Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Domácnostiam sa znížia ceny elektriny aj plynu

Domácnostiam sa znížia ceny elektriny aj plynu
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
28. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ako informoval na štvrtkovej tlačovej besede šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík, maximálne ceny elektriny v priemere klesnú o 7 %. Ceny zemného plynu od nového roka pre domácnosti tiež klesnú, a to v priemere o 0,23 %. Ceny tepla by mali zostať v priemere na úrovni tohto roka. 

Ceny energií domácnosti v budúcom roku potešia

Vďaka priemernému 7-percentnému poklesu cien elektriny tak ušetrí domácnosť od 11 do 200 eur za rok, podľa toho akú tarifu spotrebiteľ využíva. Najviac teda ušetria tí, ktorí elektrinou aj vykurujú. Ceny elektriny klesnú najmä vďaka poklesu veľkoobchodných cien na medzinárodných trhoch, ako aj vďaka poklesu cien za systémové poplatky.
 

 
Podľa Holjenčíka by mohla cena elektriny zlacnieť ešte výraznejšie, keby do nej nevstupovala tarifa za prevádzkovanie systému, ktorá medziročne vzrástla. Tá okrem iného zahŕňa platby odberateľov elektriny určené na podporu obnoviteľných zdrojov, či na podporu využívania domáceho uhlia pri výrobe elektriny. Práve tieto dve položky podľa Holjenčíka najviac ovplyvnili nárast tarify za prevádzkovanie systému. 
 

Malým podnikom klesne elektrina v priremere o 6,5 %

Regulačný úrad určuje ceny elektriny aj pre malé podniky s ročnou spotrebou do 30 tisíc kilowatthodín. Týmto odberateľom klesne v budúcom roku cena elektriny v priemere o 6,5 %. Regulátor už neurčuje ceny elektriny pre veľkých odberateľov, avšak aj pri týchto klientoch Holjenčík avizoval zlacnenie elektriny, keďže klesli ceny za systémové poplatky.
 

 
Pre veľkých odberateľov pripojených na veľmi vysoké alebo vysoké napätie by tak mohla klesnúť cena elektriny na západnom Slovensku od 10 do 13 %, na strednom Slovensku od 10 do 15 % a na východnom Slovensku od 3,35 do 10,2 %. “Cena elektriny pre týchto odberateľov sa tvorí na zmluvnom základe. Pre podnikateľov sme však vytvorili dobré východiská na zníženie koncovej ceny,“ dodal Holjenčík s tým, že teraz je na samotných podnikateľoch, ako si vyrokujú v zmluvách nové ceny za elektrinu. 
 

Domácnosti v budúcom roku mierne ušetria aj za plyn

Najviac sa znížia ceny plynu pre domácnosti, ktoré plynom kúria, a to o 0,24 %. Najmenej domácnostiam, ktoré plyn využívajú len na varenie, v priemere o 0,12 %. Ceny plynu znížil regulačný úrad aj malým podnikom. Týmto odberateľom poklesnú ceny plynu o 6,53 %. Spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ako najväčší dodávateľ plynu na slovenskom trhu, pritom podala na základe dohody oboch akcionárov cenový návrh s nulovým navýšením v porovnaní s cenami stanovenými regulátorom na rok 2013. 
 

Plynári budú rozhodnutie regulátora rešpektovať 

„Napriek tomu, že toto rozhodnutie je veľmi podobné nášmu cenovému návrhu, je potrebné podčiarknuť, že nové ceny plynu absolútne nezodpovedajú ekonomickej realite. S metodikou, ktorú pri svojom rozhodnutí uplatnil regulačný úrad, preto nemôžeme súhlasiť,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca SPP Peter Bednár. Plynári podľa jeho slov budú rozhodnutie regulátora rešpektovať a nebudú proti jeho rozhodnutiu podnikať žiadne následné kroky. 
 
Regulátor ešte neukončil všetky cenové konania pri cenách tepla. Už teraz však Holjenčík avizoval, že ceny tepla zostanú v budúcom roku na rovnakej úrovni ako v tomto roku. Niektorým domácnostiam by sa mali vďaka úsporným opatreniam, ako je napríklad zatepľovanie, náklady na teplo dokonca znížiť. 
 

Vodné a stočné porastie

Domácnosti si v budúcom roku mierne priplatia za vodné a stočné. Cena vodného v priemere vzrastie o jedno percento a cena stočného o 1,3 %. “Priemerná rodina tak zaplatí za vodné a stočné v budúcom roku o 2,5 eura viac ako v tomto roku,“ uzavrel Holjenčík.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

22júl8:30Ako vyrobiť interaktívny report v Exceli od A po Z - workshop8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

22júl8:30Vznik, zmena a skončenie pracovného pomeru a dohôd so zameraním na pracovnú zmluvu a pracovnú disciplínu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X