Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Hospodárstvo SR ovplyvní predovšetkým externý vývoj

Hospodárstvo SR ovplyvní predovšetkým externý vývoj
Ilustračné foto SITA
2. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Výkonnosť slovenskej ekonomiky v roku 2013 ovplyvní predovšetkým kondícia eurozóny a v rámci nej najmä Nemecka.

 
Tvrdia to bankoví analytici, podľa ktorých však možno s istotou predpokladať, že hospodársky rast Slovenska sa v tomto roku spomalí, ak vôbec nejaký bude.
 

Čísla z Nemecka varujú, horšie je aj doma

„Zhoršené vyhliadky zahraničného dopytu nedokáže kompenzovať ani domáce prostredie. Práve naopak. Narastajúci balík opatrení na podporu fiškálnej kondície verejných financií znižuje vyhliadky verejnej spotreby a zhoršuje celkové podnikateľské prostredie na Slovensku,“ konštatuje analytik VÚB banky Andrej Arady.
 
 
Slovensko totiž nie je izolované od európskych problémov. Cez finančný systém a obchodné väzby je silne späté s krajinami eurozóny. „Pre náš vývoj je kritický najmä nemecký hospodársky rast, ide totiž o nášho najdôležitejšieho obchodného partnera, kam smeruje zhruba pätina nášho exportu,“ hovorí Marek Gábriš z ČSOB. Spomaľovanie rastu Nemecka v roku 2012 je preto podľa neho varovaním aj pre slovenskú ekonomiku. 
 
Nálada medzi podnikmi v eurozóne je pritom horšia, ako tomu bolo pred vstupom do roku 2012. Navyše, naši európski obchodní partneri musia bojovať s vysokými dlhmi a konsolidáciou vlastných verejných financií, čo bude v Európe znamenať opäť obmedzovanie spotreby. Čiastočnú úľavu môže podľa analytika VÚB banky Andreja Aradyho poskytnúť nasledovanie nastoleného trendu narastajúcich odbytíšť mimo dlhmi pranierovanú Európu, najmä do ázijských krajín. Výraznejšia geografická zmena exportu by si však vyžiadala dlhšie obdobie.
 
Aktuálne bankové domy v priemere prognózujú na rok 2013 Slovensku hospodársky rast na úrovni 1,2 %. Ešte v druhej polovici vlaňajška sa pritom ich odhady pohybovali nad 2 %. Momentálne však niektoré z bánk už predpovedajú slovenskému hospodárstvu v tomto roku stagnáciu. Rozpätie ich prognóz tohtoročného rastu sa totiž podľa prieskumu Národnej banky Slovenska v decembri pohybovalo od 0 % do 2,1 %. „Domáce a zahraničné podmienky, za akých Slovensko vstupuje do roku 2013, nenechávajú mnoho nádejí na rast ekonomiky. V reálnom vyjadrení tak zrejme slovenská ekonomika v roku 2013 neporastie,“ tvrdí analytik VÚB banky Andrej Arady.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X