Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

EÚ chce harmonizovať daňové základy firiem, Kažimír to schvaľuje

Foto: SITA
17. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Firmy podnikajúce v únii by tak podľa neho mohli ušetriť napríklad na daňových poradcoch či audítoroch.

Spoločný konsolidovaný základ dane má byť povinný

Zjednotenie daňových základov pri dani z príjmov v rámci Európskej únie by mohla byť dobrá vec. Tvrdí to minister financií Peter Kažimír, podľa ktorého by to pomohlo najmä podnikaniu v rámci spoločenstva.

„V rámci ďalšej integrácie je potrebné operovať aj s touto otázkou. Ale nie kľúčovo preto, aby mal niekto kontrolu nad sadzbami alebo nad daňovými základmi, ale preto, aby sme pomohli európskemu biznisu,“ vyhlásil.

Firmy podnikajúce v únii by tak podľa neho mohli ušetriť napríklad na daňových poradcoch či audítoroch. „Z tohto pohľadu zjednotenie pravidiel, ktoré by sa mali vzťahovať napríklad k daňovému základu, považujem za dobrú vec,“ hovorí Kažimír s tým, že diskusia o jednotných daňových základoch v rámci únie je podľa neho nezvratná a je lepšie sa rokovaní zúčastňovať ako sa tváriť, že táto téma neexistuje.

„My sme pripravení na tejto téme sa zúčastniť. Samozrejme v tom duchu, aby nás takýto model nepoškodzoval z hľadiska národných záujmov,“ hovorí minister. 

Minister zároveň pripomenul, že už v súčasnosti je silne harmonizovaná oblasť dane z pridanej hodnoty. Novinkou nie sú ani diskusie o zjednocovaní daňových základov pri dani z príjmov. „Táto téma je tu prítomná už minimálne sedem – osem rokov,“ doplnil.

EK chce riešiť vyhýbanie sa plateniu daní

Európska komisia (EK) predstavila akčný plán reformy korporátnych daní v rámci Európskej únie, v rámci ktorej sa má zaviesť spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb (CCCTB) a rámec zabezpečenia zdaňovania ziskov tam, kde sa tvoria. EK tak chce riešiť vyhýbanie sa plateniu daní a posilniť jednotný trh.

EK na svojej internetovej stránke uviedla, že ide o to, aby daňový systém bol čestnejší, efektívnejší, aby podporoval ekonomický rast a bol transparentný. Zavedenie CCCTB chce Európska komisia navrhnúť v roku 2016. Novinkou má byť to, že spoločný konsolidovaný základ dane bude koncipovať ako povinný, prinajmenšom pre nadnárodné spoločnosti. 

„CCCTB môže pomôcť na všetkých frontoch, výrazne môže zlepšiť jednotný trh pre podniky a zároveň zablokovať príležitosti pre vyhýbanie sa korporátnym daniam,“ uviedla EK. Zdôraznila pritom, že spoločný konsolidovaný základ dane z príjmov právnických osôb sa netýka sadzieb dane.

„Členské štáty budú naďalej rozhodovať o svojich vlastných sadzbách korporátnych daní,“ dodala EK.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X