Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Fico chce okradnúť sporiteľov v 2. pilieri o úspory, tvrdí Kaník

Premiér Robert Fico avizuje kategorické riešenia 2. piliera
Predseda vlády Robert Fico (vľavo) a minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter poèas TK po skonèení kontrolnej návštevy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Bratislava, 20. január 2014. Foto: SITA/Ján Slovák Premiér Robert Fico a minister práce Ján Richter. Foto: SITA
16. januára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

„Mali sme pravdu, keď sme druhý pilier kritizovali,“ zdôraznil predseda vlády Robert Fico. 

Premiér Robert Fico avizuje kategorické riešenia 2. piliera

Premiér Robert Fico avizuje, že vláda vzhľadom na nízku výšku dôchodkov z druhého piliera ponúkaných životnými poisťovňami prijme voči druhému pilieru kategorické riešenia. „Našou úlohou teraz nie je nič iné, len prijať kategorické riešenia a budeme vás o nich informovať budúci týždeň,“ uviedol Fico na piatkovej tlačovej besede. Tieto riešenia pritom nekonkretizoval.

„Nechám to na vašu fantáziu, čo je to kategorické riešenie,“ povedal. Sumy dôchodkov, ktoré životné poisťovne ponúkajú žiadateľom o penziu z druhého piliera, podľa Fica potvrdili výhrady voči druhému pilieru. „Mali sme pravdu, keď sme druhý pilier kritizovali,“ zdôraznil predseda vlády. 

Privatizácia penzijného systému vraj bola podvod

Smer-SD podľa Fica od začiatku tvrdil, že privatizácia penzijného systému, ktorú zrealizoval bývalý minister práce a sociálnych vecí Ľudovít Kaník, je podvodom, na ktorom zarobia len dôchodkové správcovské spoločnosti. Ako uviedol, tento podvod organizovali dôchodkové spoločnosti cez „brutálnu“ mediálnu kampaň.

„Videli sme skákať dôchodcov na padákoch, prechádzať sa na Havaji a voziť sa na Harley Davidsonoch,“ pripomenul Fico. Toto mali podľa neho zabezpečiť dôchodky z druhého piliera. Smer-SD podľa Fica okrem toho stále tvrdil, že druhý pilier je nevýhodný pre ľudí, ktorí majú vyšší vek a nižší príjem. „Toto všetko sa dnes absolútne potvrdilo,“ zdôraznil premiér. 

Riešenie má byť známe o dva týždne

Podľa ministra práce a sociálnych vecí Jána Richtera sa vo štvrtok uskutočnilo na ministerstve práce pracovné rokovanie za účasti predstaviteľov životných poisťovní, dôchodkových správcovských spoločností, Národnej banky Slovenska a rezortu financií. „Pomenovali sme otázky, ktoré s touto problematikou súvisia a rozdali sme konkrétne úlohy,“ povedal minister. Počas jedného až dvoch týždňov chce informovať o záveroch, ktoré z tohto rokovania vzišli. 

Poisťovne veria v dialóg

Poisťovne podľa generálnej riaditeľky Slovenskej asociácie poisťovní Jozefíny Žákovej postupujú striktne podľa platnej legislatívy, zákona o poisťovníctve a zákona o starobnom dôchodkovom sporení. Ako Žáková upozorňuje, iba na základe takéhoto postupu mohli získať povolenie od Národnej banky Slovenska. Odmieta tvrdenie, že poisťovne pracujú s 30-percentnou maržou.

„Ak by sme vyjadreniu pána premiéra mali rozumieť tak, že politické rozhodnutie je už urobené, tak by sa poisťovne mohli právom cítiť poškodené, že boli zneužité na politické ciele, pretože zapojenie sa do vyplácania dôchodkov z druhého piliera ich stálo veľa času a peňazí,“ uviedla Žáková. Verí, že bude pokračovať dialóg medzi Inštitútom finančnej politiky a Národnou bankou Slovenska, aby sa mohli zjednodušené výpočty IFP verifikovať a konfrontovať s platnou legislatívou.

Vláda podľa SDKÚ-DS zanedbala a podcenila situáciu pri vyplácaní dôchodkov

„Robert Fico sa pravdepodobne znovu ide pokúsiť okradnúť sporiteľov v druhom pilieri o ich úspory. Na tlačovej konferencii ohlásil kategorické riešenia, čo môže znamenať ďalší pokus o znárodnenie druhého piliera,“ tvrdí poslanec za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník.

Vláda podľa SDKÚ-DS zanedbala a podcenila situáciu pri vyplácaní dôchodkov a nijako nestanovila rámce a podmienky pre životné poisťovne, čo tieto neadekvátne využili. „Tieto chyby a zlyhania vlastných vlád a Fica osobne chce teraz premiér využiť na „kategorické“ opatrenia proti druhému pilieru. Vidieť za tým môžeme práve jeho vysnívané zrušenie druhého piliera a znárodnenie úspor sporiteľov,“ uviedol Kaník. 

Podpredseda strany Most-Híd Ivan Švejna chce na najbližšom zasadnutí parlamentného výboru pre financie a rozpočet žiadať poslanecký prieskum v Národnej banke Slovenska. Ako uviedol, dôvodom sú medializované informácie a rozpor medzi ministerstvom financií a rezortom práce a sociálnych vecí v súvislosti s reálnymi ponukami životných poisťovní pre sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri.

„Ako je už známe, výška dôchodkov z druhého piliera vyplácaná tromi súkromnými životnými poisťovňami, je absolútne neadekvátna. Občania, ktorí si na tento dôchodok sporili, totiž dostanú až približne o tretinu menej peňazí, ako to odhadoval rezort financií,“ pripomína Švejna. 

Dôchodky z druhého piliera budú po 1. januári tohto roka ľuďom vyplácať Allianz – Slovenská poisťovňa, poisťovňa Union a poisťovňa Generali. Všetky tri poisťovne už dostali od Národnej banky Slovenska licenciu na vyplácanie dôchodkov z druhého piliera. Ponuku na vyplácanie doživotného dôchodku od životných poisťovní dostane sporiteľ cez centrálny elektronický ponukový systém, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X