Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Deficit štátneho rozpočtu v auguste prekročil 1,9 mld. eur

Deficit štátneho rozpočtu prekročil 1,9 mld. eur
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. septembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Ako informoval rezort financií, ku koncu augusta dosiahol deficit štátneho rozpočtu 1,917 mld. eur.
 
V medziročnom porovnaní to však bol stále výsledok lepší o takmer 760 mil. eur.
 

Daňové príjmy medziročne mierne vzrástli

Celkové príjmy štátneho rozpočtu pritom medziročne klesli o 1,8 % na 6,974 mld. eur, čo znamenalo plnenie celoročného plánu iba na niečo vyše 50 %. Celkové výdavky však medziročne klesli o 9,1 % na 8,89 mld. eur. Za osem mesiacov sa tak z celoročného rozpočtu výdavkov minulo 52,3 %.
 
„Za poklesom výdavkov štátneho rozpočtu stojí najmä pokles výdavkov na bežné transfery, ktoré sa medziročne znížili o 699 mil. eur. V rámci tejto položky došlo k medziročnému poklesu výdavkov na obsluhu štátneho dlhu o 212 mil. eur,“ informuje ministerstvo financií. 
 

 
Aktualizácia:

Samotné daňové príjmy medziročne mierne vzrástli

Podľa údajov zverejnených rezortom financií tak daňové príjmy štátneho rozpočtu za prvých osem mesiacov medziročne stúpli o 2,3 % na 5,702 mld. eur. Z celoročného plánu sa tak daňové príjmy zatiaľ plnia na 64 %. Lepšie ako vlani sa pritom vyvíjal výber dane z príjmov právnických osôb, ktorá stúpla o 5,5 % na 1,321 mld. eur, zrážková daň, ktorej výber sa zvýšil o 4,6 % na 124,2 mil. eur a viac sa vybralo aj na dani z pridanej hodnoty. Jej výber stúpol o 3,7 % na 2,884 mld. eur. 
 
Pri dani z príjmov fyzických osôb, ktorá v rámci fiškálnej decentralizácie smeruje takmer celá do rozpočtov samospráv, rezort financií ku koncu augusta evidoval 75,1 mil. eur. Údaje o výbere spotrebných daní ku koncu augusta rezort financií zatiaľ nezverejnil. 
 

Príjmy z EÚ sa znížili

Nedaňové príjmy štátnej správy po ôsmich mesiacoch medziročne stúpli o 3,6 % na 504 mil. eur. Najväčší medziročný výpadok v rámci príjmov však spôsobujú naďalej granty a transfery. Príjmy z nich boli medziročne nižšie o 26,3 %, keď dosiahli 768,2 mil. eur. Zaostávajú najmä príjmy z rozpočtu Európskej únie, ktoré sú súčasťou grantov a transferov. Príjmy z európskych zdrojov medziročne klesli o 27,2 % na 747 mil. eur, čo je len 21 % z celoročne rozpočtovanej výšky. 
 
Z celkových výdavkov tvorili ku koncu augusta bežné výdavky, ktoré smerujú predovšetkým na zabezpečenie fungovania štátnych organizácií a mzdy ich pracovníkov, 8,088 mld. eur. V medziročnom porovnaní sú tak nižšie o 7,7 %. Kapitálové výdavky štátu v porovnaní s prvými ôsmimi mesiacmi vlaňajška klesli o 20,9 % na 802,1 mil. eur. 
 
Podľa schváleného rozpočtu by štát mal v tomto roku hospodáriť s rozpočtovanými výdavkami na úrovni 17,002 mld. eur a celkové príjmy sa rozpočtujú na 13,916 mld. eur. Deficit štátneho rozpočtu by mal dosiahnuť 3,085 mld. eur. 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X