, že podľa zákona o dani z príjmov je povinný vypočítať si daň sám daňovník. Finančné riaditeľstvo SR tak de jure nemusí podľa neho zodpovedať za správnosť aplikácie eDane Java, či za svoj portál. „Takáto chyba pravdepodobne bude mať za následok, že správca dane vyzve daňovníka k oprave. To znamená, že daňovník bude musieť podať buď dodatočné daňové priznanie, alebo sa dostaviť na daňový úrad a vykonať opravu osobne formou písomnej zápisnice,“ uviedol Tužinský.
 

 
Následne podľa neho daňový úrad nepoukáže 2 % zo zaplatenej dane, lebo daňovník bude mať na dani kvôli zlému výpočtu nedoplatok 0,01 eur. Finančná správa podľa hovorkyne Macíkovej túto chybu už odstránila. „Všetky pripomienky, ktoré dostaneme od verejnosti starostlivo preverujeme a v prípade potreby zapracovávame riešenie. Tak tomu bolo aj v tomto prípade,“ povedala Macíková. 
 

Problémy aj s PSČ

Problematickou je podľa Martina Tužinského tiež kolónka poštového smerového čísla, ktoré má napríklad v oddieli I daňového priznania fyzických osôb typu B pevnú väzbu na päť číslic. Nerezident s iným počtom čísel PSČ tak kvôli chybovej hláške nemohol vygenerovať daňové priznanie do požadovaného formátu. Finančná správa však v tomto prípade pripomenula, že tento údaj nie je povinný a na podávanie tlačív to nemá vplyv. Ak sa však v daňovom priznaní uvádza osoba s trvalým pobytom v zahraničí, u ktorej má PSČ odlišný počet znakov, daniari odporučili uviesť tieto údaje v mieste na osobité záznamy daňovníka. 
 

 

Účtovníkom ušiel zisk

Ako ďalej informoval Tužinský, uvedené chyby a nedostatky v softvérovom vybavení finančnej správy znemožnili daňovníkom podanie daňového priznania, prípadne spôsobili prieťahy v ich odosielaní. Nejednej účtovníckej spoločnosti, ktorá spracováva aj daňové priznania, to podľa neho spôsobilo ušlý zisk, pretože nemohli dodržať sľúbené termíny voči svojim klientom. 
 
Finančná správa však podľa Macíkovej odmieta tvrdenie, že aplikácia eDane Java v.2014 alebo portál finančnej správy nie je v poriadku. „Aplikácia bola na stránke nasadená a spustená v takom stave, aby sa prostredníctvom nej dali posielať dokumenty na finančnú správu v elektronickej podobe. Daňovníci tak mali dve možnosti na posielanie elektronických dokumentov na finančnú správu. Odstránili sme týmto riziko, že by v prípade nedostupnosti portálu nemohli riadne a včas plniť svoje daňové povinnosti,“ informovala hovorkyňa daniarov Macíková.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Daň z príjmu

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X