Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Hospodárstvo SR je aj po kríze medzi najrýchlejšími v únii

Hospodárstvo SR je aj po kríze medzi najrýchlejšími v únii
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
30. novembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vôbec najhoršie výsledky hospodárstva v poslednej päťročnici zaknihovalo Grécko, ktorého hrubý domáci produkt sa prepadol o 23 %.

Eurozóna ako celok sa stále nedokázala z krízy úplne zotaviť 

Slovenské hospodárstvo sa od krízového roku 2008 drží medzi najvýkonnejšími v Európskej únii, aj keď už ani zďaleka nemožno hovoriť o dvojciferných rastoch z predkrízového obdobia. Podľa analýzy J&T Banky totiž slovenská ekonomika od roku 2008 do konca tohto roka stúpne v stálych cenách o 5 %. Zaradí sa tak v únii na tretiu priečku za prvé Poľsko s nárastom o 14 % a Švédsko s rastom o 6 %. V rámci eurozóny je dokonca Slovensko v poslednej pokrízovej päťročnici najdynamickejšou ekonomikou.
 
Slovenský hrubý domáci produkt by tak mal v stálych cenách tento rok dosiahnuť 65,8 mld. eur, oproti 62,8 mld. eur z roku 2008, čo znamená rast hospodárstva o spomínaných 5 %. „Na predkrízovú úroveň sme sa pritom dostali už v roku 2011 spolu s Nemeckom či Rakúskom, ako našimi hlavnými obchodnými partnermi,“ uviedol analytik J&T Banky Stanislav Pánis.
 

 
Eurozóna ako celok sa pritom stále nedokázala z krízy úplne zotaviť a jej hospodárstvo ku koncu tohto roka dosiahne iba 98 % úrovne z roku 2008. Z jednotlivých štátov eurozóny sa úroveň spred piatich rokov podarí dosiahnuť zo 17-tich iba ôsmim členským krajinám. V celej Európskej únii úroveň hrubého domáceho produktu z roku 2008 v tomto roku prekoná iba každá tretia krajina.
 
Vôbec najhoršie výsledky hospodárstva v poslednej päťročnici zaknihovalo Grécko, ktorého hrubý domáci produkt sa prepadol o 23 %. Viac ako 10-percentný pokles hospodárstva v tomto období vykázali aj Slovinsko, Cyprus a aj nový člen únie Chorvátsko. Len o niečo lepšie s prepadom ekonomiky o 7 % sú na tom Taliansko a Portugalsko. Vôbec jedinou krajinou v únii, ktorá sa aj v krízovom období úplne vyhla recesii a teda ani v jednom roku nezaknihovala pokles hospodárstva, bolo spomínané Poľsko.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X